رفع اثر سوختگی از فرش ماشینی

رفع اثر سوختگی از فرش ماشینی


سوختگی فرش از بدترین و هم‌زمان محتمل‌ترین حوادتثی است که فرش را تهدید می‌کند. این سوختگی می‌تواند با ذغال، شمع، کبریت، سیگار، قابله داغ یا … اتفاق افتد، اما درهر حال به فرش آسیب جدی وارد می‌کند. البته در این بین فرش ماشینی به‌دلیل جنس متفاوت الیافش نسبت به فرش دستباف بیشتر در معرض سوختی و آسیب ناشی از آن قرار دارد. اما نگران نباشید، ترمیم سوختگی گاهی چندان هم کار سخت و دشوار نیست و می‌توان آن را در خانه انجام داد. در حالت‌های جدی‌تر نیز، رفوگری و قالیشویی‌های مجهز به خدمات مشابه فرش شما را به‌راحتی ترمیم می‌کنند. در ادامه درباره ترمیم سوختگی فرش ماشینی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

رفع اثر سوختگی اتو از فرش

اگر سوختگی فرش با اتو عمیق نباشد و تنها به شکل لکه‌ای زرد (گاهی زرد پرنگ) باقی مانده باشد می‌توان آن را در خانه به کمک پیاز برطرف کرد. یک پیاز را از وسط برش زده و بعد از خیس کردن فرش با آب سرد، پیاز را برای مدتی روی محل قرار دهید و گاهی حرکت دهید. سپس فرش را با دستمال نمدار تمیز کنید.

 

لکه شیر روی فرش ماشینی

راهکار پاک کردن لکه شیر از روی فرش ماشینی یکی از نگرانی‌های خانم‌های خانه‌د…

رفع سوختگی سیگار از فرش

برای رفع اثر سوختگی سیگار می‌توانید از سمباده کمک بگیرید. اگر سوختگی عمیق‌تر بود تیغ‌های یک‌بار مصرف ریش‌تراش نیز گزینه‌های مناسبی محسوب می‌شوند. سمباده یا ژیلت‌ را به آرامی روی پرز‌های فرش بکشید. مراقب باشید به بافت فرش آسیب نرسد. درنهایت فرش را جارو کرده پرز‌های کنده شده را جمع کنید. اگر دراثر سوختگی لک رنگی روی فرش بجا مانده، یک دستمال تمیز و نرم و آغشته به محلول آب اکسیژنه و آب معمولی محل سوختگی را پاک کنید.

رفع اثر سوختگی قابله از فرش

سوختگی فرش با قابلمه معمولا عمیق نیست اما رد باقی مانده زبر و خشن است. برای از بین بردن محل سوختگی قابلمه روی فرش نیز می‌توانید مانند روش رفع سوختگی سیگار عمل کنید. ممکن است لازم باشد کار تراشیدن محل سوختگی کمی بیشتر زمان ببرد. مراقب باشید این کار را آرام و نرم انجام دهید تا به بافت فرش آسیب نرسد.

رفع اثر سوختگی شمع از فرش

اگر شمع آب شده روی فرش ریخته بود، ابتدا اضافات پارافین را تاجای ممکن از فرش جدا کنید. برای پاک کردن باقی پارافین به‌جا مانده که به‌خورد بافت فرش رفته، یک پارچه تمیز را روی فرش گذاشته و اتو را با حرارت ملایم روی آن بگذارید. اجازه دهید پارافین آب شود. سپس با دستمال پارافین آب شده را از روی فرش پاک کنید.

 

رفع اثر سوختگی از فرش ماشینی

رفع اثر سوختگی ذغال از فرش

برای سوختگی فرش با ذغال نیز باید همان روش رفع اثر سوختگی سیگار را درپیش گرفت. اما از آنجا که احتمالا لک ایجاد شده دراثر سوختگی ذغال بیشتر است، پیش از جمع کردن پرزهای جدا شده، کمی سطح سوختگی را باشامپو فرش آغشته کنید. پس از خشک شدن شامپو فرش، آن را جارو کنید.

سخن پایانی

درنهایت باید گفت، اگر رد سوختگی فرش شما با هر یک از عوامل بالا عمیق بود، طوری که به بافت فرش آسیب جدی وارد شده بود، آن را به قالیشویی معتبر بسپارید تا با خدمات حرفه‌ای رفوگری تمام آسیب وارده را به بهترین شکل برطرف کند.

نمیدونی برای رفع اثر سوختگی از فرش ماشینی باید چیکار کنی؟ یه سر به بانو بزن!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *