گره جفتی ( تقلبی ) چیست؟ فواید طرز کار

گره جفتی ( تقلبی ) چیست؟ فواید طرز کار


با توجه به بافت های متفاوتی که در انواع فرش ها وجود دارد، در گره های هر فرش نیز تنوع وجود خواهد داشت. گره های مختلفی با نام های متفاوت چون: گره ترکی، گره متقارن، گره نامتقارن، گره فارسی چپ به راست، گره فارسی راست به چپ، گره جفتی و گره سنه و … وجود دارد منظور از گره تقلبی همانگونه که از اسمش پیداست نوعی تقلب در بافت فرش به حساب می آید. در این نوع بافت خامه هیچ پیچ و تاب و در واقع گره ای وجود ندارد. آن دوام و استحکامی که گره های ترکی و فارسی را دارند گره جفتی به هیچ وجه نخواهد داشت. فرش هایی که بافت آن ها با گره جفتی باشد ارزش و کیفیت چندانی را ندارند. به علاوه چگالی فرش نیز با این گره ها پایین میاید.

گره های تقلبی شامل:

گره کمانشی
گره تقلبی یو شکل یا بی گره بافی
جفتی بافی
گره های هنری

همچنین بخوانید....

طرز عمل (سنه) یا نامتقارن

طرز عمل (سنه) یا نامتقارن، گره فارسی

تولید و بافت فرش در همه ی نقاط فرش وجود دارد اما شیوه ای و تکنیک های بافت فرش متفاوت خواهد بود. این موضوع باعث شده است که گره های متفاوتی نیز در بافت فرش بوجود بیاید. از جمله گره ترکی، گره متقارن، گره نامتقارن، گره میان در رفته و …

منظور از گره جفتی چیست؟

در برخی بافت ها به جای اینکه خامه به دور یک تار تاب بخورد حول چهار الی شش تار قرار دارد. در این صورت این گره تقلبی نامیده می شود. این نوع گره می تواند هم به صورت متقارن زده شود و هم نامتقارن.

بستن این نوع گره برای کسانی میتواند خوب باشد که مرغوبیت و کیفیت فرش را مد نظر میگیرند و فقط به تمام کار فکر می کنند.

گره جفتی سرعت بافت فرش را بالا می برد. برخی بافندگان از گره جفتی در زمینه و برخی دیگر در بخشهایی که نقش های ظریفی ندارند به کار می برند. گاهی برخی از بافندگان در مرکز فرش ها از این نوع گره ها استفاده می کنند.

بافت گره کمانشی:

نوعی از بافت فرش است که نخ پس از اینکه دور چله گدش می کند بدون گره خوردن روی رج محکم شده و رها می گردد. در آخر با پایین آمدن کمان چله شبیه گره محکم می شود ولی همچنان رها خواهد بود. گره بافت کمانشی از پشت قالی و فرش مشخص نیست اما می توانیم این گره را از پشت فرش بکشیم و بیرون بیاوریم.

در مورد گره جفتی باید بگوییم که این گره موجب پوکی سطح فرش شده و نعطاف پذیری فرش را بیشتر می کند اما مقاومت فرش در برابر عناصر سایشی کمتر خواهد بود. هر چند سرعت بافت در آن بیشتر می شود اما کمیت فدای کیفیت شده و این امر از کیفیت فرش های بافته شده می کاهد.

خدمات حرفه‌ای قالیشویی در کرج

کارخانه قالیشویی بانو کرج ارائه کلیه خدمات تخصصی قالیشویی با ماشین آلات تمام اتوماتیک، آماده ارائه خدمات حرفه ای شستشوی فرش در سراسر کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *