تعمیر شکستگی فرش راه و روش‌هایی دارد که بیشتر آن‌ها در خانه امکان پذیر نیستند. قبل از رسیدگی به این موضوع، ابتدا باید ببینیم کدام فرش‌ها دچار شکستگی می‌شوند و چه عواملی باعث این اتفاق می‌شوند. شکستگی فرش در بیشتر موارد به حالت اول برنمی گردد. برای این کار نیاز به متخصص‌هایی است که بتوانند بافت فرش را به حالت اول برگردانند و حتی بخشی از آن را رفو کنند.

شکستگی فرش و دلیل این اتفاق

شکستگی با تاخوردگی یا جای میز و صندلی روی آن تفاوت دارد. شکستگی به معنای این است که فرش آن قدر در حالت تا شده باقی مانده که رگه‌های فرش کاملاً از بین آن مشخص است. درست مانند کچلی باریکی می‌ماند که روی بخشی از فرش را گرفته است. به محض این که فرش تا بشود، ممکن است شکستگی اتفاق بیافتد. تا کردن غیر اصولی فرش به دو دلیل اتفاق می‌افتد.

دلیل اول که معمولاً خیلی اتفاق نمی‌افتد تا کردن فرش به جای لوله کردن در هنگام جابجایی است. حتی اگر جای کمی هم در هنگام جابجایی داشته باشیم، معمولاً تاکردن آخرین گزینه است.

دلیل دوم، کوچک بودن فضای اتاق برای یک فرش است. آن بخش‌هایی از فرش که تا می‌شوند و زیر فرش قرار می‌گیرند، باعث ایجاد شکستگی فرش می‌شود. دلایل دیگری هم می‌تواند باعث این موضوع بشود، اما این دو مورد جزو شناخته شده‌ها هستند.

همچنین بخوانید ....

چگونه تاخوردگی فرش و موکت را از بین ببریم؟

اگر فرشی با اندازه مناسب را برای اتاق‌ها یا سالن پذیرایی منزل خود انتخاب نکنید، ممکن است ناچار شوید آن‌ها را تا کنید. اما اگر در انتخاب فرش خود دقت کنید، هیچگاه با مشکل تاخوردگی فرش و موکت ….

چه فرش‌هایی می‌شکنند، چه فرش‌هایی نه!

فرش‌های سنگین که شانه و تراکم بالایی دارند، بیشترین خطر را برای شکستن دارند. شکستن این نوع الیاف خیلی ساده تر اتفاق می‌افتد. اگر تراکم فرش پایین باشد، احتمال شکستگی اش هم پایین تر می‌آید. قیمت فرش‌های با تراکم بالا بیشتر است و در نتیجه هزینه تعمیر شکستگی فرش بیشتری باید بابت آن‌ها پرداخت بشود؛ اما این تنها عامل نیست.

عامل دومی که در شکستن فرش اهمیت دارد، کنف است. جنس کنف در مقاومت فرش تاثیر گذار است. اگر کنف‌های فرش از جنس نرم و مقاوم باشند، احتمال شکستگی فرش به خوبی پایین می‌آید. کنف‌های درشت، احتمال شکستن بالاتری دارند. با این حال فرش سنگین ساده تر می‌شکند.

در مورد فرش‌های ماشینی سبک با تراکم و شانه پایین، نیازی به حساسیت نیست. این فرش‌ها در هر حالتی نمی‌شکنند، تازه اگر هم بشکنند هزینه رفو کردن آن‌ها کمتر خواهد بود.

تعمیر شکستگی فرش نیاز به متخصص دارد

در بیشتر موارد تعمیر شکستگی فرش مانند بافتن دوباره فرش است. شکستن کنف‌های فرش و خراب شدن آن‌ها، باید تعمیر و تجدید بشوند. در مورد شکستگی‌های مختلف، مخصوصاً فرش‌های دستباف نیاز به مهارتی خاص است. بعضی از کاربران تصور می‌کنند با برعکس کردن تای فرش می‌شود شکستگی را تعمیر کرد. این کار ممکن است در نهایت به جدا شدن آن تکه از فرش منجر بشود. تصور کنید که فرش در آن قسمت پاره بشود و از جا در بیاید. این روش معمولاً در مورد کاغذ تا حد زیادی کارساز است، اما با فرش باید مهربان‌تر برخورد کرد. هر نوع تغییری در بافت فرش، می‌تواند آسیب جدی و گاهی جبران‌ناپذیر بزند. به‌خصوص در مورد فرش‌های سنگین، نیاز به مراقبت بسیار بیشتری هست.

فرشت شکسته؟ بسپار به قالیشویی بانو!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با استفاده از اتو های صنعتی فرش‌های تا خورده شما را هماهنند روز اول صاف و بدون تا خوردگی تحویلتان می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *