تراکم در فرش چیست؟

تراکم در فرش چیست؟


تراکم در فرش چیست؟

حوزه فرش و قالی و قالیچه، اصطلاحات گاهی تخصصی و گاهی عمومی بسیاری دارد. شانه، تراکم، رجشمار، تار، پود، خاب و … همه از جمله این اصطلاحاتند که با برخی از آن‌ها زیاد مواجه می‌شویم و با بعضی کمتر. اما شناخت و داشتن اطلاعات کافی از این اصطلاحات برای خرید فرش از الزامات محسوب می‌شود. چرا که بدون دانستن معنی و مفهوم برخی نمی‌توانیم فرش مناسب و مورد نظر هود را انتخاب کنیم. تراکم یکی از این اصطلاحات است که باید با آن به‌خوبی آشنا بود. چرا که تراکم فرش در کیفیت آن تاثیر بسزایی دارد. اکنون قصد داریم کمی بیشتر درباره تراکم صحبت کرده و اطلاعات مفیدی را در این رابطه دراختیار شما قرار دهیم. باما همراه باشید.

تراکم طولی فرش چیست؟

به‌طور کلی تراکم به تعداد گره‌های فرش در یک مساحت مشخص گفته می‌شود. همانطور که برای مثال به میزان جمعیت ساکن در یک منطقه شهری، تراکم جمعیتی آن منطقه گفته می‌شود. درواقع تراکم در اصطلاحات فرش و قالی به همان معنی و مفهوم کلی این کلمه به‌کار می رود. اما در مورد قالی و قالیچه ما دو نوع تراکم داریم. تراکم عرضی و تراکم طولی.

جاروبرقی همه آلودگی‌های فرش را به خود جذب کرده و در کیسه داخلش جمع‌آوری می‌کند اما همه این آلودگی‌ها به‌وسیله جاروبرقی جذب نمی‌شوند و دراین‌بین ذره‌های ریز و…..

به تراکم عرضی فرش شانه گفته می‌شود . به تراکم طولی آن تراکم می‌گویند. به‌طور دقیق‌تر در تعریف تراکم (تراکم طولی) فرش باید گفت:
«به تعداد گره فرش در هر متر مربع تراکم فرش می‌گویند»
دقت کنید که این تعداد گره در هر متر مربع فرش است. نه کل فرش و نه یک متر در طول. هر چه تراکم فرش بالاتر باشد، بافت آن ظریف‌تر، نقش آن زیباتر و کیفیت آن بالاتر خواهد بود. کیفیت فرش‌های ماشینی با ترکم بالاتر به فرش دست‌باف نزدیک‌تر می‌شود.

نحوه محاسبه تراکم طولی فرش

نحوه محاسبه تراکم طولی فرش به این ترتیب است که با یک متر یا خط‌کش، ۱۰ سانت از طول فرش را مشخص می‌کنید. سپس گره‌های موجود در این ده سانت را می‌شماریم. تعداد گره به‌دست آمده را در ده ضرب می‌کنیم. تراکم طولی فرش مشخص می‌شود. یک نکته جالب اینکه همواره تراکم فرش از شانه آن بیشتر است.

تراکم در فرش چیست؟

اهمیت بالا بودن تراکم فرش

اهمیت تراکم فرش از این جهت نیز مهم است که با عمر فرش ارتباط مستقیم دارد. درواقع هرچه تراکم فرش بالاتر باشد، بافت و کیفیت آن بهتر حفظ می‌شود. درواقع تراکم مناسب و به‌اندازه فرش، باعث مقاومت آن در برابر ساییدگی می‌شود و یکپارچگی ساختاری‌اش را حفظ می‌کند. ضمن اینکه تراکم بالا در فرش، با ایجاد طرح نقشی ظریف‌تر و دقیق‌تر زیبایی بصری بیشتری را نیز به شما تقدیم می‌کند. فرش تراکم بالا همچنین وزن بیشتر دارد و کم‌تر روی سطح لغزنده مانند سرامیک و پارکت حرکت می‌کند، نازک‌تر است و نظافت‌ آن‌ها نیز ساده‌تر و راحت‌تر ارزیابی می‌شود. نکته دیگر اینکه در فرش‌های خانگی حداقل تراکم مورد قبول ۳۶۰۰ است. تراکم کمتر این رقم کیفیت فرش را به‌شدت پایین آورده و طول عمرش را کوتاه خواهد کرد. تراکم‌های رایج در قالی‌های ماشینی نیز بین ۸۰۰-۹۰۰- ۱۰۰۰ است. البته تعداد تراکم کمتر یا بیشتر نیز ممکن است مشاهده کنیم که در قیمت و کیفیت نهایی فرش تاثیر دارد. .

نمیدونی تراکم در فرش چیه؟ یه سر به بانو بزن!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *