همه چیز درباره الیاف طبیعی - قالیشویی بانو

همه چیز درباره الیاف طبیعی


الیاف جمع کلمه لیف است. در حالت کلی الیاف طبیعی از رشته های نازک با طول خاصی تشکیل می شوند که قابلیت انحنا و دوام کافی برای ریسندگی را دارند. از الیاف طبیعی برای تهیه انواع پارچه ها و نخ ها استفاده می کنند. در این نوشتار در نظر داریم شما را با الیاف طبیعی و همه چیز درباره آن ها آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

معرفی انواع الیاف

الیاف از لحاظ نوع ساخت به دو گروه طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی می شوند و با در نظر گرفتن کاربردی که در صنعت های مختلف دارد با اسم مخصوصی شناخته می شوند.

الیاف طبیعی

الیاف طبیعی الیافی هستند که از طریق طبیعت به دست می آیند و احتیاجی به عوض کردن کردن شکل یا ماهیت آن ها ندارید. ریشه ساخت الیاف طبیعی همان طور که مشخص است از طبیعت است و در آن ها از هیچ نوع ماده شیمیایی و مصنوعی استفاده نمی شود.

  • الیاف گیاهی
  •  الیاف حیوانی
  • الیاف معدنی

الیاف گیاهی

همان طور که مشخص است الیاف گیاهی از گیاهان تولید می شوند. این ماده ها معمولا از جنس سلولز ساخته می شوند و بهترین ویژگی آن ها این است که خاصیت و شکل ظاهری خود را به خوبی حفظ می کنند. به همین دلیل بدون احتیاج به تغییری به الیاف مورد نظر تبدیل می شوند.

پنبه (Cotton)

الیاف پنبه ای هادی حرارت هستند و می توانند به راحتی حرارت و گرمای بدن را به بیرون انتقال دهند. به همین دلیل احساس خنکی دارند. همچنین به راحتی تمیز شده و می توان لکه های آن ها را از بین برد.

روش‌های شناسایی الیاف پنبه‌ای، پشمی و ابریشمی - قالیشویی بانو

برای شناسایی الیاف مختلف، چندین روش وجود دارد. از آنجایی‌که الیاف در شرایط متفاوت، رفتارهای گوناگونی از خود نشان می‌دهد با استفاده از این روش‌ها می‌توانید الیاف ابریشمی، پشمی و پنبه‌ای را از یکدیگر تشخیص دهید…

کتان (Leinen)

کتان از لحاظ خصوصیت شباهت زیادی به پنبه دارد اما در ایران کشت نمی شود. الیاف کتانی دارای سطح صاف و براقی هستند و بهتر از پنبه تمیز می شوند.

الیاف حیوانی

منشا این الیاف از پوشش بدن حیوانات است. برای ساخت این الیاف از موی بدن شتر، اسب، خرگوش، بز و ابریشم استفاده می کنند.

پشم (Wool)

الیاف پشمی بر اساس این که از چه نواع حیوانی ساخته شده اند دارای اسامی مختلفی هستند که از جمله آن ها می توان به گوسفند مرینوس، پشم لاما و غیره اشاره کرد.

ابریشم (Silk)

این پارچه ها بسیار سبک و درخشنده هستند و از کشش بالایی نیز برخوردار هستند. همچنین در مقابل چروک پذیری و پارگی بسیار مقاوم هستند.

موهر

الیاف موهر از موی بز ساخته می شوند. این الیاف از لطافت و درخشندگی بالایی برخوردار هستند. همچنین در برابر چروک شدن و گرما مقاومت بالایی دارند. الیاف موهر جزو الیاف گران قیمت محسوب می شوند.

همه چیز درباره الیاف طبیعی - قالیشویی بانو

کشمیر

الیاف کشمیر نیز از پشم بز ساخته می شوند و در رنگ های سیاه، خاکستری و سفید موجود هستند. این الیاف نیز گران قیمت بوده و بافت ظریف و سبکی دارند.

الیاف معدنی

الیاف معدنی با الیافی که در صنایع نساجی مورد استفاده قرار می گیرند فرق دارند. در ادامه دو نوع از الیاف معدنی را معرفی می کنیم:


الیاف شیشه

از این الیاف برای ساخت فایبرگلاس و کامپوزیت ها استفاده می کنند. همچنین کاربرد بالایی در بالا بردن دوام کامپوزیت دارند.

الیاف پنبه نسوز

این مدل الیاف در برابر حرارت بسیار مقاوم هستند به همین دلیل از آن ها برای ساخت لباس های ضد حریق برای آتش نشانی استفاده می کنند.

سخن پایانی

الیاف های مختلفی در صنایع وجود دارند که ممکن است هرکدام از آن ها ممکن است دارای منشا طبیعی یا مصنوعی باشند. در این نوشتار نیز شما را با الیاف طبیعی و انواع آن آشنا کردیم.

قایشویی بانو با تیمی متعهد و متخصص

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *