همه ما می‌دانیم که فرش در طراحی و دکوراسیون منزل نقش بسزایی دارد و به دلیل قرار گرفتن در مرکز منازل در هنگام ورود بیشتر از دیگر وسایل مورد توجه قرار می‌گیرد. به همین دلیل داشتن فرش زیبا و درخشان قابل اهمیت است. اگر فرش کثیف یا کدر باشد، جلوه بدی به خانه می دهد. عوامل زیادی باعث کدر و کثیف شدن فرش می‌شود. با گذشت زمان و رفت و آمدهایی که در خانه می شود، گرد و غبار زیادی روی فرش می‌نشیند که خود باعث از دست رفتن درخشش فرش می باشد. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است هفته ای دوبار سطح فرش را جارو برقی کشیده و گردگیری کنیم. همچنین بهتر است مواقعی که مهمان ندارید روی فرش را بپوشانید زیرا تابش زیاد نور آفتاب نیز باعث از بین رفتن درخشندگی فرش خواهد شد.

شست و شوی فرش نیز اگر با رعایت اصول انجام نشود، باعث کدر شدن رنگ فرش خواهد شد. در زیر به بررسی عواملی که باعث کدر شدن فرش پس از شست و شو می شود می پردازیم.

  1. غبارگیری نکردن فرش قبل از شستشو:

یکی از اولین کارهایی که برای شستن فرش باید انجام شود غبارگیری می باشد. برای این کار به وسیله جاروبرقی یا جارو دستی تمام قسمتهای فرش را غبارگیری می‌کنیم؛ چون باقی ماندن گرد و غبار، اگرچه کم و ناچیز به نظر بیاید ولی میان بافت های فرش نفوذ کرده و تاثیر زیادی روی شفاف بودن فرش پس از شست و شو خواهد داشت گردگیری قبل از شستن، از کدر شدن فرش پس از خشک شدن جلوگیری می‌کند.

لکه های فرش را چگونه از بین ببریم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در مورد از بین بردن لکه های فرش به خصوص در مورد فرش های به رنگ روشن دچار مشکل شده باشید. ریختن موادی چون انواع نوشیدنی ها و مواد غذایی، جوهر و … روی فرش امری تصادفی و غیر قابل پیشگیری است پس…..

  1. خیساندن نادرست فرش:

 برای خیس کردن فرش، توجه به درجه دمای ملایم آب اهمیت دارد. زیرا استفاده از درجه آب نا مناسب باعث کدر شدن فرش می شود. بر خلاف تصور آب داغ نه تنها هرگز موجب پاکیزگی بیشتر نمی شود، بلکه به بافت فرش آسیب رسانده و باعث تغییر رنگ آن شده و همچنین خیس کردن فرش برای مدت طولانی نیز باعث کدر شدن آن می شود. پس بهتر است بعد از خیساندن با دمای مناسب آب، بلافاصله شستشو انجام شود.

  1. استفاده از شوینده های نا مناسب:

شوینده های شیمیایی دارای خواص اسیدی یا قلیایی هستند که به رنگ فرش آسیب رسانده و باعث کدر شدن آن می شوند که گاها این آسیب ها قابل ترمیم نمی باشند. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است برای شستشوی فرش از شوینده های خنثی استفاده کرد. شناخت و انتخاب شوینده ی مناسب کار آسانی نیست. قالیشویی های معتبر با تجربه و تخصص کافی بهترین شوینده را برای جلوگیری از کدر شدن فرش انتخاب می کنند.

  1. آبگیری ناقص و نادرست فرش:

فرش پس از شست و شو باید به صورت کامل آبگیری شود. باقی ماندن آب در فرش علاوه بر دیر خشک شدن به رنگ و الیاف فرش آسیب زده و باعث کدر شدن و زردی آن پس از خشک شدن می شود. بهتر است برای آبگیری فرش و جلوگیری از کدر شدن از دستگاه های مکانیزه و مکشی استاندارد استفاده شود.

  1. خشک کردن غیر اصولی فرش:

خشک کردن فرش در فضاهای نامناسب و پهن کردن در محیط هایی که دارای آلودگی و دود هستند، باعث کدر شدن رنگ فرش می‌شود برای جلوگیری از این اتفاق لازم است فرش های شسته شده در محیط های بسته و دور از آلودگی هوا پهن شوند.

بهترین روش پیشنهادی برای جلوگیری از کدر شدن فرش استفاده از خدمات تخصصی قالیشویی های معتبر می باشد. قالیشویی بانو با کادری مجرب و دستگاه های پیشرفته با رعایت تمامی نکات در مراحل شستشوی فرش، از کدر شدن فرش جلوگیری کرده و فرشی به درخشندگی روز اول را تحویل مشتریان عزیز خود می دهد.

اگه میخوایی فرشت کدر نشه شستشورو بسپار به بانو!!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *