انواع بافت و ابزار برای تولید فرش دستباف - قالیشویی بانو

انواع بافت و ابزار برای تولید فرش دستباف


برای تولید فرش دستبافت از بافت و ابزارهای مختلفی استفاده می کنند. انواع بافت فرش بر اساس سلیقه بافنده و رایج بودن بافت های مختلف در آن منطقه انتخاب می شود. ابزارهای تولید فرش دستبافت نیز می توان گفت در ناحیه های مختلف شباهت زیادی به همدیگر دارند و فقط ممکن است تفاوت جزئی با هم دیگر داشته باشند. در ادامه شما را با انواع بافت و ابزار برای تولید فرش دستبافت آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

انواع بافت برای تولید فرش دستبافت

بافت لول

این مدل از بافت معمولا در شهرهایی مثل تبریز، کاشان، قم، نایین، مشهد و غیره متداول است. در این مدل از بافت تارهای چله به نوعی روی دار قرار می گیرند که در بخش گره زدن به طور کامل به همدیگر چسبیده و با استفاده از چوب هاف ( در مناطق ترک نشین) و کوجی ( در مناطق فارس نشین) در حالت زیر و رو قرار می گیرند.

بافت نیم لول

این مدل از بافت بیش تر در منطقه های روستایی مورد استفاده قرار می گیرند. فرش هایی که با بافت نیم لول بافته می شوند کم تر از گذشته بافته می شوند. در این مدل از بافت تارهای چله در زمان چله کشی به نوعی قرار می گیرند که فاصله میان تارهای چله تا محل گره زدن به اندازه نصف قطر چله مصرفی باشد.

بافت تخت

این مدل از بافت در مناطق عشایری مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع بافت تارهای چله به نوعی قرار می گیرند که فاصله میان تارهای چله در محل گره زدن حداقل به اندازه قطر چله مصرفی باشد.

ابزار و تجهیزات طراحی فرش -قالیشویی بانو

فرش ایرانی به عنوان یکی از صنایع دستی باارزش کشورمان در دنیا شناخته شده است. اولین قدم برای خلق این هنر ایرانی،‌ طراحی فرش است…

کرباس باف

در این مدل برعکس مدل های دیگر بافت که پود بر روی تارهای چله به صورت موجی حرکت می کند، پود شکل کشیده و محکمی را دارد و در این بافت این تارهای چله هستند که به نسبت پود حالت موجی دارند.

ابزار تولید فرش دستبافت

نقشه

جزو ابزارهای اساسی برای بافت فرش دستبافت است که طرح اصلی بافت فرش را تعیین می کند.

قلاب

یکی از ابزارهای مهم بافت فرش است که از آن برای گره زدن و همین طور بریدن خامه استفاده می کنند. قلاب از یک بخش شبیه به کارد و یک بخش شبیه به قلاب ساخته شده است.

سیخ

از سیخ برای رد کردن پودهای نازک و ضخیم از میان چله ها استفاده می کنند. همچنین اگر فرش روی کوجی بسته شود احتیاجی به این ابزار نیست.

دفتین

از این ابزار برای کوبیدن پودها استفاده می کنند. همچنین حتما لازم است تا سرهای شانه دفتین بسیار تیز نباشد و حالت خمیده داشته باشد چرا که در غیر این صورت با کوبیدن روی نخ های چله ممکن است باعث پارگی نخ های چله شود.

انواع بافت و ابزار برای تولید فرش دستباف - قالیشویی بانو

قیچی

از قیچی برای بریدن اضافه های خامه استفاده می کنند.

برپاکی

برپاکی ابزاری است که در بعضی از شهرها مثل کرمان و خراسان از آن برای خواباندن یا جلوکشی مناسب گره ها بر روی همدیگر استفاده می کنند.

سنگ کارد

از این وسیله برای تیز کردن قلاب کمک می گیرند.

دار یا دستگاه قالیبافی

دار یا دستگاه قالیبافی جزو مهم ترین ابزارهای تولید فرش دستبافت است. این وسیله چهارچوبی است که یا از جنس چوب و یا فلز ساخته می شود و دارای دو مدل افقی و عمودی هستند.

سخن پایانی

فرش های دستبافت به دلیل زحمت تولید زیادی که دارند از ارزش بالایی نیز برخوردار هستند. همچنین برای بافت این فرش ها نیز لازم است از بافت ها و ابزارهای مختلفی کمک گرفت که در این مقاله تمامی آن ها را به طور خلاصه معرفی کردیم.

شستشوی انوع فرش های منزلتان را به بانو بسپارید !

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *