انواع فرش از نظر پودگذاری - قالیشویی بانو

انواع فرش از نظر پودگذاری


در مراحل بافت فرش دستبافت، یکی از مهمترین مراحل، پودگذاری است. نوع پودگذاری فرش را به انواع مختلفی تقسیم می‌کند. پودها نخ‌های افقی هستند که بعد از هر رج بافت فرش، روی گره‌ها داده شده و سپس با دفه کوبیده می‌شود. وظیفه پود جدا کردن رج‌ها و محکم کردن ریشه‌هاست. در انواع مختلف قالی‌بافی، از پودهایی با ضخامت مختلف استفاده می‌کنند که همین باعث تنوع در انواع فرش می‌شود. در ادامه در مورد انواع پود و سپس انواع فرش بر اساس پودگذاری خواهیم گفت.

انواع نخ پود

پودها بر اساس ضخامت و جنس نخ انواع مختلفی دارند. بیشتر نخ‌های پود از جنس پنبه یا ابریشم درست می‌شوند.

پود نازک

پودهای نازک معمولا از جنس پنبه درست می‌شوند. فرش‌هایی که با پود نازک بافته می‌شوند فرش‌هایی سبک و نسبتا ظریف هستند. بعضی از انواع این پود نازک از جنس ابریشم است. پودهای ابریشم را برای تابلو فرش‌ها و فرش‌های ابریشمی استفاده می‌کنند. پود ابریشمی ظریف‌تر از پود پنبه‌ای و سبک‌تر از آن است. نمره‌ای که برای پود نازک در نظر می‌گیرند بیست، سی و دو و چهل است.

همه چیز در مورد عملیات پایان فرش - قالیشویی بانو

در کارگاه‌های بافت فرش دستبافت این کار باید توسط افراد حرفه‌ای انجام شود تا فرش با استانداردهای لازم از روی دار قالی پایین بیاید…

پود ضخیم

این پودها هم از پنبه درست می‌شوند اما ضخامت بیشتری دارند. فرش‌هایی که با پود ضخیم بافته می‌شوند کمی سنگین‌تر هستند و ضخامت بیشتری دارند. از پود ضخیم برای پرکردن داخل فرش بیشتر استفاده می‌کنند تا بافت فرش متراکم‌تر شود. نمره پودهای ضخیم بین پنج تا ده است.

انواع فرش بر اساس پودگذاری

حالا که با انواع پود آشنا شدیم، در مورد فرش‌هایی می‌گوییم که بر اساس نوع پودگذاری، تنوع پیدا می‌کنند.

فرش تخت بافت

فرش‌های تخت بافت را بیشتر در کارگاه‌های روستایی و فرش‌هایی روستایی می‌بینیم. وقتی به پشت این فرش‌ها نگاه می‌کنیم، فرم دوگره بودن آن را می‌بینیم. این فرش‌ها ضخامت نسبتا زیادی دارند و از پودهای بسیار ضخیم برای بافت آن‌ها استفاده می‌شود.

انواع فرش از نظر پودگذاری - قالیشویی بانو

فرش لول بافت


فرش‌های لول بافت را در فرش‌هایی که در شهرها بافته می‌شوند می‌بینیم. در این فرش‌ها از پودهای نازک و ضخیم باهم استفاده می‌شود. به این ترتیب که بعد از بافت هر رج، یک ردیف پود ضخیم روی آن داده می‌شود و سپس از جهت مخالف یک ردیف پود نازک به صوت کمی شل‌تر روی آن داده می‌شود. سپس هرسه را باهم می‌کوبند. این فرش‌ها معمولا ظریف و سبک هستند و با نگاه به پشت فرش، یکدستی را در آن‌ها می‌توان دید.

فرش نیم لول بافت

این نوع فرش هم در بافت شهری دیده می‌شود. در این نوع بافت هم از دو پود استفاده می‌شود اما هر دو پود ضخامت یکسانی دارند. پودها را به صورت زیر و رو روی ریشه‌های فرش می‌کشند. با نگاه به پشت این فرش‌ها گره‌ها را به صورت یکی در میان و بزرگ و کوچک می‌توان دید. فرش‌های نیم لول بافت نه به ضخامت فرش‌های تخت بافت هستند نه به ظرافت فرش‌های لول بافت.

 

ارائه خدمات شستشو با حمل و نقل سراسر کرج

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *