نمره نخ و روش های نمره گذاری کدامند؟ - قالیشویی بانو

نمره نخ و روش های نمره گذاری کدامند؟


نمره نخ نشان‌دهنده میزان ضخامت یا ظرافت نخ و پارچه است. از آنجایی‌که نخ، ماهیتی انعطاف‌پذیر دارد به‌جای اندازه گرفتن قطر آن از این اعداد برای نشان دادن نسب طول به وزن نخ استفاده می‌کنند. در واقع نمره نخ ظرافت نخ را به‌صورت عدد بیان می‌کند. برای نمره‌ گذاری نخ از دو روش مستقیم و غیرمستقیم استفاده می‌شود که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

نمره گذاری نخ

نمره گذاری نخ به دو روش مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود. در این روش‌ها رابطه نمره نخ و میزان ضخامت آن با یکدیگر متفاوت است. روش‌های نمره گذاری نخ عبارتند از:

روش مستقیم

در نمره گذاری به روش مستقیم، طول نخ ثابت است و وزن نخ برای اندازه‌گیری ظرافت نخ در نظر گرفته می‌شود. در روش مستقیم، هر چه نمره نخ بالاتر باشد، نخ ضخیم‌تر است. در این روش از یک فرمول ثابت برای محاسبه نمره نخ استفاده می‌شود. معمولا روش مستقیم برای اندازه‌گیری نمره نخ‌ ابریشم و الیاف مصنوعی کاربرد دارد.

روش‌های شناسایی الیاف پنبه‌ای، پشمی و ابریشمی - قالیشویی بانو

برای شناسایی الیاف مختلف، چندین روش وجود دارد. از آنجایی‌که الیاف در شرایط..

فرمول نمره گذاری نخ به روش مستقیم:

N = (w × L) / l
در این فرمول w وزن نخ، l طول نخ و L واحد شمارش طول در روش مستقیم است.

واحدهای نمره گذاری مستقیم نخ

واحدهای نمره گذاری مستقیم نخ عبارتند از:

  • دسی تکس: این واحد، نمره نخ را بر اساس وزن هزار متر نخ بر حسب گرم نشان می‌دهد. دسی تکس یک روش بین‌المللی برای تعیین نمره نخ است.
  •  دنیر: این واحد، نمره نخ را بر اساس وزن ۹۰۰۰ متر نخ بر حسب گرم نشان می‌دهد. الیاف ظریف، استیپل و فیلامنت با این روش نمره گذاری می‌شوند.
  •  کنف، لنین، جوت: این واحد، نمره نخ را بر اساس وزن ۱۴۴۰۰ یارد نخ بر حسب پوند نشان می‌دهد.
    از جمله واحدهایی که در روش مستقیم کاربرد دارند می‌توان به میلی تکس، کیلو تکس و تکس اشاره کرد.

روش غیرمستقیم

در نمره گذاری نخ به روش غیرمستقیم، وزن نخ ثابت است و عدد طول تعیین‌کننده میزان ظرافت نخ است. در این روش هر چقدر نمره نخ بالاتر باشد، نخ ظریف‌تر است. در روش غیرمستقیم از واحدهای مختلف طول و عرض می‌توان استفاده کرد. این روش برای نمره گذاری نخ‌های پنبه، کتان، پشم و آسبست استفاده می‌شود.

فرمول نمره گذاری نخ به روش غیرمستقیم:

N = (W× l) / (w× L)
در این فرمول w وزن نخ، W وزن سیستم، l طول نخ و L طول سیستم است.

نمره نخ و روش های نمره گذاری کدامند؟ - قالیشویی بانو

واحدهای نمره گذاری غیرمستقیم نخ


واحدهای نمره گذاری غیرمستقیم نخ عبارتند از:

  •  پشمی: این واحد، نمره نخ را بر اساس تعداد کلاف‌های ۵۶۰ یاردی نخ در یک پوند نخ نشان می‌دهد.
  • پنبه‌ای (انگلیسی): این واحد، نمره نخ را بر اساس کلاف‌های ۸۴۰ یاردی نخ در یک پوند نخ نشان می‌دهد. به‌عنوان مثال ۲۰s نخ پنبه یعنی بیست کلاف ۸۴۰ یاردی در هر پوند وجود دارد.
  •  پنبه‌ای (قاره‌ای): این واحد نمره نخ را بر اساس تعداد کلاف‌های ۱۰۰۰ متری نخ در وزن ۵۰۰ گرم نشان می‌دهد.

نتیجه‌گیری

نمره نخ نشان‌دهنده ضخامت نخ است و نمره گذاری نخ با روش‌های مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود. نمره نخ برای تعیین وزن محصول، ضخامت محصول، انتخاب گیج ماشین‌آلات صنعتی و تنظیم سرعت دستگاه بافندگی اهمیت دارد. در صنعت فرشبافی برای اندازه‌گیری ضخامت الیاف پشمی از نمره متریک، الیاف ابریشمی از نمره دنیر و الیاف پنبه‌ای از نمره پنبه‌ای استفاده می‌شود. قالیشویی بانو کرج یکی از مجهزترین قالیشویی‌های استان البرز است و شما می‌توانید فرش‌های نفیس و ابریشمی خود را برای شستشو به کادر خبره آنجا بسپارید.

قالیشویی بانو بهترین قالیشویی کرج !

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *