انواع نخ پود کدامند و ویژگی‌های آنها؟ -قالیشویی آوا

انواع نخ پود کدامند و ویژگی‌های آنها؟


در ساختار همه فرش‌ها سه نخ وجود دارد که شامل نخ پود، نخ تار و نخ خاب می‌شود. نخ پود در عرض فرش به‌صورت موازی قرار می‌گیرد و وظیفه آن اتصال نخ‌های چله و نگه داشتن ریشه خاب فرش است. در فرش دست‌باف، نخ پود مابین دو رج نخ رنگ یا نخ خاب قرار می‌گیرد، در واقع بعد از بافتن یک رج نخ خاب، باید پود قرار بگیرد و سپس رج بعدی شروع شود. در فرش ماشینی، نخ خاب به صورت یو شکل به دور پود قرار می‌گیرد و همزمان بافته می‌شوند.

ویژگی‌های فیزیکی و مکانیکی نخ پود، تأثیر مستقیمی روی ویژگی‌های فرش دارد. نخ پود موجب استحکام فرش در جهت عرض می‌شود و از جمع‌شدگی فرش جلوگیری می‌کند. هنگام انتخاب نخ پود باید حتما به نمره و جنس آن توجه داشته باشید، زیرا نخ بی‌کیفیت و نامناسب موجب کاهش مقاومت فرش می‌شود. در ادامه به معرفی انواع نخ پود می‌پردازیم.

انواع نخ پود

تعداد نخ پود در فرش‌های ماشینی، نشان‌دهنده تراکم فرش است. در برخی از فرش‌های ماشینی علاوه‌بر نخ پودی که همراه نخ رنگ بافته می‌شود، یک لایه نخ پود نیز روی هر رج قرار می‌گیرد که موجب افزایش تراکم فرش و ظریف‌تر شدن آن می‌شود.

انواع فرش از نظر پودگذاری - قالیشویی بانو

نوع پودگذاری فرش را به انواع مختلفی تقسیم می‌کند. پودها نخ‌های افقی هستند که بعد از هر رج بافت فرش، روی گره‌ها داده شده و سپس با دفه کوبیده می‌شود.

انواع نخ پود 

 نخ جوت

نخ جوت یکی از متداول‌ترین نخ‌های پود در صنعت فرش‌بافی است. این نخ از الیاف جوت تهیه می‌شود که جزو دسته الیاف طبیعی گیاهی است. معمولا نخ جوت به‌صورت چهار یا پنج لا در نمره‌های ۶، ۸، ۱۰، ۱۳، ۱۶، ۱۷ و ۲۴ در فرش ماشینی به‌کار می‌رود. دلایل استفاده از نخ جوت به‌عنوان نخ پود عبارتند از:

  •  جلوگیری از چروک شدن فرش در جهت عرض
  •  افزایش استحکام نخ در عرض فرش
  • قیمت مقرون‌به‌صرفه
  • افزایش مقاومت فرش در مقابل عوامل بیولوژیکی
  •  دسترسی آسان
  •  جذب رطوبت بالا
انواع نخ پود کدامند و ویژگی‌های آنها؟ -قالیشویی آوا

نخ پود پنبه

نخ پود صد درصد پنبه‌ای یکی دیگر از انواع نخ پود در صنعت فرشبافی است. معمولا این نخ همراه با نخ جوت و گاهی نخ پلی‌استر استفاده می‌شود چرا که نخ پود پنبه‌ای استحکام خوبی ندارد و اگر به‌تنهایی مورد استفاده قرار گیرد، فرش در عرض دارای مقاومت خوبی نخواهد بود.


در فرش‌های ماشینی تراکم بالا ترتیب قرارگیری نخ‌های پود به این صورت است که نخ جوت، نخ پود پنبه‌ای و نخ پلی‌استر روی هم قرار می‌گیرند. نخ پود پنبه‌ای، مواد آهار را به‌خوبی جذب می‌کند و موجب استحکام ریشه خاب فرش می‌شود.

نخ پود پلی‌استر

نخ پود پلی‌استر از نوع پلی‌استر تکسچره شده است. این نوع نخ مواد آهار را به خود جذب نمی‌کند و معمولا از آن به‌تنهایی در پود فرش استفاده نمی‌شود.

نتیجه‌گیری

نخ پود در عرض فرش و مابین رج‌های نخ خاب قرار می‌گیرد. این نخ در انواع پنبه‌ای، جوت و پلی‌استر در بازار موجود است. نخ پود موجب بالا رفتن استحکام فرش در عرض شده و از مچاله شدن و چروک‌خوردگی فرش جلوگیری می‌کند. در فرش‌های ماشینی نخ پود نشان‌دهنده تراکم فرش است. پارگی یا آسیب دیدن نخ پود موجب کاهش مقاومت فرش و سوراخ شدن آن می‌شود و هنگام شستشو آن باید نهایت دقت را داشته باشید. قالیشویی بانو کرج با سال‌ها تجربه در زمینه شستشو و رفو فرش آماده ارائه خدمات حرفه‌ای به مشتریان عزیز است.

 

قالیشویی بانو مجهزترین کارخانه قالیشویی!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *