در بخش دوم تمیز کردن فرش در منزل، به تمیز کردن لکه های جوهر، آبمیوه، ژله، آبرنگ، سس مایونز و شمع خواهیم پرداخت.

پاک کردن لکه جوهر

برای پاک کردن لکه جوهر از روی فرش، از همان ابتدا دستمال حوله ای را بر روی لکه جوهر قرار دهید تا مقداری از جوهر را جذب خود کند. سپس مقدار کمی از شامپو بچه را بر روی لکه بریزیر و پس از گذشت چند دقیقه یک دستمال حوله ای مرطوب با آب گرم را روی آن می گذاریم. در آخر مقداری آب گرم را بر روی لکه بریزید و با یک حوله تمیز دیگر باقیمانده لکه روش فرش را تمیز کنید.

پاک کردن لکه آبمیوه

برای از بین بردن لکه آبمیوه از روی فرش باید بدانیم که این نوع لکه ها از انواعی هستند که در آب حل می شوند و یا آب بخش اصلی آن را تشکیل می دهد.

در ابتدا مقادیر اضافی مایع ریخته شده را تا حد امکان جمع کرده و جوش شیرین خشک را روی آن بریزید. پس از خشک شدن جوش شیرین مواد باقیمانه روی فرش را به وسیله جاروبرقی جمع کنید و با استفاده از اسفنج مرطوب جوش شیرین باقیمانده را بشویید ولی توجه داشته باشید که فرش را زیاد خیس نکنید زیرا موجب جذب گرد و خاک می شود. از محلول شستشو دهنده و یک حوله مرطوب استفاده کرده و به همان روشسی که گفته شد، با استفاده از اسفنج آب کشی نمایید. رطوبت فرش را گرفته و از پودر های تمیز کننده خشک استفاده کنید و در نهایت با جاروبرقی فرش را جارو کنید.

در قسمت سوم تمیز کردن فرش در منزل به پاک کردن لکه های خون، واکس و آدامس خواهیم پرداخت که منجر به جلوگیری از پرداخت هزینه های زیاد می شود.

پاک کردن لکه ژله

اگر لکه ژله خشک شده است، ابتدا مقداری آب گرم روی لکه ژله بریزید و اجازه دهید برای ۵ الی ۱۰ دقیقه خیس بخورد اما اگر لکه ژله تازه است، یک قاشق غذا خوری سرکه+ یک قاشق غذا خوری شوینده+ نیم لیتر آب گرم را مخلوط کرده و از لبه های بیرونی به سمت مرکز لکه بکشید تا لکه کاملا از بین برود.

پاک کردن لکه آبرنگ

در صورتی که آبرنگ بر روی فرش یا موکت شما ریخت، در ابتدا همان قسمت لکه را بالا گرفته و کاسه ای در زیر آن قرار دهید؛ سپس مقداری آب سرد روی لکه بریزید تا اضافی آن از زیر به درون کاسه بریزد. بعد با آب ولرم و پودر رختشویی به وسیله پارچه تمیز روی قسمت لکه بکشید تا بکه آبرنگ محو شود. در آخر نیز آبکشی نمایید. اگر لکه تمیز نشد، محلول یک پیمانه سرکه سفید با دو پیمانه آب و کمی شامپو فرش را امتحان کنید.

پاک کردن لکه شمع

با توجه به استفاده از موم برای ساختن شمع، می توان گفت بهترین شیوه برای پاک کردن آن، آب کردن موم یا گرم کردم آن است تا به حالت مایع تبریل شود. جهت انجام این روش باید دو لایه از حوله یا کاغذ های قابل بازیافت را روی شمع ریخته شده بگذارید. سپس اتو یا سشوار را روی بیشترین درجه قرار داره تا موم بطور کامل آب شود. سپس به وسیله کاردک یا لبه قاشق آن را جمع کنید.

پاک کردن لکه سس مایونز

در ابتدا سس را برداشته و حوله یا دستمال را به محلول یک قاشق مایع ظرفشویی و دو قاشق سرکه سفید آغشته کنید و از لبه خارجی به سمت داخل بکشید. در این مرحله از قسمت تمیز دستمال استفاده کنید. برای شستشو، از لکه تمیز دیگری که تنها به آب آغشته شده است استفاده کرده و به دور از تابش نور مستقیم خورشید، اجازه دهید توسط هوا خشک شود.

فرشتون دستبافته؟ شستشو و تعمیرو بسپار به بانو!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *