خصوصیات طرح و نقش های فرش تبریز

خصوصیات طرح و نقش های فرش تبریز


فرش تبریز یکی از زیباترین و خاص‌ترین فرش‌های ایرانی است. نقشه‌های فرش تبریز طرح و رنگ‌های خاص و متفاوتی دارند. جذابیت رنگ‌ها یکی از ویژگی‌های خاص این فرش‌هاست که آن‌ها را در دنیا متمایز کرده است. هنر بافنده تبریزی در گره زدن تارهای رنگی برای زدن نقش‌های خاص به فرش تبریز، تمامی علاقمندان به فرش ایرانی را به تحسین واداشته است. اما آنچه که باعث شهرت فرش تبریز شده تنها همین نیست.

ویژگی‌های بافت و الیاف فرش تبریز

اولین ویژگی خاص فرش تبریز، نوع بافت آن است. روش بافت فرش در این شهر با استفاده از قلاب‌های خاصی است. در واقع گره فرش تبریز با قلاب روی چله‌های کشیده زده می‌شود. سپس این گره‌ها را مدام و محکم می‌کوبند تا تار و پود فرش به‌خوبی فشرده شوند. با استفاده از قلاب و چاقوهای خاص، بافنده زبردست تبریزی روزانه تا ۱۵ هزار گره می‌زند. پرزهای فرش تبریز کوتاه است و بعد از بافت هم با مهارت خاصی پرداخت می‌شوند. نوع الباف به‌کار رفته در این فرش، از نخ‌ها یابریشمی با کیفیت بسیار بالاست. نکته جالب دیگر، استفاده از نخ‌هایی با رنگ‌های سایه روشن است که جذابیت خاصی به بافت فرش داده‌اند. این موارد، بافت این فرش‌ها را تا این اندازه خاص و متفاوت کرده است.

قالیشویی کرج از بهترین و تخصصی ترین نیروهای فرش شویی، موکت شویی و … در این مرکز استفاده می کند. پروسه قالیشویی این روزها با گذشته تفاوت های اساسی دارد…

گل‌های ابریشمی فرش‌های تبریز، نقش و نگاری خاص و کم‌نظیر را روی این قالی‌ها به تصویر کشیده‌اند. روی فرش تبریز رنگ‌های عنابی، کرم، سرخابی، صورتی، آبی، بژ و نارنجی زیاد دیده می‌شود.معمولا فرش‌های دست‌بافت وزن زیادی دارند. اما فرش تبریز به سبکی شهرت دارد. بافت کوبیده و الیاف مرغوب و نوع تار این فرش، باعث شده که وزن کمتری نسبت به دیگر فرش‌ها داشته باشد. از طرفی با دست کشیدن روی فرش، نرمی و لطافت آن را می‌توان حس کرد. فرش‌های تبریز با بافتی مخملی، در کنار زیبایی و رنگ و روی خاص، اصالت و هنر ایرانی را نیز به رخ جهانیان می‌کشد.

انواع نقش‌های فرش تبریز

فرش‌های تبریز با طرح‌های خاص خود شناخته می‌شوند. در ادامه مشهورترین طرح‌های فرش تبریز را معرفی خواهیم کرد.

طرح علیا

این طرح یکی از اصیل‌ترین و البته پرفروش‌ترین طرح‌های فرش تبریز است. رنگ‌های جذاب و چشم‌نواز این فرش، همان تصویری است که از فرش تبریز در نگاه مردم وجود دارد. این طرح در دنیا هم طرفداران بسیار زیادی دارد. طرح علیا به صورت ۵۰ رج بافته می‌شود.

خصوصیات طرح و نقش های فرش تبریز

طرح سالاری

این طرح فرش تبریز، یکی از مشهورترین و زیباترین طرح‌های آن است. فرش سالاری را بیشتر به صورت ۵۰ رج می‌شد دید که البته در بافت‌های جدید این فرش‌ها ۴۰ رج هستند. فرش سالاری گران‌ترین فرش تبریزی است و در رنگ‌های مختلف و به‌خصوص رنگ‌های تیره بافته می‌شوند.

طرح ماهی

طرح ماهی یکی از مدل‌های خوش‌قیمت فرش تبریز است که با تراکم ۴۰ رج بافته می‌شود. طرح‌های ریز و یکنواخت این فرش، آن را متفاوت از دیگر فرش‌ها کرده است.

طرح هریس

این طرح با به‌کار گرفتن نقش‌های اسلیمی و هندسی، متفاوت‌تر از طرح‌های دیگر فرش تبریز است. خطوط شکسته روی این فرش در فرهنگ مردم منطقه هریس در آذربایجان دارد. این فرش‎ها با پشم مرینوس بافته می‌شوند.

شستوشوی انواع فرش های تبریزو با بانو بسپر!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *