رفع پوسیدگی فرش

رفع پوسیدگی فرش


پوسیدگی فرش را چگونه از بین ببریم

پوسیدگی فرش به شرایطی گفته می شود که سبب شود تار و پود فرش سست شده و بافت فرش از هم پاشیده شود. دلایل مختلفی وجود دارند که سبب بروز این مشکل می شوند ، در این مقاله قصد داریم در رابطه با از بین بردن پوسیدگی فرش و همینطور جلوگیری از بروز این مشکل اطلاعاتی بدست آوریم.

شماره تماس پنج رقمی ویژه قالیشویی بانو

۳۴۱۱۸

انواع پوسیدگی فرش و از بین بردن آن

پوسیده شدن فرش را می توان به دو دسته ی

۱- عمقی ۲- سطحی تقسیم بندی کرد. در نوع اول یعنی عمقی همانطور که از نامش پیداست میزان پوسیده شدن فرش بسیار عمقی بوده و تا حدی زیاد است که در آن تار و پود فرش همینطور الیاف فرش از بین رفته و این موضوع سبب می شود آن ناحیه از فرش پاره شود به همین دلیل اگر قصد داشته باشید این نوع پوسیدگی را ترمیم کنید نیاز به دقت بیشتری دارید چرا که ترمیم چنین پوسیدگی هایی بسیار سخت و گاهی اوقات ناممکن است.

از بین بردن پوسیدگی های عمقی علاوه بر دقت به زمان و همینطور هزینه بسیاری نیز نیاز دارد. اما در نوع دوم پوسیدگی یعنی پوسیدگی فرش به صورت سطحی فرش آسیب زیادی نمی بیند زیرا پوسیدگی به سطح آن نفوذ نکرده و در نتیجه ترمیم آن بسیار راحت تر می باشد برای از بین بردن پوسیدگی های سطحی به یک رفوگر احتیاج دارید تا بتواند تون های پوسیده ی فرش را به خارج بکشد ، پس از اینکه رفوگر تون های پوسیده را خارج کرد باید از طریق سوزن کشی تون های جدیدی را جایگزین تون های قدیمی نماید تا پوسیدگی فرش را به راحتی از بین ببرد ، از بین بردن پوسیدگی سطحی هم هزینه ی کمتر و هم وقت کمتری لازم دارد.

چه عواملی سبب پوسیدگی فرش می شوند؟

عوامل متعددی وجود دارند که سبب پوسیدگی فرش می شوند اما ۵ دلیل وجود دارد که از جمله اصلی ترین دلایل بروز این مشکل می باشند شما باید با وجود آگاهی از این دلایل نهایت دقت خود را به کار ببرید تا از بروز این مشکل جلوگیری نمایید . این پنج دلیل عبارتند از :

۱- ریختن آب و انواع مایعات بر روی فرش

وقتی آب ، چای و یا هر مایعات دیگری روی فرش می ریزند سبب ایجاد رطوبت در فرش می شوند که همین رطوبت سبب پوسیدگی فرش می شود بنابراین به محض ریخته شدن هر گونه مایعات بر روی فرش سریعا رطوبت آن را گرفته و سپس روی آن قسمت فرش سشوار بکشید تا فرش به خوبی خشک شود.

۲- خشک کردن غیر اصولی فرش ها

خشک کردن فرش پس از شست و شو روش و اصول خاص خودش را دارد که اگر به این اصول توجه نکنید فرشتان می پوسد.

۳- گذاشتن فرش در مکان هایی که رطوبت زیادی دارد

از نگه داری فرش در مکان هایی همچون کنار درب حمام ، شوفاژ ، دستشویی و … جدا خودداری کنید چرا که احتمال رطوبت در این مکان ها زیاد است و اگر فرش در معرض رطوبت قرار گیرد پوسیده می شود.

۴- وارد شدن فشار به فرش

یکی دیگر از علت های پوسیدگی فرش وارد شدن فشار بیش از اندازه به فرش می باشد البته این موضوع زمانی سبب پوسیدن فرش می شود که فشار وارد شده بر آن به مدت طولانی باشد و همینطور رطوبتی در آن مکان وجود داشته باشد بنابراین از قراردادن وسیله های سنگین بر روی فرش های خود جلوگیری کنید.

۵- شستن نادرست فرش

آخرین دلیلی که سبب پوسیده شدن فرش می شود شست و شوی آن به روش نادرست می باشد. در شست و شوی فرش ها سعی کنید تا جایی که می توانید از مواد شوینده ای که خاصیت اسیدی دارند مانند سولفید و وایتکس بپرهیزید چرا که این مواد به فرش شما آسیب رسانده و سبب پوسیدن آن می شود.

روش های جلوگیری از پوسیدگی فرش

برای اینکه از پوسیدگی فرش خود جلوگیری نمایید باید از تمامی عواملی که سبب بروز این مشکل می شوند دوری کنید برای مثال : فرش ها را در مکان هایی مانند کنار دستشویی و حمام ، نزدیک گلدان ها ، نزدیک شوفاژ و … که رطوبت در آن ها زیاد است قرار ندهید ، از شست و شوی فرش ها با موادی که خاصیت اسیدی و بازی دارند خودداری کنید ، فرش ها را برای اینکه نور و هوای کافی دریافت نمایند هر چند ماه یک بار جا به جا کنید و …..

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *