ابزار و تجهیزات طراحی فرش -قالیشویی بانو

ابزار و تجهیزات طراحی فرش


فرش ایرانی به عنوان یکی از صنایع دستی باارزش کشورمان در دنیا شناخته شده است. اولین قدم برای خلق این هنر ایرانی،‌ طراحی فرش است. از دیرباز طراحان و نقشه‌کشان فرش ایرانی، شهرتی جهانی داشته‌اند. آن‌ها کسانی هستند که با خلق آثار ماندگار در طراحی، نقش‌های زیبا و خاص را تولید کرده و در اختیار بافندگان می‌گذارند. برای طراحی فرش، ابزار و تجهیزات خاصی مورد نیاز است. اگر به این کار علاقه دارید بد نیست در مورد آن‌ها هم بدانید.

وسایل و ابزار مورد نیاز برای طراحی فرش

یک طراح ابتدا طرح مورد نظرش را در ذهن پرورش داده و سپس آن را به صورت اتود روی یک کاغذ پیاده می‌کند. سپس نوبت طراحی روی کاغذ مخصوص نقشه فرش است. بعد از اتمام طراحی و پیاده کردن آن روی کاغذ مخصوص نقشه، آن را در اختیار نقاش قرار می‌دهند تا با دقت رنگ‌آمیزی شود. گاهی طراحی و نقاشی هم توسط یک فرد انجام می‌شود.

چگونگی استفاده از انواع کاغذهای شطرنجی در طراحی فرش - قالیشویی بانو

کاغذی که برای کشیدن نقشه فرش استفاده می‌شود کاغذ شطرنجی یا کاغذ موتیف است….

میز تحریر

طراح فرش باید یک میز تحریر با ابعاد مناسب داشته باشد. ابعاد میز باید به گونه‌ای باشد که تمامی وسایل او روی آن جای بگیرد. معمولا صفحه روی میز شیشه‌ای است و در زیر آن لامپ روشن می‌کنند تا بتوانند تمام خطوط و خانه‌های کاغذ را به خوبی ببینند. بیشتر طراحان از این نوع میز برای کپی‌برداری و تکرار نقشه‌ها استفاده می‌کنند. اما برای طراحی نقشه فرش، از میزهای چوبی هم می‌توان استفاده کرد. نکته مهم ابعاد میز است و البته قرار گرفتن یک چراغ پرنور در بالای میز هم الزامی است. وجود چراغ برای دقت بیشتر در شمردن و طراحی روی کاغذهای شطرنجی و کاغذهای طراحی است.

کاغذ مخصوص طراحی فرش

مرحله بعد انتخاب یک کاغذ مناسب است. برای طراحی فرش از کاغذ نقشه، کاغذ شطرنجی یا کاغذ موتیف استفاده می‌کنند. کاغذ موتیف کاغذ چاپی است که برای کشیدن نقشه از آن استفاده می‌شود. از کاغذ پوستی هم برای کپی برداری و تکرار کردن قسمت‌هایی که باید شبیه و تکراری باشند استفاده می‌شود.

ابزار و تجهیزات طراحی فرش -قالیشویی بانو

رنگ

وسیله بعدی انواع مختلف رنگ است. طیف مختلفی از رنگ‌های مختلف برای طراحی نقشه فرش استفاده می‌شود. هر چقدر فرش رنگ‌آمیزی متنوع و خاص‌تری داشته باشد، نوع و طیف رنگ‌ها گسترده‌تر خواهد بود.


صمغ عربی

صمغ عربی را از درخت انبه تولید می‌کنند. از این صمغ برای ایجاد چسبندگی رنگ استفاده می‌کنند. ممکن است در بعضی از طراحی‌ها از صمغ درختان دیگر هم استفاده شود. صمغ به خصوص در قسمت‌هایی که قرار است نقطه‌گذاری شود بیشتر استفاده می‌شود. در قسمت نقطه‌گذاری‌ها گاهی رنگ‌ها پخش می‌شوند. اگر در این قسمت‌ها از صمغ استفاده شود، رنگ به نقشه چسبیده و پخش و متراکم نمی‌شود.

لوازم تحریر

برای کشیدن نقشه به مدادهای مختلف با درجه نرمی و رنگ متفاوت، خط‌کش، گونیا، پرگار و روان نویس‌های رنگی نیز نیاز داریم. انواع قلم‌مو با ضخامت‌های متفاوت هم برای رنگ کردن نقشه مورد نیاز است.


کلام آخر

طراحی نقش مانند دیگر کارهای حرفه‌ای، نیازمند دقت و مهارت زیادی است. ابزاری که برای این کار استفاده می‌شوند باید از کیفیت خوبی برخوردار باشند تا نقشه هم با کیفیت از کار دربیاید. برای خرید این وسایل از مراکز معتبر و فروشگاه‌های مخصوص می‌توانید کمک بگیرید.

شستشوی انوع فرش های منزلتان را به بانو بسپارید !

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *