بهداشت و ایمنی کارگاه طراحی فرش - قالیشویی بانو

بهداشت و ایمنی کارگاه طراحی فرش


وقتی صحبت از کارگاه‌های قالیبافی می‌شود، یکی از مهمترین مواردی که باید مورد توجه قرار بگیرد ایمنی این کارگاه‌هاست. کارگاه‌های قالی‌بافی معمولا از بخش طراحی تا بافت را به خود اختصاص می‌دهند. در این مکان‌ها طراحان فرش، به طراحی نقشه‌های خود پرداخته و سپس آن را به قالیبافان تحویل می‌دهند. در این کارگاه‌ها تعداد زیادی از افراد مشغول به کار هستند. بعضی از این کارگاه‌های قالی‌بافی در روستاها قرار دارند و بسیاری از لوازم مدرن در آن‌ها وجود نداشته باشد. اما امنیت و بهداشت اصولی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. در این مطلب در مورد اصول رعایت بهداشت و ایمنی در کارگاه‌های طراحی و قالیبافی خواهیم گفت.

نکات ایمنی که در کارگاه‌های طراحی فرش باید مورد توجه باشد

در این مکان‌ها باید نکات ایمنی خاصی در نظر گرفته شود. استفاده از لوازم گرمایشی مناسب در فصول سرد سال یکی از نکات مهم در این کارگاه‌هاست. کاغذ، رنگ، الیاف و تمامی موادی که برای طراحی و بافت فرش استفاده می‌شود قابل اشتعال هستند. بنابراین باید در مورد استفاده از لوازم ایمن دقت زیادی داشت.استفاده از ابزار مناسب، دومین نکته ایمنی برای طراحان است. وسایلی که از نظر ساخت استاندارد نباشند می‌توانند برای فرد مشکلات جسمی ایجاد کرده و سلامتی او را به خطر بیاندازند.

ابزار و تجهیزات طراحی فرش -قالیشویی بانو

فرش ایرانی به عنوان یکی از صنایع دستی باارزش کشورمان در دنیا شناخته شده است…

نکته بعدی در مورد محل نشستن طراح فرش است. فاصله فرد تا زمین، و میز و وسایل نوردهی برای او باید ایمن باشند. چون فرد طراح برای ساعت‌ها در یک فضای بسته و در مجاورت این وسایل است و نباید برایش خطری ایجاد شود. از طرف دیگر اگر میز و صندلی استاندارد نباشند، مشکلاتی را برای کمر و زانوهای فرد ایجاد می‌کنند. طراح باید با فاصله استاندارد از زمین و از میز بنشیند تا فشاری به گردن و ستون مهره‌های او نیاید.

نکات بهداشتی که باید در کارگاه‌های طراحی فرش مورد توجه قرار بگیرد

فرد طراح برای ساعات طولانی به یک نقشه خیره می‌شود. باید شرایطی برایش فراهم باشد که بتواند در فواصل معین استراحت کند و به چشم‌های خود استراحت بدهد. به مرور زمان این افراد دچار مشکلات بینایی می‌شوند.رنگ‌هایی که برای طراحی فرش استفاده می‌شود باید از جنس مواد مرغوب باشند. این مواد نباید حساسیت زا باشند. رنگ‌ها معمولا با دست و گاهی با دهان و چشم فرد تماس پیدا می‌کنند. پس باید از نظر بهداشتی کاملا سلامت باشند.

بهداشت و ایمنی کارگاه طراحی فرش - قالیشویی بانو

طراح نقشه فرش باید از فروبردن قلمو در دهان خود، خودداری کند. این رنگ‌ها معمولا دارای سرب هستند و به مرور زمان می‌توانند اثرات بد روی لثه و دندان‌ها بگذارند.محیط کارگاه باید تهویه مناسب داشته باشد. بوی رنگ‌ها به مرور زمان می‌تواند باعث مشکلاتی برای تنفس و ریه فرد شود. به همین دلیل باید فضا کاملا تهویه شود. وجود پنجره در کارگاه‌های طراحی الزامی است. این پنجره‌ها هم در عبور هوا موثرند و هم با ورود نور به فرد برای دید بهتر کمک می‌کنند.

معمولا طراحان و افراد شاغل در کارگاه‌های نقشه‌کشی و قالی‌بافی، ساعات زیادی را در این فضا می‌گذرانند. اگر فضا دارای تهویه مناسب و نور آفتاب نباشد، می‌تواند به مرور زمان مشکلاتی را برای کمبود بعضی ویتامین‌ها و پوکی استخوان ایجاد کند.

سفارش فرش با شما، بقیه‌اش با ما

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *