روش‌های شناسایی الیاف پنبه‌ای، پشمی و ابریشمی - قالیشویی بانو

روش‌های شناسایی الیاف پنبه‌ای، پشمی و ابریشمی


برای شناسایی الیاف مختلف، چندین روش وجود دارد. از آنجایی‌که الیاف در شرایط متفاوت، رفتارهای گوناگونی از خود نشان می‌دهد با استفاده از این روش‌ها می‌توانید الیاف ابریشمی، پشمی و پنبه‌ای را از یکدیگر تشخیص دهید. در این مقاله به بررسی این روش‌ها می‌پردازیم.

روش‌های شناسایی الیاف

برای شناسایی الیاف مختلف می‌توانید از روش‌های میکروسکوپی، سوزاندن و شیمیایی استفاده کنید.

روش شناسایی الیاف پنبه

 •  روش میکروسکوپی
  با استفاده از روش میکروسکوپی می‌توان تارهای پنبه را زیر میکروسکوپ مشاهده کرد و با بررسی خصوصیات آن از جمله تاب‌خوردگی، این الیاف را از سایر محصولات تشخیص داد.
 • روش سوزاندن
  تماس آتش با الیاف پنبه موجب سوختن آن می‌شود و خاکستر سبک و نرمی باقی می‌گذارد. توجه داشته باشید که بعد از دور کردن آتش، الیاف به سوختن ادامه می‌دهد و بویی شبیه کاغذ سوخته از آن ایجاد می‌شود.
 • روش شیمیایی
  برای شناسایی الیاف پنبه می‌توانید از محلول کوپرآمونیوم استفاده کنید. الیاف پنبه در این محلول حل می‌شوند.

   

رطوبت مجاز و تأثیر آن بر الیاف - قالیشویی بانو

رطوبت موجب افزایش قطر، طول، استحکام و کشسانی الیاف می‌شود. میزان رطوبت مجاز…

 روش شناسایی الیاف پشم

متداول‌ترین روش برای شناسایی الیاف پشم، سوزاندن آن است.

 •  روش میکروسکوپی

الیاف پشم در زیر میکروسکوپ دارای فلس‌هایی در پوسته خارجی هستند که به‌صورت نامنظم کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. در الیاف نازک این فلس‌ها ریز و بهم چسبیده هستند اما در الیاف ضخیم آنها بزرگ‌تر می‌باشند. وجود این فلس‌ها موجب می‌شود که الیاف پشم در زیر میکروسکوپ شبیه تنه درخت خرما به نظر برسند.

 •  روش سوزاندن

اگر شعله آتش را به الیاف پشم نزدیک کنید موجب می‌شود که الیاف کز خورده و به آهستگی بسوزند. خاکستر باقی مانده از پشم سوخته، قهوه‌ای تیره یا سیاه و جنس آن نرم است. هنگام سوختن پشم، بوی شبیه مو سوخته به مشام می‌رسد.

 •  روش شیمیایی


در روش شیمیایی می‌توانید الیاف پشم را به مدت ۱۸ دقیقه در محلول ۵/۲ تا ۵ درصد سود جوشان قرار دهید. بعد از گذشت مدت زمان لازم، الیاف حل می‌شوند.

 روش شناسایی الیاف ابریشم

 •  روش میکروسکوپی

اگر الیاف ابریشم را از مقطع عرض برش دهید و در زیر میکروسکوپ بگذارید، به شکل مثلث به گوشه‌های منحنی و قوس‌دار و جفت‌جفت یا جدا از هم است.

 • روش سوزاندن

وجود شعله موجب شوختن الیاف ابریشم می‌شود. خاکستر حاصل از آن سیاه و نرم است.

 •  روش شیمیایی

محلول اسید کلریدریک موجب حل شدن الیاف ابریشم می‌شود. علاوه‌براین سود سوزآور ۲۵ درجه نیز جزو حلال‌های الیاف ابریشم محسوب می‌شود.

نتیجه‌گیری

برای شناسایی الیاف مختلف، روش‌های گوناگونی از جمله مشاهده زیر میکروسکوپ، سوزاندن الیاف و استفاده از حلال‌های شیمیایی وجود دارد. معمولا الیاف در مواجهه با شعله آتش می‌گیرند و می‌سوند اما خاکستر باقیمانده از آنها با یکدیگر فرق دارد و بویی که حین سوختن به مشام می‌رسد نیز شبیه همدیگر نیست.


در صورتی‌که فرش‌های شما در اثر شعله یا استفاده از موائ شیمیایی آسیب دیده‌اند می‌توانید با استفاده از خدمات رفوگری قالیشویی بانو کرج، آنها را ترمیم کرده و زیبایی را به خانه خود برگردانید.

 

 

قایشویی بانو با تیمی متعهد و متخصص

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *