همه چیز در مورد عملیات پایان فرش - قالیشویی بانو

همه چیز در مورد عملیات پایان فرش


بافت فرش چه به صورت دستبافت و چه ماشینی مراحل خاص خودش را دارد. در کارخانه‌های بافت فرش بیشتر کارها توسط ماشین‌ها انجام می‌شود اما در کارگاه‌های بافت فرش دستبافت این کار باید توسط افراد حرفه‌ای انجام شود تا فرش با استانداردهای لازم از روی دار قالی پایین بیاید. در این مطلب در مورد مراحل این کار خواهیم گفت.

قبل از جدا کردن فرش از دار قالی باید چه کرد


بعد از اینکه بافت فرش کاملا تکمیل شد،‌ نوبت به مراحل آخر کار می‌رسد. این مراحل را به ترتیب خواهیم گفت.

گلیم زنی

در هنگام شروع بافت فرش، چند رج با نخ چله و پود بافته می‌شود که به آن گلیم زنی می‌گویند. این کار را در انتهای بافت فرش هم باید انجام داد. در انتهای کار چند رج گلیم‌زنی می‎کنند تا نخ‌های ریشه در امان باشند.

روش‌های شناسایی کیفیت نخ کدامند؟

یکی از اقداماتی که روی خامه فرش انجام می‌شود تا ثابت و پایداری رنگ آن بیشتر…

زنجیره زنی

بعد از اتمام گلیم زنی با استفاده از همان نخ‌ها، در آخرین رج گلیم زنی، زنجیره می‎زنند. به این ترتیب نخ‌های گلیم زنی محکم شده و شکافته نمی‌شوند.

جدا کردن فرش از دار قالی

بعد از گلیم زنی و زنجیره زنی باید فرش را از دار قالی جدا کرد. ابتدا با کمک آچارهای مخصوص، پیچ و مهره‌های دار قالی را شل می‌کنند تا فرش کمی آزادتر شود.

بریدن نخ‌های چله

از فاصله ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری از زنجیره‌ها، یک خط مستقیم رسم می‌کنند و سپس با یک قیچی تیز به آرامی شروع به بریدن ریشه‌ها می‌کنند. بریدن ریشه‌ها از یک سمت فرش شروع می‌شود.این کار باید با حوصله و به آرامی انجام شود.

همه چیز در مورد عملیات پایان فرش - قالیشویی بانو

گره زدن ریشه‌ها

وقتی فرش کاملا از دار جدا شد، آن را روی زمین پهن می‌کنند و ریشه‌ها را گره می‌زنند. برای این کار از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. گره‌های مارپیچ، حصیری، مشبک و مدل‌های دیگری را برای بستن انتهای ریشه استفاده می‌کنند.

تمیز کردن فرش

این کار به خصوص برای فرش‌های بزرگ که بافت آن‌ها مدت طولانی زمان می‌برد لازم است. فرش را روی زمین پهن کرده و گرد و غبار آن را می‌گیرند. حتی گاهی ممکن است مجبور به شستن فرش شوند.

پرداخت فرش

آخرین مرحله از عملیات پایان فرش پرداخت است. پرداخت فرش را باید مهمترین بخش پایانی کار دانست. فرش‌های دستبافت ممکن است گاهی پرزهای اضافی یا ریشه‌های بلند و کوتاه‌تر از حد معمول داشته باشد. به این دلیل ابتدا با شانه‌های مخصوص پرزهای فرش را مرتب می‌کنند و سپس با کمک یک قیچی خاص، این پرزها را مرتب می‌کنند. بعد از اتمام این کار، بافت فرش کاملا یک‌دست می‌شود. در مرحله بعد تمامی پرزهای اضافی روی فرش را می‌گیرند. پرداخت فرش کاری بسیار حساس است و باید توسط افراد حرفه‌ای انجام شود. به خصوص برای فرش‎های دستبافت باید به این نکته توجه کرد که احیانا خامه‌های فرش آسیب نبینند.

همه چیز در مورد عملیات پایان فرش رو بانو یادت میده!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *