روش ترسیم نقش افشان - قالیشویی بانو

روش ترسیم نقش افشان


اگر بخواهیم یکی از اصیل‌ترین و معروف‌ترین طرح‌های فرش ایرانی را نام ببریم، قطعا باید به نقشه افشان اشاره کنیم. بارزترین ویژگی این نقشه نداشتن لچک و ترنج است، اما اگر نمونه ترنج دار دیدید تعجب نکنید! طرح‌های افشان سنخیت بیشتری با خانه‌های مدرن دارند و در دکوراسیون داخلی در دنیای امروز جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده‌اند. دلیل این محبوبیت این است که فرش دارای مرکز ثقل نیست، همه توجه به یک مرکز معطوف نمی‌شود و طرح در سراسر فرش پراکنده است. با این حال پیوستگی طرح در سراسر نقش قالی به چشم می‌خورد و گویی از روش ترسیم نقشه افشان این بوده است که هنرمند طراح، قلم را از روی کاغذ برنداشته است. این طرح را کارشناسان تلفیقی از اسلیمی و ختایی می‌دانند و معتقدند بیشتر در طرح‌های قالی کاشان دیده می‌شود.

زمان پیدایش طرح افشان

پس از حمله اعراب به ایران این نقش در فرش‌های ایرانی جا خوش کرد، اما اوج ترسیم طرح افشان را باید به صفویه نسبت داد. دورانی که آن را عهد احیای فرهنگ و هنر ایرانی و البته تلفیق آن با هنر اسلامی باید نامید.

طراحی از طبیعت (گل، گیاه، سنگ، کوه و...) در فرش چگونه است - طرح سنگ در فرش - قالیشویی بانو

طبیعت همواره الهام‌بخش هنرمندان در فرهنگ‌های مختلف بوده است از فرهنگ ایرانی گرفته تا هند، اروپا و افریقا و….

چرا این طرح، افشان نام گرفت


همانطور که از نام این طرح قالی بر می‌آید، همه تصاویر در فرش پراکنده شده‌اند. از گل‌ها و برگ‌ها گرفته تا شاخه‌ها و غنچه‌ها. بنابراین شما شاهد لچک و ترنج نیستید. ممکن است فرش حاشیه داشته باشد، اما لچک ندارد. همین امر باعث می‌شود فضای پوشش داده شده توسط فرش بیش از حد واقعی بزرگ نشان داده شود. بنابراین اگر برای آپارتمان کوچک خود به دنبال بهترین فرش هستید، یک فرش ایرانی با طرح افشان بهترین انتخاب برای شماست.

نکته دیگری که باید درباره روش ترسیم نقشه افشان به آن اشاره کرد این است که طراح نمی‌تواند یک چهارم نقشه را طراحی کند و مابقی را به هوش و ذکاوت قالیباف بسپارد تا طرح را وارونه کند یا برگرداند! زیرا فرش قرینه نیست و هر بخش طراحی منحصر به خود را دارد، بنابراین قالیباف نیاز دارد تا طرح کامل فرش را در اختیار داشته باشد.از قرینه نبودن فرش نباید این نتیجه را بگیرید که طرح کلی نظم و پیوستگی ندارد و همه چیز هر طور که پیش آمده در سطح نقشه فرش پراکنده شده‌اند، چنین چیزی نیست. نظم و پیوستگی بسیار جالبی بین جز به جز فرش وجود دارد.

روش ترسیم نقش افشان - قالیشویی بانو

انواع نقشه افشان

پیش از انتخاب روش ترسیم نقشه افشان باید مشخص کنیم که کدام نوع نقشه افشان مد نظر است. به طور کلی نقشه‌های افشان را می‌توان این گونه تقسیم‌بندی کرد:

  • افشان اسلیمی
  • افشان شاه عباسی
  •  افشان گلفرنگ
  •  طرح افشان بندی
  •  طرح افشان شاخه پیچ
  •  طرح افشان دسته گل
  •  طرح افشان حیوانات
  • طرح افشان ترنج دار
  •  طرح افشان شکسته

ترسیم نقشه افشان به چه صورت است

درگذشته برای ترسیم نقشه افشان هنرمندان طراح به سبب قرینه نبودن بخش‌های مختلف فرش، باید نقشه تمام فرش را با دست روی کاغذ شطرنجی می‌کشیدند. بعدها که کشیدن نقشه فرش به کمک کامپیوتر و نرم افزارها ممکن شد، این کار به رایانه‌ها سپرده شد و تصاویر مد نظر توسط نرم افزار به حالت شطرنجی درآمد

سفارش فرش با شما، بقیه‌اش با ما

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *