اطلاعات کامل و جامع در مورد علت استفاده از دندانه در رنگرزی - قالیشویی بانو

اطلاعات کامل و جامع در مورد علت استفاده از دندانه در رنگرزی


آشنایی با علت استفاده از دندانه در رنگرزی چیست؟


هنر رنگرزی نیاز به مهارت و دقت زیادی دارد و کسانی که این کار را انجام می‌دهند باید مهارت کافی داشته باشند. شاید نام دندانه در هنر رنگرزی فرش دستبافت به گوش شما خورده باشد. در این مطلب می‌خواهیم برای شما توضیح دهیم دندانه چیست و به چه دلیلی در رنگرزی استفاده می‌شود. ما را تا پایان این مطلب همراهی کنید.

معرفی دندانه و دلیل استفاده از آن

در رنگرزی سنتی از دندانه استفاده می‌شود. رنگزاها یک پوسته خارجی دارند که در جذب رنگ تاثیر گذار است. اگر طی فرایندی این پوسته از بین برود، فرایند جذب رنگ در رنگرزی با سرعت بیشتری انجام می‌شود. پس می‌توانیم انتظار داشته باشیم غلظت و درجه‌ی مواد رنگ‌زا بیشتر شود و الیافی که اقدام به رنگ نمودن آن‌ها کرده‌ایم پر رنگ‌تر شوند.
دندانه‌ها باعث می‌شوند این فرایند با سرعت بالایی انجام شود. یعنی پوسته را می‌شکنند، نفوذ رنگ به الیاف را بیشتر می‌کنند و از همه مهم‌تر رنگ الیاف را تثبیت و پایدار می‌کنند.

اطلاعات کامل در مورد وسایل دندانه و رنگرزی - قالیشویی بانو

کسی که کار رنگرزی خامه‌های فرش را انجام می‌دهد باید به طور دقیقی با دستورالعمل انجام این کار آشنا باشد و لوازم و وسایل ضروری دندانه کردن یا رنگرزی را در اختیار داشته باشد…

همچنین می‌توانیم انتظار داشته باشیم بعد از استفاده از دندانه، رنگ الیاف خوشرنگ‌تر شود. اما این موارد تنها علت استفاده از دندانه در رنگرزی نیست. چون دندانه باعث می‌شود مقاومت الیاف در برابر مواد شوینده و شستشو افزایش پیدا کند و نور خورشید رنگ الیاف را به راحتی خراب نکند.این موارد باعث می‌شود در استفاده از فرش دستبافت از دندانه‌ها در رنگرزی الیاف استفاده شود تا طول عمر فرش افزایش پیدا کند.

معرفی دندانه‌های مورد استفاده در رنگرزی

دندانه‌ها شامل دو گروه طبیعی و مصنوعی هستند که در رنگ کردن الیاف مورد استفاده قرار می‌گیرند. مواردی مانند زاج سفید، سرکه، آبغوره، دوغ، اسید سیتریک، اسید استیک و اسید سوفلوریک باعث در رنگرزی پرکاربرد هستند. البته دستورالعمل استفاده از هر کدام از این موارد و میزان استفاده از آن‌ها با هم تفاوت دارد. کسی که کار رنگرزی را انجام می‌دهد از تمام این موارد به خوبی اطلاع دارد و بر اساس آن کار بدون عیب و نقص انجام می‌دهد.

اطلاعات کامل و جامع در مورد علت استفاده از دندانه در رنگرزی - قالیشویی بانو

البته در مورد تقدم و تاخر رنگرزی و دندانه کردن هیچ روش ثابتی وجود ندارد و به هر کدام از سه روش زیر می‌توان این کار را انجام داد.

  • ابتدا رنگرزی و سپس کارهای مربوط به دندانه کردن انجام شود.
  •  ابتدا دندانه کردن و سپس کارهای رنگرزی انجام شود.
  •  کارهای دندانه کردن و رنگرزی همزمان با هم انجام شوند.

چرا از خدمات قالیشویی بانو استفاده کنیم؟

قالیشویی بانو در کرج سابقه‌ای بیش از ۵۰ سال دارد، عضو رسمی اتحادیه قالیشویی است و کارکنان ماهر و با تجربه‌ای دارد که سلامت فرش‌ها را بعد از شستشو تضمین می‌کنند. قیمت شستشوی انواع فرش دستبافت و ماشینی در این مجموعه بر اساس مترمربع محاسبه می‌شود و مشتریان می‌توانند از مناسب بودن قیمت‌ها اطمینان داشته باشند.کسانی‌که در استان البرز یا اطراف آن ساکن هستند می‌توانند با شماره تلفن ۳۴۲۰۸۲۵۰ و ۳۲۷۲۸۱۷۲ تماس بگیرند و سفارشات شستشوی فرش یا خشکشویی مبلمان و تشک خوشخواب را ثبت کنند.

اطلاعاتی در مورد علت استفاده از دندانه در رنگرزی نداری یه سر به بانو بزن!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *