زمانی که صحبت از طول عمر یک فرش ماشینی می باشد، منظور مدت زمانی است که فرش قابل استفاده بوده و این در حالی است که اگر برخی نکات رعایت شود، می توان این طول عمر را افزایش داد. شرایطی هستند که این طول عمر را تحت تاثیر قرار می دهند. همچنین نشانه هایی مانند تغییر رنگ در فرش به وجود می آید که نشان می دهد از طول عمر فرش کاسته شده است. در ادامه به معرفی روش هایی خواهیم پرداخت که موجب افزایش طول عمر فرش می شوند.

۱) دور کردن حرارت و مواد آتش زا

این سوختگی می تواند آتش، اتو یا حتی خاکستر های سیگار باشد که هنوز روشن است. سوختگی فرش با سیگار، اتو نمونه هایی از این سوختگی هستند. در این مواقع کاری از دست من و شما بر نمی آید و تنها رفوگر هنرمند است که می تواند فرش را مثل روز اولش کند.

۲) جارو کشیدن به صورت منظم و اصولی

جارو کشیدن فرش ماشینی باید حداقل دوبار در هفته و حداکثر چهار بار در هفته باشد. جارو کشیدن منظم کمک می کند که ذرات موجود در هوا که شامل گرد و غبار یا حتی دود است، کمتر درون فرش جا خشک کند و مهمان دائمی فرش شود. فقط کافی است که یک لکه روی فرش بیفتد، دیگر همه چیز فراهم می شود که لکه ها از روی فرش پاک نشوند. اصول جارو کشیدن این است که جارو برقی را در پایین ترین درجه مکش قرار داده و از همه طرف فرش را جارو کشید تا آشغال های احتمالی بین تار و پود فرش از آن خارج شود.

ریشه های فرش یکی از مهم ترین بخش‌هایی در فرش هستند که معمولاً نادیده گرفته می‌شوند. یا برای مراقبت از آنها از روش‌های اشتباه و آسیب زننده کمک می‌گرفتند. یکی از این روش‌ها، استفاده از چسب پهن و چسباندن تمام ریشه‌ها، زیر خود فرش است. به هر حال…

۳) جابجایی فرش

در بین شرایطی که گفتیم طول عمر فرش تحت تاثیر این موارد نیز است به موضع انتخاب فرش با متراژ مناسب پرداختیم. ممکن است طرح فرش از یک طرف زیاد باشد و همچنین بید آن را نخورد. بنابراین مبحث جابجایی فرش دو هدف را دنبال می کند.

۴) شستشوی اصولی و درست فرش ماشینی

اگر زمانی که فرش را شسته اید آن را به طور کامل خشک نکنید و در جای مرطوب قرار دهید، فرش دچار پوسیدگی خواهد شد که موجب از بین رفتن فرش می شود. بهتر است که پس از شستشوی فرش، آن را در زیر نور آفتاب قرار داده و خورشید آن را خشک کند زیرا با این کار فرش را ضد عفونی می کنیم.

۵) پاک کردن لکه از روی فرش ماشینی

یکی دیگر از مواردی که سبب می شود از طول عمر فرش کاسته شود، همین لکه هایی هستند که اگر همان ابتدا که بر روی فرش ایجاد می شوند پاک شوند، دیگر مشکلات بعدی را به همراه نخواهند داشت. اگر لکه همان لحظه اول پاک نشود، این لکه بر روی فرش ماندگار شده و شاید بعدا با استفاده از شامپو فرش پاک شود. خود شامپو فرش نیز عمر فرش را کم می کند. در مرحله آخر فرش باید شسته شده تا لکه پاک شود.

۶) نصب پرده و پهن کردن رو فرشی

نصب پرده و پهن کردن رو فرشی سبب می شود که نور مستقیما به فرش نتابد. اگر فرش در معرض نور مستقیم باشد، بافت فرش به مرور زمان از بین می رود و ظاهر فرش کمرنگ می شود.

میخوایی فرشت زیاد عمر کنه؟ شستشورو بسپار به بانو!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *