ترکیب بندی چیست - قالیشویی بانو

ترکیب بندی چیست


ترکیب بندی از نظر لغوی معنای یکپارچه سازی دارد، اما در هنر، وقتی عناصر مختلف در کنار هم قرار بگیرند، از این عبارت استفاده می‌شود. در هنر موسیقی، آهنگساز نت‌ها را در کنار هم می‌چیند تا هارمونی ایجاد کند. به طور کلی تعادل، تقارن و ریتم است که اساس یک ترکیب بندی موفق را می‌آفریند.

ترکیب بندی در هنر چه اهمیتی دارد

چیدمان عناصر در یک اثر هنری همان ترکیب بندی است. هنرمند از این مهارت استفاده می‌کند تا موضوع اثر هنری خود را به گونه‌ای تنظیم کند که ذهن و چشم بیننده را درگیر کند یا اثر هنری خود را هر چه که باشد از نقاشی گرفته تا مجسمه و یا حتی فرش از نظر بصری جذاب ارائه دهد.

هدف هنرمندان این است که با ترکیب بندی درست، اثرشان را دلپذیر کنند تا بیننده را میخکوب کنند. ترکیب بندی را باید شاکله یا ساختار آنچه که در نهایت به تصویر کشیده می‌شود در نظر گرفت. مهارتی که برای جلب توجه و ایجاد یک اثر پویا، آرام یا متحرک بر روی موضوع مهم است.

اصول طراحی فرش سنتی - قالیشویی بانو

طراحی نقشه فرش ایرانی، اولین قدم برای خلق هنری است که به عنوان یکی از بزرگترین هنرهای ایرانی، راه به تمامی نقاط جهان پیدا کرده است…

ترکیب بندی در فرش

آیا تا به حال در برابر یک فرش یا تابلو فرش قرار گرفته‌اید که طرح آن شما را میخکوب کرده باشد؟! اگر پاسخ مثبت است شما در برابر یک اثر با ترکیب بندی ایده‌آل قرار گرفته بودید که آهنگسازی درست و اصولی هنرمندان نقشه زن و فرشباف، شما را چنین مسحور کرده بود. غالبا این پیچیدگی چشم و ذهن در برابر تماشای فرش‌هایی اتفاق می‌افتد که طرح شکارگاه، طرح‌های باستانی از تخت جمشید و … و یا نقوش اسلامی دارند.

ترکیب متشکل از استفاده از عناصر طراحی مانند خط، شکل، بافت و رنگ است. هنگامی که این عناصر به درستی اعمال شوند، می‌توانند یک چیدمان متعادل و موثر ایجاد کنند که به هدایت چشم بینندگان به سمتی که هدف هنرمند از اجرای آن هنر بوده است، کمک ‌کند. ترکیب بندی در فرش با هنر نقاشی و نقشه زنی قالی گره خورده است.

بهترین فرش‌ها آنهایی هستند که طرح قوی دارند، طرح قوی یعنی یک نقشه با ترکیب بندی اصولی. ترکیب بندی، چیدمان عناصر در یک اثر هنری است. این گونه است که هنرمند اشکال، رنگ‌ها و خطوط را مرتب می‌کند تا تصویری زیبا خلق کند. یک نقشه خوب می‌تواند یک فرش را مینیمال و خاص جلوه دهد، در حالی که یک ترکیب بندی بد می‌تواند یک فرش را آشفته و غیر قابل قبول بسازد.

ترکیب بندی چیست - قالیشویی بانو

ترکیب بندی اثار هنری را چگونه باید درک کرد

همه آثار هنری ابعادی دارند، چه نقاشی چه مجسمه چه فرش و … . مثلاً در مورد نقاشی، تصویر دارای ارتفاع و عرض معینی است. ترکیب بندی روشی است که در آن عناصر درون یک اثر هنری با هم ترکیب می‌شوند یعنی درون همین ابعاد. ترکیب بندی باعث می‌شود تا مخاطب معنای اثر هنری را درک کند، گاهی برای درک این معنا نیاز به دقت بیشتری است و گاهی مفهوم بسیار برجسته و اصطلاحا بولد شده است.

هدف از ترکیب بندی در هنر این است که به هنرمند این امکان را بدهد که نگاه بیننده را از طریق عناصر موجود در اثر هنری به سمت و سویی که مد نظر دارد هدایت کند. از ترکیب در هنر برای ایجاد تفاهم بین هنرمند و مخاطب‌ نیز استفاده می‌شود.

بکارگیری تجهیزات مدرن در قالیشویی بانو !

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *