شمشیری شدن فرش - قالیشویی بانو

شمشیری شدن فرش


شمشیری شدن فرش جزو نقص های رایج در فرش ها است که در این نوع عیب لبه های عرضی فرش در بخش بالا یا پایینی فرش قوس پیدا کرده و انحنای فرش شبیه به تیغه شمشیر می شود. در ادامه شما را با این مشکل و موارد مهم درباره آن آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

شمشیری شدن فرش چیست؟

هنگامی که لبه های عرضی فرش در بخش بالا یا پایین آن قوس پیدا می کند و انحنای آن شبیه به تیغه شمشمیر می شود یعنی فرش نقص شمشیری شدن پیدا کرده است.


برخی مواقع ممکن است رج های فرش در یک سطح قرار نداشته باشند این انحنا و صحیح نبودن شاید فقط در یک قسمت از فرش یا به صورت متناوب در چند بخش از عرض فرش وجود داشته باشد در این موارد محل بافته شده از حالت نرمال و استاندارد خارج شده و باعث شمشیری شدن فرش می شود.این عیب در اکثر موارد بیش تر در فرش هایی مشاهده می شود که در زمان بافت زیرسازی مناسبی برای آن انجام نشده باشد و از چوب مهار کمک نگرفته شده باشد.

کجی و اقسام آن - قالیشویی بانو

یکی از مشکلات مهم و دردسرآور که ممکن است هر قالیباف و بافنده فرش در زمان با…

دلایل شمشیری شدن فرش

از عیوب رایج که مربوط به اندازه قالی است می توان به شمشیری شدن فرش اشاره کرد. این مسئله که درست کردن آن کار راحتی نیست ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود که از مهم ترین آن ها می توان به موارد گفته شده در پایین اشاره کرد:

 • زیر بافت فرش دارای دوام و استحکام مناسبی نباشد.
 •  محکم و زیاد زدن شانه در زمان بافت فرش
 •  کجی و انحنا داشتن چوب زیر دار در زمان بافت فرش
 •  نگذاشتن میله یا تخته در پایین فرش
 •  به کار بردن طناب پلاستیکی برای سفت کردن

جلوگیری از شمشیری شدن فرش

برای جلوگیری از شمشیری شدن فرش می توانید از نکات زیر استفاده کنید:

 •  قبل از شروع بافت فرش باید تراکم چله را در کل طول سردار و زیردار بررسی کرده، به طوری که از یکنواخت بودن و پخش بودن مساوی آن مطمئن شده و با رج شمار نیز هماهنگ باشد. میزان کشش چله ها نیز باید برابر باشد.
 •  از شمشیرک یا تسمه زیر کار برای مهار کردن چله ها استفاده شود.
 •  اگر عرض فرش زیاد باشد باید دقت کنید که تسمه در جای خود کاملا به صورت ثابت باشد.
شمشیری شدن فرش - قالیشویی بانو
 •  برای ثابت کردن تسمه در بعضی از منطقه ها از دارهای چوبی استفاده کرده و میخ های کوچکی را در فاصله های یکسان زیر تسمه می کوبند. در دارهای فلزی نیز این کار را می توان با قرار دادن پیچ های کوچک انجام داد.
 •  قبل از شروع بافت فرش از بافت های استواری مثل ملیله و زنجیره استفاده کنید تا باعث مستحکم شدن بخش گلیم باف شوید.
 •  همین طور تعداد رج هایی که در گلیم باف قرار می گیرند باید با عرض فرش متناسب باشند تا بتوانند زیر ساخت خوبی را برای بافت تشکیل دهند.
 •  در قسمت گلیم باف سعی کنید تا تمامی بخش ها به صورت برابر کوبیده شود تا سطح بافت بدون کج شدن و یا کم بودن کاملا به صورت استاندارد و راست باشد.


سخن پایانی

شمشیری شدن فرش یکی از مشکلات رایج در فرش های مختلف است که به علت های مختلفی ایجاد می شود. این مشکل علاوه بر دردسرهای زیادی که برای بافنده ایجاد می کند باعث کاهش زیبایی و جذابیت فرش و همین طور پایین آمدن ارزش و قیمت فرش نیز می شود. به همین دلیل بهتر است در وهله از ایجاد این مشکل جلوگیری کنید.

نمیدونی چجوری از شمشیری شدن فرش جلوگیری کنی؟ بانو کمکت میکنه!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *