مراقبت و نگهداری از فرش ها نیازمند اصولی است. حتی اگر اتفاق خاصی مانند سوختگی فرش، بید زدگی یا لکه دار شدن به فرش ها آسیب نزند، گاهی شست و شوی فرش هم می‌ تواند دردسرساز شود. همه ما دیده ایم که بعد از شستن فرش رنگ آن زرد می شود. اگر شست و شوی فرش با رعایت اصول انجام نشود، باعث زرد شدن ریشه فرش خواهد شد و قسمت‌های سفید فرش بیشتر در معرض تغییر رنگ خواهند بود که پس از خشک شدن رنگ شان به سمت زرد متمایل می شود. دلیل اصلی زرد شدن ریشه فرش خارج نشدن آب های کثیف هنگام شست و شو می باشد. اما عوامل دیگری نیز وجود دارد که در زیر به بررسی این عوامل و راه های رفع این مشکل می پردازیم.

  • عدم غبارگیری: فرش ها در طول زمانی که مورد استفاده قرار می گیرند بی شک غبار و آلودگی زیادی روی آن ها می نشیند. اگر گرد و خاک موجود در فرش قبل از شستن از آن خارج نشود، هنگامی که فرش را خیس کرده اید، دیگر به سادگی از درون فرش خارج نشده و در اعماق فرش گیر می‌ افتند و پس از شستن باعث زرد شدن فرش می شوند. به همین دلیل بهتر است با جارو کشیدن و تکان دادن فرش گرد و خاک را تا حد زیادی بیرون بکشیم. در قالیشویی ها از امکانات ویژه‌ای برای این کار استفاده می کنند و به طور کامل گرد و غبار را از فرش بیرون می‌آورند.

ریشه های فرش یکی از مهم ترین بخش‌هایی در فرش هستند که معمولاً نادیده گرفته می‌شوند. یا برای مراقبت از آنها از روش‌های اشتباه و آسیب زننده کمک می‌گرفتند. یکی از این روش‌ها، استفاده از چسب پهن و چسباندن تمام ریشه‌ها، زیر …..

  • استفاده از شوینده ی نامناسب: یکی از مواردی که باید به آن دقت شود این است که همه ی فرش ها را نباید با یک نوع شوینده شست؛ زیرا الیاف و بافت فرش ها با هم فرق دارند و همچنین نوع کثیفی نیز متفاوت است. مثلا شوینده ایی که لکه ی چربی و خون را از بین می برد با شوینده ایی که مخصوص گرد و خاک است، متفاوت می باشد. در شست و شوی خانگی بدون توجه به جنس فرش از یک نوع شوینده برای شستن همه ی فرش ها استفاده می شود. این کار می تواند باعث آسیب دیدن فرش و زرد شدن ریشه ی فرش شود.
  • آبکشی نکردن کافی و نادرست: بعد از غبارگیری و استفاده از مواد شوینده مناسب، نکته قابل توجه آبکشی کامل فرش می باشد. اگر فرش به خوبی آبکشی نشود و آب درون فرش بماند، بی شک شاهد زرد شدن فرش پس از خشک شدن خواهیم بود. برای این کار می توان از پارو جهت خارج کردن آب درون فرش استفاده کنیم. بهتر است پس از پارو کشی کامل، فرش را لوله کرده و روی سطحی شیب دار قرار دهیم و بعد از چند ساعت که آب به طور کامل خارج شد، فرش را پهن کنیم تا خشک شود.

با توجه به توضیحات داده شده اگر هم چنان شاهد زردی ریشه ی فرش بودیم، بهتر است با سپردن فرش به قالیشویی معتبر این مشکل را برطرف سازیم. قالیشویی بانو با تجهیزات پیشرفته و رعایت اصول، شستن فرش را بدون وارد شدن آسیب به الیاف و زرد شدن ریشه ی فرش به طور کامل انجام می دهد.

اگه نمیخوایی ریشه فرشات زرد بشه شستشورو بسپار به بانو!!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *