عیوب فرش دستبافت

عیوب فرش دستبافت


فرش دستبافت یکی از کالاهای گران قیمت است که بافت آن نیاز به زمان زیاد و تجربه و تخصص کافی دارد. با توجه به تخصصی بودن این کار هر گونه اهمال و سستی باعث می‌شود فرش خراب شود. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم شما را با عیوب فرش دستبافت آشنا کنیم.

  • غلط بافی فرش

رایج‌ترین عیب فرش دستبافت غلط بافی فرش است. وقتی بافنده نتواند به خوبی نقشه‌ را روی تار و پود اجرا کند، طرح فرش بی‌نظم می‌شود و تقارن و تناسبی که از آن انتظار می‌رود را نمی‌توانیم مشاهده کنیم. علت غلط بافی فقط نداشتن مهارت بافنده نیست، بلکه پر و تنک بودن چله‌ها، انجام نادرست کارهای جانبی مانند قیچی زدن و نظایر آن هم باعث به هم ریختن طرح فرش می‌شود.

  • کوبیدگی فرش

بالازدگی فرش به این معنی است که طول فرش بلندتر از انتظار شود و پایین زدگی در مقابل آن قرار دارد و به معنای کوتاه شدن اندازه فرش است. بالازدگی یا پایین زدگی فرش به معنای کوبیدگی است و اصل بسیار مهمی در بافتن فرش است. طول فرش نسبت به رج‌شمار اندازه گرفته می‌شود و باید مطابق با آن باشد. چون اگر این تطابق رعایت نشود و فرش بلندتر یا کوتاه‌تر از انتظار بافنده شود، طرح فرش از دست می‌رود و شکل نامتعارفی به خود می‌گیرد.

شستشوی فرش دستبافت با شامپو فرش

کثیف شدن فرش دستبافت در منازل اجتناب ناپذیر است. چون در اثر رفت و آمد روی فرش یا نشستن گرد و غبار روی فرش رنگ آت تغییر می‌کند و کثیف می‌شود. درصورتی‌که می‌خواهید…

  • پوک شدن فرش

پوک شدن یا توخالی شدن فرش دستبافت یکی از عیب‌های فرش دستبافت است که ارزش و قیمت آن را کم می‌کند. البته پوک شدن فرش با چشم به راحتی قابل تشخیص نیست. این حالت وقتی پیش می‌آید که چگالی گره‌های استفاده شده برای فرش دستبافت نسبت به رجشمار کم باشد و اصطلاحاً فرش توخالی می‌شود.

زمانی که از خامه به میزان کمی استفاده شود و به جای آن از نخ چله و پود بیشتر استفاد شود و در مواقعی که در بافت فرش گره جفتی و گره کمانشی استفاده شود فرش پوک و توخالی و نامرغوب می‌شود.

  • پودنما شدن فرش

یکی دیگر از عیب‌های فرش دستبافت پودنما شدن آن است. در مواقعی که پود نازک فرش بیش از لزوم کوبیده شود و پشت فرش پود نازک برجسته باشد در اصطلاح فرش را پودنما می‌گویند.  

  • پارگی فرش

عیب واضح و مشخص فرش دستبافت که نیاز به توضیح ندارد، پارگی آن است. این پارگی در شیرازه، نقشه، حاشیه یا هر قسمت از فرش که باشد از ارزش آن کم می‌کند.

رگه دار شدن فرش دستبافت   رگه دار شدن یا دو رنگی فرش دستبافت یکی از نقص‌های غیر قابل انکار در فرش دستبافت است. وقتی مواد اولیه به میزان لازم در دسترس نباشد و بافنده مجبور باشد برخی رنگ‌ها را جایگزین موارد دیگر کند، فرش دو رنگ می‌شود. همچنین اگر پشم مورد استفاده صابون شور نشده باشد، رنگ خوبی نخواهد داشت و  ظاهر فرش را خراب می‌کند.

عیوب فرش دستبافت

قالیشوئی بانو انواع خدمات شستشوی فرش دستبافت و ماشینی و تابلو فرش را با کیفیت خوب و قیمت مناسب انجام می‌دهد. همچنین انواع خدمات تعمیرات فرش هم در این قالیشوئی انجام می‌شود. اگر سفارشات خود را به صورت آنلاین در این قالیشوئی ثبت کنید می‌توانید در هزینه‌ها ۱۰ درصد تخفیف بگیرید.

 

فرش شگی داری؟ نمیتونی بیشوری؟ یه سر به بانو بزن!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *