پارگی چله و رفع آن - قلیشویی بانو

پارگی چله و رفع آن


در زمان بافت فرش ممکن است مشکلات متفاوتی ایجاد شود که بر روی روند بافت فرش اختلال ایجاد کند. یکی از مشکلات رایج در این حیطه پارگی چله فرش است. این مشکل جزو اصلی ترین و مهم ترین مشکلات بافت فرش است. رفع این مشکل و ترمیم پارگی چله فرش نیز یک کار وقت گیر و هزینه بر است به همین دلیل بهتر است در همان وهله اول از ایجاد این مشکل جلوگیری کنید.

چله فرش چیست و چه انواعی دارد؟

چله فرش در اصل اساس و پایه بافت فرش دستبافت محسوب می شود. نخ های عمودی که بر روی دار فرش در حالت موازی کشیده می شوند و گره های فرش و نقشه فرش روی آن ها بافته می شود چله نامیده می شود. چله های فرش معمولا از جنس های متنوعی ساخته می شوند.

 

نخ چله پنبه ای و خصوصیات آن -قالیشویی بانو

نخ چله به تارهای فرش گفته می‌شود که معمولا از جنس ابریشم، پشم یا پنبه است. نخ چله پایه فرش را تشکیل می‌دهد و جنس الیاف آن، نقش تعیین‌کننده‌ای در مقاومت فرش دارند…

چله با نخ پشمی

این مدل نخ ها از پشم گوسفند ساخته می شوند. اگرچه از این مدل چله بیش تر برای بافتن فرش های قدیمی استفاده می شود اما امروزه نیز می توان چله های پشمی را در بافت فرش های روستایی و عشایر نیز مشاهده کرد.

چله با نخ پنبه

همان طور که مشخص است چله پنبه ای از غوزه پنبه ساخته می شود. این نخ معمولا بیش تر از سایر چله ها در فرش بافی مورد استفاده قرار می گیرد. اکثریت فرش های بافته شده امروزی با چله های پنبه ای بافته می شوند.

چله با نخ ابریشمی

نخ های ابریشمی همان طور که مشخص است از پیله های کرم ابریشم ساخته می شوند. این نخ ها بسیار ظریف هستند و از آن برای بافت فرش های ریز بافت و تابلو فرش استفاده می کنند.

پارگی چله و رفع آن - قلیشویی بانو

پارگی چله و رفع آن

در زمان بافت فرش اگر چند تار از تارهای چله پاره شود و تارهای پاره شده در کنار همدیگر باشد و مکان پارگی نیز بین چوب کوجی و دم کار باشد. در وهله اول برای رفع پارگی چله مقداری نخ از همان جنس چله را به مقدار کافی برداشته و آن را به سر تارهای پاره شده گره زده اما طوری این کار را انجام می دهیم که گره ها در یک خط قرار نگیرند.

بعد از آن چله ها را با کمک سوزن به طول ۳ الی ۵ سانتیمتر پایین دم کار داخل فرش نموده و محکم می کنند. همچنین اگر بالای چوب کوجی چله ها پاره شده باشد با رعایت کردن کوجی پیچی و وصل کردن چله ها به نخ های کوجی و تعیین چله های زیر و رو به این روش انجام می دهند. همچنان اگر یک تار پاره شود مقداری نخ چله را به سر آن گره می زنیم و به دم کار آورده و به چله کناری آن گره می زنند و باقیمانده گره را نیز مثل پود درون چله های زیر و رو می کنند.

سخن پایانی

بافت فرش یکی از کارهای ظریف و حساس هست که ممکن است مسائل مختلفی در حین بافت آن برای بافنده ایجاد شود. یکی از این مشکلات پارگی چله است که ممکن است در برخی مواقع به خاطر دلایل مختلف مثل عدم کنترل مناسب کشش نخ های چله، بی کیفیت بودن نخ چله، استفاده از ابزار غیر استاندارد برای بافت، عدم رعایت نکات ایمنی و بافت فرش به وسیله دو بافنده و غیره اتفاق بیفتد. در این نوشتار شما را با روش اصلی رفع پارگی چله آشنا کردیم اما اگر به تنهایی قادر به رفع پارگی چله نشدید می توانید از متخصص های این کار در این زمینه کمک بگیرید.

خدمات حرفه‌ای قالیشویی در کرج و حومه

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *