بافت فرش‌های هنری و ممتاز چگونه است؟ - قالیشویی بانو

بافت فرش‌های هنری و ممتاز چگونه است؟


هنر بافتن فرش از دیرباز در کشورمان به عنوان یکی از آثار دستی باارزش شناخته شده است. فرش ایرانی به عنوان نشانی از هنر دست و نبوغ ایرانی در تمام دنیا شناخته می‌شود. فرش‌های ایرانی بر اساس منطقه‌ای که در آن بافته می‌شوند، شاخصه‌های مختلفی دارند. در واقع این فرش‌ها نشان‌دهنده فرهنگ و تاریخ آن منطقه هم هستند. در کنار این فرش‌های مختلف، ما سبکی از فرش ممتاز و هنری هم داریم که خود شاخه‌ای جداگانه در صنعت فرش بافی ایرانی است. در این مطلب در این مورد خواهیم گفت.

انواع فرش ایرانی

اگر به نقشه فرش‌های ایرانی دقت کنید، طرح و نقشه‌های خاص و مخصوص فرش‌های ایرانی را می‌توانید تشخیص دهید. برای مثال در بسیاری از شهرهای کویری مانند کاشان، یزد و قم طرح‌های لچک و ترنج زیاد دیده می‌شود. فرش مناطق قشقایی با رنگ‌های گرم، نقشه‌های پراکنده دارند. فرش‌های تبریز را هم با طرح‌های خاصی مانند ماهی یا طرح‌های آشنای دیگر می‌شناسیم. اما روش بافت تمامی این فرش‌ها تقریبا شبیه به هم هستند. یعنی بافنده‌های مختلف می‌توانند از عهده بافت این فرش‌ها برآیند. اما فرش هنری و ممتاز داستان دیگری دارد.

همه چیز در مورد عملیات پایان فرش - قالیشویی بانو

در کارگاه‌های بافت فرش دستبافت این کار باید توسط افراد حرفه‌ای انجام شود تا…

ویژگی‌های فرش ممتاز و هنری

از ویژگی‌های خاص فرش‌های هنری و ممتاز باید به ریزبافت بودن آن‌ها اشاره کرد. این فرش‌ها رج‌شمار بالایی دارند و گره‌های آن‌ها با ظرافت زده می‌شود. معمولا فرش‌های هنری و ممتاز را با چله، پود و خامه‌های ابریشمی می‌بافند. همین موضوع به ظرافت این فرش‌ها افزوده است. رنگ‌های به کار رفته در فرش‌های هنری، طیف متنوعی دارند و بسیاری از آن‌ها رنگ‌هایی منحصر به فرد هستند. بافنده این فرش‌ها باید تبحر خاصی داشته باشد تا بتواند هم نقشه‌های خاص این فرش‌ها را به خوبی بخواند و هم بتواند گره‌های ظریف را با دقت و بدون هیچ اشتباهی در کنار هم ببافد.

بافت فرش‌های هنری و ممتاز چگونه است؟ - قالیشویی بانو

انواع فرش‌های ممتاز


فرش‌های ممتاز می‌توانند به شکل دایره، بیضی یا چند ضلعی هم بافته شوند. بافت این فرش‌ها مستلزم دقت زیادی است تا اندازه و فرم فرش کاملا حفظ شود.انواع تابلو فرش‌های مختلف که تصویر مناظر یا گل‌های مختلف هستند در ردیف این فرش‌های هنری و ممتاز قرار می‌گیرند. بسیاری از این مناظر در ابعاد بزرگ و با ظرافت زیاد بافته می‌شوند.فرش‌هایی با تصویر چهره‌های ماندگار یا تصاویر افراد مختلف هم به عنوان فرش‌های هنری شناخته می‌شوند. اما یکی از ممتازترین و خاص‌ترین فرش‌های هنری، فرش‌هایی است که با الهام از نقاشی‌های مینیاتور هنرمندان بزرگ ایران بافته می‌شوند. بافت این فرش‌ها حقیقتا نیازمند هنر و دقت زیادی است.


در میان فرش‌های هنری و ممتاز فرش‎های برجسته یا سه‌بعدی هم دیده می‌شوند. در این فرش‌ها نوع چله‌کشی به گونه‌ای است که فاصله نخ‌های چله از هم متفاوت است و هر ریشه در جای خاص خود قرار می‌گیرد تا عمق مورد نظر را در فرش نشان بدهند.فرش‌های ممتاز و هنری، نمونه‌هایی ارزنده هستند که هم به لحاظ هنری و هم از نظر اقتصادی ارزش زیادی دارند. بسیاری از این فرش‌ها درمناطق آذربایجان و به خصوص تبریز بافته می‌شوند اما در دیگر مناطق ایران هم می‌توانیم نمونه‌هایی از آن‌ها را ببینیم.

شستشوی انوع فرش‌های هنری و ممتازرو به بانو بسپر !

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *