دندانه‌های معروف در رنگرزی فرش - قالیشویی بانو

دندانه‌های معروف در رنگرزی فرش


آشنایی با دندانه‌های معروف در رنگرزی فرش

رنگرزی در صنعت فرش بخش مهمی است که هنرمندان بسیاری با دستورالعمل‌های آن آشنا هستند. این مطلب در مورد دندانه‌های معروف در رنگرزی فرش است که برای بالا بردن جذب رنگ در خامه فرش استفاده می‌شود و پایداری رنگ آن را در حین استفاده تضمین می‌کند. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید و از این اطلاعات دقیق استفاده کنید.

دندانه کانی چیست و چند نوع است؟

معروف‌ترین دندانه‌های کانی که در صنعت رنگرزی مورد استفاده قرار می‌گیرد مس، کروم، روی و مس، آهن و آلومینیوم است. کانی‌ها از لحاظ تغییر رنگ به دو گروه تقسیم می‌شوند.برخی از کانی‌ها مانند مس و پتاسیم رنگ دارد و طی فرایند رنگرزی ممکن است رنگ‌های مورد استفاده را کمی تغییر دهند. دندانه‌های کانی که با سرعت بیشتری رسوب بدهند مرغوب و با کیفیت هستند و به سرعت وارد الیاف یا خامه فرش می‌شوند.

پس می‌توان انتظار داشت شوینده‌ها یا نور خورشید دیرتر رنگ الیافی را که با این کانی‌ها رنگ شده‌اند تغییر دهند.اما گروه دیگری از کانی‌ها مثل روی، قلع و سرب به خودی خود هیچ رنگی ندارند و قاعدتاً باعث تغییر رنگ خاصی در الیاف نمی‌شوند. پس استفاده از این رنگ‌ها مرسوم‌تر و متداول‌تر است.

اطلاعات کامل و جامع در مورد علت استفاده از دندانه در رنگرزی - قالیشویی بانو

هنر رنگرزی نیاز به مهارت و دقت زیادی دارد و کسانی که این کار را انجام می‌دهند باید مهارت کافی داشته باشند. شاید نام دندانه در هنر رنگرزی فرش دستبافت به گوش شما خورده باشد.

دندانه نباتی چیست؟

به جز کانی‌های بدون رنگ گروه دیگری از دندانه‌ها هم هیچ رنگی ایجاد نمی‌کنند. این گروه به دندانه نباتی معروف هستند از سماق، بلوط، پوست پسته و هلیله تولید می‌شوند و با نام مواد مازوجی شناخته می‌شوند. استفاده از این دندانه‌ها به دلیل بی رنگ بودن گسترده است و خاصیت ویژه‌ی دیگری هم دارند.خاصیت ویژه‌ی دندانه‌های نباتی این است که اگر با مواد رنگی جوشانده شوند به میزان کمی رسوب می‌کنند. به همین دلیل در تولید رنگ‌های تیره از آن‌ها استفاده می‌شود.

دندانه آهن چیست؟

دندانه آهن یکی از دندانه‌هایی است که در ایجاد رنگ‌های طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ آن سبز کم رنگ است و به همین دلیل به زاج سبز هم معروف است. ویژگی این دندانه این است که علاوه بر افزایش ثبات رنگ، باعث تیره شدن خامه هم می‌شود. اگر چه استفاده از سولفات آهن رایج نیست، اما لازم است آشنایی مختصری با آن داشته باشید.

دندانه‌های معروف در رنگرزی فرش - قالیشویی بانو

دندانه کرومی چیست؟

دندانه کرومی از بیکرومات سدیم و بیکرومات پتاسیم تهیه می‌شود و به شکل کریستال‌های نارنجی ریز است. استفاده از این دندانه‌ها رایج است، اما باید هنگام مصرف احتیاط شود، زیرا ممکن است موجب ایجاد حساسیت پوستی شوند.

خدمات متنوع قالیشویی بانو در کرج

به کسانی که در استان البرز و کرج ساکن هستند پیشنهاد می‌شود از خدمات شستشو و لکه‌برداری انواع فرش دستبافت و ماشینی و ترمیم و رفوی فرش‌های آسیب دیده و کهنه و خشکشویی مبلمان که توسط قالیشویی بانو در کرج ارائه می‌شود استفاده کنند. مزایا استفاده از خدمات این قالیشویی شامل موارد زیر است.

  •  تعرفه‌های مناسب برای خدمات شستشوی انواع فرش بر اساس متراژ
  •  تحویل به موقع سفارشات
  •  استخدام کارکنان با تجربه و ماهر
  •  ارائه تخفیف ده درصدی به کسانی که سفارشات را آنلاین در سایت قالیشویی ثبت کنند.

دندانه‌های معروف در رنگرزی فرش رو نمیشناسی ؟ یه سر به بانو بزن!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *