اصول انبارداری و جلوگیری از بید خوردگی فرش

اصول انبارداری و جلوگیری از بید خوردگی فرش


داشتن اطلاعات و آگاهی های لازم در مورد جلوگیری از بید خوردگی فرش، نه تنها در مورد انبارداران فرش بلکه برای تمام افراد لازم است. بید حشره کوچک شبیه به پروانه است که علیرغم جثه کوچکش می تواند خسارات بزرگی به خصوص برای فرش های دستباف به وجود آورد. سرعت رشد و تکثیر این حشره نیز بالا بوده و به سرعت می تواند با تخم گذاری بیشتر بخش های فرش را از بین ببرد.

پروسه بید خوردگی فرش

وقتی بید ماده در یک بخش تاخورده از فرش تخم گذاری می کند، تخم ها برای رشد و بزرگ شدن از پروتئین موجود در پشم فرش دستباف تغذیه می کنند. آنها با خوردن پروتئین پشم و تنیدن تار به دور خود بالغ می شوند و خود شروع به تخم گذاری می کنند. این پروسه اگر مورد پیشگیری قرار نگیرد و یا در مراحل ابتدایی به از بین بردن بید فرش اقدام نشود می تواند تمام فرش را در بر گرفته و عملا فرش را به نابودی بکشاند.

پروسه بید خوردگی فرش

همچنین بخوانید....

نگهداری از فرش دست باف

نگهداری از فرش دست باف یکی از دغدغه های بانوان می باشد که چگونه از آن مراقبت کنند تا آسیبی به فرش وارد نشود. روش های مختلفی برای نگهداری از فرش دسبافت …

برای جلوگیری از بید خوردگی فرش چه کار باید کرد؟

– اولین و مهمترین گام در جهت جلوگیری از بید خوردگی فرش این است که فرش یا فرش ها را از هر گونه رطوبت دور نگه دارید. رطوبت، بستر مناسب رشد بید و تخم ریزی و رشد تخم ها در فرش را فراهم می کند.
– اقدام مهم دیگر این است که در صورتی که فرش های خود را در انبار یا جای تاریک و یا جایی که از عدم وجود رطوبت در آنجا اطمینان ندارید ماهی یکبار به فضای باز انتقال داده و مورد بررسی قرار دهید. چرا که شما نمی دانید پشمی که برای بافت فرش دستباف شما مورد استفاده قرار گرفته تمیز بوده یا کثیف، با مواد ضد عفونی کننده ضد عفونی شده یا خیر و …
– در منزل یا انبار فرش و یا هر جای دیگری که یک بخش هر چند کوچک از فرش به وسیله آب یا مایعات دیگری مرطوب و یا خیس شده باشد بایستی به تمیزی و گرفتن کامل رطوبت آن اقدام شود.
– اگر فرش را روی سرامیک و موزائیک انداخته اید دقت داشته باشید که اگر لای دو موزائیک باز باشد ممکن است بیدها از آنجا به داخل الیاف فرش راه یابند. پس سریعا اقدام به درزگیری این شکافها در کف بپردازید.
– در مورد فرش های گران قیمت و تابلو فرش هایی نیز که به دیوار نصب می شوند باید هر از گاه اقدام به پایین آوردن و بررسی و تمیز کردن پشت فرش کنید. فرقی نمی کند کف باشد یا دیوار در هر صورت قرارگیری طولانی مدت فرش در یک جا می تواند بستر رشد بید را فراهم کند.
– همچنین انبارداران فرش دقت داشته باشند که برای جلوگیری از بید خوردگی فرش دستباف در انبار آن را در داخل پلاستیک و به صورت لول نگهداری نکنید. در این مورد استفاده از کاغذهای مخصوص لول کردن فرش مورد توصیه است.
البته برای جلوگیری از بید خوردگی فرش دستباف راهکار سنتی استفاده از نفتالین نیز مناسب است که برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به منابع مربوطه مراجعه کنید.

کلیه خدمات ترمیم و بید خوردگی فرش در کرج

کارخانه قالیشویی بانو کرج، آماده ارائه کلیه خدمات ترمیمی فرش از جمله بید خوردگی با بهترین کیفیت توسط استادان با تجربه فرش دستباف کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *