انواع الیاف کدامند؟ - قالیشویی بانو

انواع الیاف کدامند؟


الیاف یا فیبر، مجموعه‌ای از مولکول‌های زنجیره‌ای هستند که در محور طولی به موازات یکدیگر قرار می‌گیرند. الیاف در دو نوع طبیعی و مصنوعی تولید می‌شود که هر کدام از آنها نیز دارای انواع مختلفی هستند. الیاف مختلف، واکنش‌های گوناگونی در مقابل حرارت، مواد شیمیایی، عوامل مکانیکی و فیزیکی از خود نشان می‌دهند و از آنها در صنایع مختلف استفاده می‌شود.در ادامه به معرفی و بررسی انواع الیاف طبیعی و مصنوعی می‌پردازیم.

الیاف طبیعی


الیاف طبیعی منشأ طبیعی دارند و در تولید آنها از هیچ‌گونه مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود. الیاف طبیعی در مقایسه با الیاف مصنوعی استحکام کمتری دارند و بیشتر در صنعت نساجی و فرش‌بافی استفاده می‌شوند. این الیاف به سه دسته تقسیم می‌شوند.

 •  الیاف گیاهی

این الیاف منشأ گیاهی دارند و حین فرایند تولید خواص و شکل ظاهری آنها حفظ می‌شود. الیاف گیاهی معمولا از جنس سولز هستند و قدیمی‌ترین الیاف صنعت نساجی محسوب می‌شوند.

 •  پنبه

الیاف پنبه که از گیاهی به همین نام تهیه می‌شوند، در صنعت نساجی بسیار کاربرد دارند. این الیاف موجب می‌شوند که حرارت بدن به بیرون منتقل شود، در نتیجه لباس‌های پنبه‌ای خنک هستند. الیاف پنبه در مقابل سایش مقاوم بوده و به‌راحتی لکه‌گیری می‌شوند. لباس‌های نخی از الیاف پنبه تهیه می‌شوند.

 • کتان


گیاه کتان در آب‌وهوای سرد و مرطوب به‌خوبی رشد می‌کند و ویژگی‌هایی مانند پنبه دارد. پارچه‌های کتان سطح درخشان و صاف دارند و نسبت به پارچه‌های پنبه‌ای زودتر تمیز و خشک می‌شوند.

رطوبت مجاز و تأثیر آن بر الیاف - قالیشویی بانو

یکی از ویژگی‌های الیاف نساجی، جذب رطوبت است، بنابراین حفظ رطوبت مجاز برای الیاف، کل فرایند تولید را تسهیل کرده و روی کیفیت محصول نهایی اثر می‌گذارد.

 •  الیاف حیوانی

الیاف حیوانی منشأ حیوانی دارند و معمولا از مو شتر، اسب، خرگوش، بز، گوسفند و پیله کرم ابریشم تهیه می‌شوند.

 • پشم

پشم از موی حیوانات مختلفی از جمله لاما، گوسفند مرینوس و بز تهیه می‌شود. این الیاف در تهیه لباس‌های زمستانی و صنعت فرش‌بافی کاربرد دارند.

 •  ابریشم

پارچه‌های ابریشم لطیف، سبک و براق هستند و از استحکام خوبی برخوردارند.

 •  موهر

موهر از جمله الیاف گران‌قیمتی است که از مو بز تهیه می‌شود. پارچه‌های تولید شده از این الیاف براق هستند و خاصیت کشسانی بالایی دارند.

 • کشمیر

الیاف کشمیر از مو بز تهیه می‌شوند و پارچه‌های بافته شده از این الیاف معمولا به رنگ‌های مشکی، سفید و خاکستری در بازار موجود هستند. الیاف کشمیر سبک و ظریف هستند و برای شستن آنها باید حتما از دستورالعمل خاصی پیروی شود.

 •  الیاف معدنی

الیاف معدنی عبارتند از:

 •  الیاف شیشه
  در تهیه فایبرگلاس و کامپوزیت از الیاف شیشه استفاده می‌شود
انواع الیاف کدامند؟ - قالیشویی بانو
 •  الیاف پنبه نسوز

این الیاف در مقابل حرارت بسیار مقاوم هستند و برای تهیه لباس‌های ضدحریق از آنها استفاده می‌شود.

الیاف مصنوعی

الیاف مصنوعی به‌صورت مصنوعی و با فرمول خاصی تهیه می‌شوند. این الیاف در طبیعت وجود ندارند اما در تهیه برخی از آنها از مواد طبیعی استفاده می‌شود. الیاف بازیافته یا نیمه‌مصنوعی از الیاف طبیعی ساخته می‌شوند و الیاف ترکیبی یا مصنوعی که منشأ آنها نفت است.

 • ویسکوز

ویسکوز از مواد طبیعی که دارای سلولز هستند مثل تفاله نیشکر و خمیر کاغذ تهیه می‌شود. این الیاف لطیف و خنک هستند و در صنعت نساجی کاربرد دارند.

 • نایلون

نایلون کاملا مصنوعی است و مقاومت بالایی در مقابل کشش و سایش دارد.

 • پلی‌استر

پلی‌استر جزو الیاف مصنوعی است و در مقابل چروک‌شدگی مقاوم است. در صنعت نساجی با ترکیب الیاف پلی‌استر و الیاف مصنوعی، انواع پارچه‌های پرده‌ای و لباسی تولید می‌شود.قالیشویی بانو کرج با سالها تجربه در زمینه شستشوی انواع فرش‌های دست‌باف و ماشینی آماده ارائه کلیه خدمات قالیشویی، رفو فرش و خشکشویی مبلمان به مشتریان محترم است.

 

قالیشویی بانو مجهز به مدرن‌ترین دستگاه‌های قالیشویی!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *