دلایل رنگ پس دادن قالی هنگام شستشو

دلایل رنگ پس دادن قالی هنگام شستشو


شستشوی قالی آن هم به‌شکل اصولی و بدون پس دادن رنگ یا آسیب دیدن، نیازمند رعایت اصول و نکاتی است. بسته به نوع و جنس الیاف در فرش، نکات ظریفی وجود دارد که باعث حفظ کیفیت رنگی‌ آن می‌شود. سپردن فرش به قالیشویی مجاز از مطمئن‌ترین شیوه‌های حفظ و نگهداری فرش از آسیب‌های مختلف از جمله پس دادن رنگ‌هاست.

در این مطلب خواهیم خواند:

 • دلایل رنگ پس دادن قالی هنگام شستشو چیست؟
 • چگونه می‌توان از این مشکل پیشگیری کرد؟

با ما همراه باشید.

اصلی‌ترین دلیل رنگ پس دادن فرش هنگام شستشو به جنس الیاف آن و نوع رنگرزی انجام شده بر روی آنها مربوط می‌شود. به‌طوری که الیاف پشم نامرغوب، که اغلب دقت و حوصله کمتری هم برای رنگرزی روی آنها صرف شده، بیشتر دچار این مشکل می‌شوند. اما در صورت شستشوی غلط، حتی فرش ابریشم و مرغوب نیز می‌تواند با چنین مشکلی روبرو شود.

همه ما می‌دانیم که فرش در طراحی و دکوراسیون منزل نقش بسزایی دارد و به دلیل قرار گرفتن در مرکز منازل در هنگام ورود بیشتر از دیگر وسایل مورد توجه قرار می‌گیرد. به همین دلیل…..

دلایل رنگ پس دادن هنگام شستشوی قالی

 • رنگرزی غلط و بدون تثبیت رنگ‌ها: کاربرد رنگ‌های نامرغوب و عدم تکمیل مراحل این کار تا رسیدن به تثبیت رنگ، از مشکلاتی است که خیلی زود و در اولین شستشو خود را به شکل پس دادن رنگ‌ها بروز می‌‌دهد.
 • شستشوی غیر اصولی: شستن فرش آدابی دارد که دمای آب، نوع مواد شوینده و مدت زمان ماندن شوینده‌ها روی الیاف فرش، از جمله موارد آن هستند. در صورت عدم مراعات هر یک از این موارد، به بخش‌های مختلف فرش از جمله رنگ آن آسیب وارد می‌شود.

برای مثال استفاده از شوینده‌های قوی برای مدت طولانی می‌تواند به رنگ فرش آسیب رسانده و آن را مخدوش و در هم کند. همین‌طور کاربرد آب داغ برای شستشوی قالی باعث جدا شدن رنگ از الیاف آن شده و بخش‌های روشن را دچار آسیب جدی می‌کند.

 • قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید: این نکته هم از مواردی است که با تاثیر اشعه ماوراء بنفش خورشید بر فرش، رنگ آن را ضعیف کرده و پس از تماس با آب یا شستشو، کیفیت رنگ را از بین برده و درهم می‌کند.
 • سپردن فرش به مراکز شستشو و قالیشویی‌های نامعتبر: این مورد می‌تواند باعث شود تا فرش شما به دست افراد ناوارد، غیرحرفه‌ای و بی‌مسئولیت افتاده و در اثر بی‌اطلاعی از ترکیب شوینده‌ها و دیگر موارد، دچار آسیب شود. پس دادن رنگ هم، از دیگر مواردی است که در قالیشویی‌های غیر مجاز با آن روبرو هستیم. چه بسیار که فرش‌های دستبافت و گران قیمت که به این ترتیب کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند و رنگ زیبای آنها در هم شده و از بین می‌رود.
دلایل رنگ پس دادن قالی هنگام شستشو

۵ کلید طلایی برای حفظ رنگ فرش!

برای آنکه هنگام شستشوی قالی با مشکل ترکیب رنگ و از دست رفتن رنگ‌ها مواجه نشویم، لازم است:

 • در خرید فرش و انتخاب نوع مرغوب آن که الیافی با رنگ ثابت داشته باشد بیشتر دقت کنیم.
 • از شستن فرش با آب داغ پرهیز کنیم.
 • از پهن کردن طولانی فرش مقابل آفتاب جلوگیری کنیم.
 • فرش را با ترکیبات شوینده نامناسب که به رنگ آن آسیب می‌رساند نشوئیم.
 • فرش را برای شستشو به قالیشویی مجاز و مطمئن بسپاریم!

کلام آخر

در انتها یادآور می‌شویم مراقبت و دقت کافی برای جلوگیری از پس دادن رنگ شیوه‌ای عالی است که بدون آگاهی از اصول کار و شناخت رنگ و الیاف فرش به‌دست نمی‌آید. برای اطمینان از تامین این نیاز، می‌توان از قالیشویی‌های معتبر برای شستشوی قالی به روش علمی و با تجهیزات مدرن کمک گرفت.

در این صورت هم کار آسان‌تر و فوری‌تر انجام می‌شود و هم بابت سلامت رنگ فرش خود نگرانی نخواهید داشت!

میخوایی موقع شستن فرشت رنگ پس نده؟ بسپارش به بانو !!!!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *