نکاتی برای نگهداری بهتر از فرش - قالیشویی بانو

نکاتی برای نگهداری بهتر از فرش


فرش یکی از مهم‌ترین اجزا در خانه ایرانیان است و تقریباً می‌توان گفت جزو مهم‌ترین اشیا برای تزئین و زیبایی خانه محسوب می‌شود اما بهتر است بدانید برای این‌که بتوانید فرش‌های مختلف در خانه را به‌صورت مناسب نگهداری کنید باید به نکات خاصی دراین‌باره توجه کنید تا کیفیت و زیبایی آن‌ها را در طی سال‌های بعد به‌خوبی حفظ کنید. همچنین به دلایل اقتصادی و زیبایی خانه حتماً باید از فرش‌های خود به‌خوبی نگهداری کنید، در ادامه شمارا با این نکات آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

مهم‌ترین نکات برای نگهداری مناسب از فرش

همان‌طور که گفتیم فرش‌ها جزو مهم‌ترین اجزای خانه‌ها محسوب می‌شوند. دراین‌بین نکاتی برای نگهداری بهتر از فرش وجود دارد که بهتر است به آن‌ها توجه کنید.

فرش را در جهت درست آن جارو کنید

در حالت عادی برای راحت شدن کار، جاروبرقی به‌صورت رفت‌وبرگشت بر روی فرش حرکت داده می‌شود؛ اما در اصل این کار غلط است و باید در هر بار حرکت جارو، آن را از فرش جدا کرده و دوباره در جهت خواب فرش به جارو کردن ادامه
دهید. همچنین زیاد فرش‌های خود را جارو نزنید و فقط هفته‌ای یک‌بار این کار را انجام دهید.

انواع روش‌های شست و شوی فرش - قالیشویی بانو

یکی از اصول اولیه در حفظ و نگه‌داری از لوازم، تمیزی و نظافت آ‌ن‌ها است؛ زیرا کثیفی علاوه بر آن‌که سبب آسیب رسیدن به آن می‌شود، از نما و زیبایی آن نیز می‌کاهد. فرش نیز جزو آن دسته از….

لکه‌ها را با کمک چاقو و اشیای تیز جدا نکنید

زمانی که مایعات بر روی فرش ریخته می‌شود باید سریعاً خشک‌شده تا دچار پوسیدگی نشوند. اگر لکه‌ای بر روی فرش ایجاد شود که به‌راحتی نمی‌توانید از شر آن خلاص شوید هیچ‌وقت سعی نکنید با چاقو آن را از بافت فرش جدا کنید چراکه ممکن است در حین انجام دادن آن به خود فرش نیز آسیب بزنید.

هوا رسانی مناسب به فرش

اساساً نم و رطوبت جزو عوامل مخرب برای فرش محسوب می‌شوند و علاوه بر ایجاد پوسیدگی می‌تواند باعث رشد باکتری‌ها شود. از این‌طرف اگر هوا به‌خوبی به فرش نرسد ممکن است در طول زمان در معرض کپک‌ها قرار بگیرد. به همین دلیل پیشگیری از رطوبت و هوا رسانی به فرش جزو مهم‌ترین نکات نگهداری فرش محسوب می‌شوند.

عدم تا کردن فرش

اگر می‌خواهید فرش خود را جمع کنید هیچ‌وقت فرش خود را تا نکنید. بهترین روش برای این کار رول کردن فرش است تا از این طریق از شکستن و آسیب دیدن بافت آن جلوگیری کنید. قابل‌ذکر است که رعایت این نکته برای تمامی فرش‌های ماشینی و دستباف که دارای تراکم بالایی هستند ضروری است.

نکاتی برای نگهداری بهتر از فرش - قالیشویی بانو

خلاصه نکات نگهداری بهتر از فرش

• رطوبت و نم دشمن اصلی فرش است به همین دلیل آن‌ها در محیط‌های رطوبت دار قرار ندهید.
• فرش‌ها را در کنار بخاری و وسایل حرارتی قرار ندهید.
• در موقع ریختن مایعات بر روی فرش، سریعاً آن را تمیز کنید.
• اگر فرش شما بر روی سرامیک سر می‌خورد حتماً از ترمز فرش کمک بگیرید.
• فرش‌ها را تا نکنید بلکه باید آن‌ها را به‌صورت رول شده قرار دهید.
• اشیا سنگین را بر روی فرش قرار ندهید.
• هرازگاهی اشیای روی فرش را جابجا کنید.
• ترجیحاً فقط هفته‌ای یک‌بار فرش را جارو بزنید.
• هر شش ماه یک‌بار فرش را سروته کنید این کار از سایش آن جلوگیری می‌کند.
• فرش‌ها، مخصوصاً فرش ماشینی را با کمک نور خورشید خشک نکنید چراکه باعث کمرنگ شدن رنگ و آسیب دیدن بافت آن‌ها می‌شود.
• برای شستن فرش از شرکت‌های قالی‌شویی مناسب کمک بگیرید.

سخن پایانی

ما در این مقاله درباره نکات نگهداری بهتر از فرش صحبت کردیم، چراکه فرش جزو مهم‌ترین اشیایی است که توجه نکردن به ساختار و بافت آن می‌تواند باعث ایجاد مشکلات و ضررهای مختلفی در آن‌ها شود به همین دلیل توصیه می‌کنیم همیشه نکات نگهداری مناسب از فرش را رعایت کنید تا بتوانید به بهترین نحو از فرش خود استفاده کنید.

نمیدونی از فرشت چجوری نگهداری کنی؟ یه سر به بانو بزن!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *