انواع ممتاز بافی کدامند؟


هنر بافت فرش در ایران، از دیرباز به عنوان یکی از خاص‌ترین صنایع دستی، شهرتی جهانی داشته است. فرش دستبافت در قسمت‌های مختلف ایران با روش‌های مختلفی بافته می‌شود. یکی از انواع خاص بافت فرش، ممتازبافی است. سبکی متفاوت و ارزنده که ارزشی خاص دارد. ممتاز بافی انواع مختلفی دارد که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

ممتازبافی چیست؟

در ممتاز بافی از تصاویر خاصی استفاده می‌شود. مناظر بدیع و متفاوت، نقاشی‌های مینیاتوری اساتید برجسته و چهره‌های افراد مشهور یا اشخاص مختلف، دستمایه بافت فرش در سبک ممتاز بافی است.

ویژگی‌های ممتاز بافی

فرش‌هایی که به سبک ممتاز بافی بافته می‌شوند دارای بافت بسیار ریز و رج‌شمار بالایی هستند. بافنده این فرش‌ها باید تبحر خاصی داشته باشد و با وسایلی مانند قلاب فرش را ببافد تا بتواند آن ظرافت مورد نظر را از کار در بیاورد. تنوع رنگی در ممتازبافی بسیار زیاد است. رنگ‌های به کار رفته در این سبک معمولا برای فرش‌های معمولی استفاده نمی‌شوند.نخ استفاده شده در ممتاز بافی ابریشم است. یعنی هم چله‌کشی با استفاده از نخ ابریشمی انجام می‌شود و هم در بافت فرش از گره و پود ابریشمی استفاده می‌شود. جنس ابریشم استفاده شده هم بسیار مرغوب است.

بافت فرش‌های هنری و ممتاز چگونه است؟ - قالیشویی بانو

از ویژگی‌های خاص فرش‌های هنری و ممتاز باید به ریزبافت بودن آن‌ها اشاره کرد….

انواع ممتازبافی

ممتاز بافی فقط مختص بافت تابلو فرش نیست. فرش‌های مختلف با شکل‌های گوناگون هم در ردیف ممتازبافی قرار می‌گیرند.

فرش گرد یا گردبافی

قالیچه یا فرش‌های گردی که با روش ممتازبافی بافته می‌شوند، ظرافتی خاص دارند و تبحری بالا برای بافت را می‌طلبند. چله‌کشی برای فرش‌های گرد تفاوتی با فرش‌های مستطیل ندارد. اما بافنده باید بداند که در هر رج‌شمار از کجای چله شروع به بافت کند. به همین دلیل بسیاری از بافنده‌ها از همان ابتدا روی چله دایره‌ای با قطر یکسان می‌کشند تا در میانه کار گره را از دست ندهند.

فرش بیضی

فرش‌های بیضی هم همانند فرش‌های دایره‌ای، با فرمی خاص بافته می‌شوند. تفاوت در قطر فرش است که در همه قسمت‌ها مانند هم نیست. بافت این فرش نیاز به دقت زیادی دارد تا فرم بیضی حفظ شود.

انواع ممتاز بافی کدامند؟ - قالیشویی آواانواع ممتاز بافی کدامند؟ - قالیشویی آوا

فرش چند ضلعی

این فرش شبیه چندضلعی هندسی است. بافت آن بسیار دشوار است و توسط بافنده‌های خیلی ماهر انجام می‌شود.

بافت چهره

یکی از سخت‌ترین انواع ممتازبافی، بافت چهره است. برای بافت چهره باید دقت زیادی داشت تا طبیعی از کار دربیاید. گره‌ها در این فرش بسیار ریز و ظریف و با دقت زده می‌شوند.

منظره بافی

منظره بافی معمولا تصویری از یک منظره خاص را شامل می‌شود. تمامی اجزای یک منظره از انواع گل و درخت و کوه و ابر و حیوانات باید با ظرافت خاصی بافته شود که از دور گویی شما به یک عکس نگاه می‌کنید.

دو ریزه بافی

در این روش باید از چله دوبرابر استفاده شود. چون بعضی از گره‌ها ریزتر و بعضی دیگر درشت‌تر بافته می‌شوند. بافت صحیح این فرش عمق خاصی به آن داده و ظرافت و زیبایی متفاوتی را به تصویر می‌کشد.

 

خدمات حرفه‌ای قالیشویی در کرج

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *