کجی و اقسام آن - قالیشویی بانو

کجی و اقسام آن


یکی از مشکلات مهم و دردسرآور که ممکن است هر قالیباف و بافنده فرش در زمان بافت با آن مواجه شود کجی فرش است. این مسئله یکی از انواع رایج مشکلات در بافت فرش است و ممکن است به راحتی به دلایل مختلف برای هر فرش باف حتی آن هایی که تجربه و سابقه بالایی در فرش بافی دارند رخ دهد. در ادامه شما را با کجی و اقسام آن و همین طور موارد مشابه درباره این موضوع آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

روش های تشخیص کجی فرش

برای تشخیص کج بودن فرش و تابلو فرش در کل فرش را می توانید فرش یا تابلو فرش را از بخش میانی آن به صورتی که شیرازه ها بر روی همدیگر قرار بگیرند تا بزنید. بعد از آن اگر دیدید که طول فرش یا تابلو فرش در دو جهت با هم برابر نیست و فرق دارد، می توان نتیجه گرفت که با احتمال قوی فرش دچار کج شدن طولی شده است.

چگونگی استفاده از انواع کاغذهای شطرنجی در طراحی فرش - قالیشویی بانو

نقشه فرش روی کاغذهای شطرنجی خاصی کشیده می‌شود. هر کدام از این خانه‌های شطرنجی نشان‌دهنده تعداد ریشه و رنگ‌هایی است که باید استفاده شود.

مهم ترین دلایل کجی فرش

 •  وجود نقص و عیب در دستگاه فرش بافی
 •  نداشتن دقت و تمرکز کافی در زمان بافت
 •  نداشتن دقت در زمان چله کشی
 •  صاف نبودن سطح رویی دستگاه بافندگی فرش
 •  شانه نزدن ناکافی فرش به وسیله بافنده فرش
 • متناسب نبودن میزان استفاده از پود ضخیم
 •  هماهنگ نبودن در شانه زدن
 •  استفاده نکردن از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت
 •  متفاوت بودن تارهای پود ضخیم
 •  چله کشی غیر استاندارد
کجی و اقسام آن - قالیشویی بانو

کجی و اقسام آن

کج شدن فرش در زمان بافت فرش به دو قسم زیر رخ می دهد:

 •  کج شدن در طول فرش و تابلو فرش (جهت لای ها)
 •  کج شدن در عرض فرش و تابلو فرش (جهت رج ها)

کجی فرش در حالت معمول به دو شکل ایجاد می شود که این دو شکل به صورت عرض ( سره عرض) و یا طول ( سره قد) در فرش رخ می دهند. این نوع نقص در عرض فرش با برابر نبودن پهنای فرش در قسمت های مختلف آن قابل مشاهده است و همچنین کجی فرش در بخش طولی آن نیز به صورتی رخ می دهد که دو طرف فرش از لحاظ طولی برابر نبوده و اگر فرش را به نوعی تا بزنید که شیرازه ها روی هم بیفتند این عیب به صورت واضح دیده می شود.

روش های برطرف کردن کجی فرش

بعد از این که کجی فرش به طور کامل تشخیص داده شد برای برطرف کردن این مشکل فرش را به رفوگر و مرمت کار می سپارند تا عیب و نقص آن را برطرف کرده و حل کنند. برای حل کجی فرش نیز رفوگر با در نظر گرفتن مهارت و تجربه خود تشخیص می دهد که فرش به چه نوع و به چه حدی از رفو احتیاج دارد و این کار را با دار کشی انجام می دهند.


سخن پایانی

کجی فرش جزو مشکلات دردسرآور و رایج در فرش است که با احتمال بالا هر بافنده ای حداقل یک بار آن را مشاهده کرده است. این مشکل باعث پایین آمدن ارزش و قیمت فرش می شود به همین دلیل بافنده ها سعی می کنند از این مشکل جلوگیری کرده یا در صورت برزو آن را حل کنند.

پیشنهاد می کنیم برای دوری کردن از این مشکل حتما از افراد متخصص و حرفه ای برای چله کشی فرش استفاده کنید و همین طور مواد اولیه فرش را به طور هماهنگ با شماره چله، نخ و پود ضخیم فرش انتخاب کرده و شانه زدن فرش را به صورت یکنواخت انجام دهید.

روش های تشخیص کجی فرش رو نمیدونی یه سر به بانو بزن!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *