ریشه های فرش یکی از مهم ترین بخش‌هایی در فرش هستند که معمولاً نادیده گرفته می‌شوند. یا برای مراقبت از آنها از روش‌های اشتباه و آسیب زننده کمک می‌گرفتند. یکی از این روش‌ها، استفاده از چسب پهن و چسباندن تمام ریشه‌ها، زیر خود فرش است. به هر حال از این که ریشه‌ها را به حال خودشان رها کنیم بهتر است. اما این که بخشی از زیبایی فرش را زیر خودش پنهان کنیم، کار درستی نیست.

فرش هر چه قدر هم قیمت داشته باشد، تمیز ماندن ریشه‌ها بسیار مهم است. نه تنها در برابر گرد و خاک، بلکه باید مقابل پوسیدگی و پارگی نیز از این نخ‌های سفید یا گاهی کرم رنگ محافظت کنیم. عمر ریشه با انجام چند روش ساده می‌تواند بسیار بیشتر بشود.

 

اهمیت ریشه در فرش

تمیز بودن ریشه های فرش، نشاندهنده تمیز بودن، تازگی و قیمتی بودن فرش است. هر چه قدر که فرش، ریشه های محکم تر و سالم تری داشته باشد، خود فرش هم جلوه و نمای بهتری خواهد داشت. نگهداری از خود فرش به نظر کار ساده ای می‌آید، اما نگهداری از ریشه، مزیت بزرگی است که به فرش می‌دهید. عمر فرش به عمر ریشه‌ها مرتبط است. هر چه قدر بهتر از آنها نگهداری بشود، سایر قسمت‌های فرش نیز آسیب کمتری خواهند دید. اگر در قسمتی از فرش، ریشه‌ها از بین رفته باشند، پوسیدگی داشته باشند یا به نوعی کیفیت قبلی را نداشته باشند، تار و پود فرش نیز آسیب می‌بیند و به مرور از بین می‌رود.

 

همچنین بخوانید....

روش‌های شستشوی فرش دستبافت

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند باعث سالم و باطراوت ماندن فرش دستبافت شما شود، تمیز نگه داشتن آن و جلوگیری از ماندن هرگونه آلودگی روی آن است. اگر آلودگی‌ها برای مدت طولانی ….

استفاده از کاور ریشه فرش

کاورهای مخصوصی وجود دارد که ریشه های فرش به خوبی درون آن قرار می‌گیرند. اگر زمانی لازم باشد که تمیزی و زیبایی آنها را نشان بدهید، این کاور به راحتی جدا و دوباره نصب می‌شود. این کاور، روی لبه فرش محکم می‌شود و ریشه های فرش را سفید و سالم نگه می‌دارد. آنها را منظم و مرتب نگه می‌دارد. نیازی به تجدید در طول زمان ندارد. به ریشه‌ها نمی‌چسبد که به موقع جدا کردن، به آنها آسیب بزند. قیمت مناسبی دارد و در دسترس است.  

 

کاور شیشه ای یا کاور توری

نوعی از کاور ریشه های فرش وجود دارد که به شکل توری هستند. ریشه‌ها در این کاور قابل  دیدن هستند و نیازی نیست که هر چند وقت یک بار، آنها را در بیاورید و دوباره جا بیاندازید. هوا از آنها عبور می‌کند و اجازه می‌دهد که ریشه‌ها سالم بمانند. کاورها با چسب باریکی به فرش می‌چسبند، اما مانند چسب پهن، به فرش آسیب نمی‌زنند. در این نوع کاور، جلوه و زیبایی فرش هم حفظ می‌شود.

 

از چسب پهن استفاده نکنید

ساده ترین و ابتدایی ترین راه برای محافظت از ریشه های فرش، استفاده از چسب پهن است. چند تا مشکل در مورد این چسب‌ها وجود دارد. اول این که نیاز است که ریشه های فرش را زیر خود فرش ببریم، که جلوه اصلی ریشه را از بین می‌برد. دوم این که به راحتی کنده می‌شوند و نیاز به تجدید دارند. در هر بار جابجایی و تجدید چسب، آسیب دیگری به فرش زده می‌شود. سوم این که اجازه نمی‌دهد که هوا توی ریشه‌ها جریان پیدا کند و خودش باعث آسیب زدن به آنها می‌شود.

خدمات حرفه‌ای خاک گیری فرش در کرج

کارخانه قالیشویی بانو کرج ارائه کلیه خدمات تخصصی قالیشویی با ماشین آلات تمام اتوماتیک، آماده ارائه خدمات حرفه ای خاک گیری فرش با بهترین قیمت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *