قالیشویی خوب برای فرش دستباف - قالیشویی بانو

قالیشویی خوب برای فرش دستباف


فرش‌های دستبافت فرش‌های گران‌بها و با ارزشی هستند. روش برخورد با این فرش‌ها که برخی باارزش بسیار زیاد و حتی عتیقه هستند، با فرش‌های ماشینی متفاوت است. هم روش شستشو و هم مواد مصرفی برای شستن فرش‌های دستباف با فرش‌های عادی و معمولی فرق دارد. توصیه‌ی اکید ما این است که فرش دستباف را در منزل نشویید؛ زیرا امکان آسیب‌دیدن آن فراوان است. برای شستن این نوع فرش‌ها باید به دنبال قالیشویی خوب برای فرش دستباف بگردید. برخی قالیشویی‌ها امکانات لازم برای شستشوی فرش دستباف را ندارند و به روش سنتی فرش را می‌شویند. در این مقاله قصد داریم ویژگی‌های یک قالیشویی خوب برای فرش دستباف را به شما معرفی کنیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

قالیشویی خوب برای فرش دستباف چه امکاناتی دارد؟

زمانی که قصد شستن یک فرش را دارید، در مرحله اول باید غبارگیری انجام دهید. برای این کار با یک چوب به پشت فرش می‌زنند. بافت فرش دستباف معمولاً قدیمی است و با این کار آسیب می‌بیند. برای همین قالیشویی خوب برای فرش دستباف باید به جاروبرقی‌های خاصی که قدرت بیرون‌کشیدن گردوغبار از پرزهای فرش را دارند مجهز باشد.

انواع ساختار بافت در فرایند تولید فرش دستبافت - قالیشویی بانو

در ادامه در این مقاله در نظر داریم مراحل و انواع ساختار فرش دستبافت را به طور خلاصه توضیح داده و به صورت کلی شما را با آن ها آشنا کنیم، با ما همراه باشید…

ماده‌ای که از آن برای شستشوی فرش دستبافت خود استفاده می‌کنید باید با جنس فرش متناسب باشد. برای مثال فرش‌های دستبافت جنس‌های مختلفی مثل پشمی یا ابریشمی دارند. فرش‌های ابریشمی نباید با مواد قلیایی شسته شوند، زیرا این مواد به بافت پروتئینی ابریشم صدمه وارد می‌کند. اگر در شستشوی فرش دستباف در قالیشویی، ماده مناسب به کار نرود، فرش دچار پوسیدگی می‌شود. این پوسیدگی همان لحظه قابل‌مشاهده نیست؛ اما از عمر فرش می‌کاهد. اکثر این مواد باید از نظر PH خنثی باشند تا به فرش آسیب نزنند.


جلوگیری از ترکیب‌شدن رنگ‌ها و پس‌دادن رنگ نیز نکته‌ی مهم دیگری است. فرش‌های دستبافت معمولاً با رنگ‌های طبیعی رنگ می‌شوند. این رنگ‌ها در شستشو با هم ترکیب می‌شوند و ظاهر فرش کاملاً خراب می‌شود. قالیشویی باید از فرش تست رنگ فرش بگیرد و درصورتی‌که فرش رنگ پس داد، از مواد تثبیت‌کننده رنگ برای آن استفاده کند.


بعد از شسته شدن و خشک شدن فرش دستبافت مقابل نور خورشید، رنگ فرش تغییر می‌کند. کاری که برای اصلاح این مورد در قالیشویی خوب برای فرش دستباف انجام می‌شود، پرداخت فرش است. در این کار متخصصین یک‌لایه‌ی بسیار نازک از پرزهای فرش را می‌تراشند تا رنگ فرش مثل روز اول شود.

قالیشویی خوب برای فرش دستباف - قالیشویی بانو

جمع‌بندی ویژگی‌های قالیشویی برای فرش دستبافت

فرش دستبافت فرشی باارزش است. این فرش‌ها معمولاً عتیقه هستند و یا دارای پوسیدگی‌های کوچکی هستند. برای شستشوی این فرش‌ها بهتر است در منزل کاری نکنید و آن را به قالیشویی معتبر بسپارید. قالیشویی‌های خوب و معتبر دارای امکانات لازم برای شستشو و لکه‌گیری فرش دستبافت هستند. در این مقاله ویژگی‌هایی که یک قالیشویی برای شستن فرش دستباف دارد را ذکر کردیم. شما می‌توانید با خیال راحت فرش‌های خود را به قالیشویی بانو بسپارید.

بکارگیری تجهیزات مدرن در قالیشویی بانو

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *