چگونه لکه بستنی را از روی فرش پاک کنیم؟

چگونه لکه بستنی را از روی فرش پاک کنیم؟


لکه بستنی بر روی فرش، از مشکلاتی است که ممکن است در خانه هر یک از ما پیشامد کند. به‌ویژه در خانواده‌هایی که کودکان خردسال داشته یا در هنگام پذیرایی از مهمانان، از بستنی استفاده می‌کنند.

اما چگونه می‌توان چنین لکه‌ای را به‌طور کامل و بدون ‌آسیب به فرش، از بین برد؟

در مطالعه این مطلب با ما همراه شوید تا راه حل‌های مختلفی برای رفع این مشکل را با شما در میان بگذاریم.

لکه بستنی و پاک کردن آن از روی فرش!

بستنی از خوراکی‌های خوشمزه و خاصی است که در فصل گرما طرفداران زیادی را به خود جلب می‌کند. اما خوردن آن گاهی مشکلات حاشیه‌ای زیادی به‌دنبال دارد که لکه شدن فرش یکی از آنهاست!

شاید در لحظات اول که این لکه به‌وجود می‌آید، پاک کردن آن کار چندان دشواری نباشد، اما بی‌شک با گذشت زمان، آب شدن و فرورفتن آن در فرش و خشک شدن باقیمانده بستنی، نه تنها دشوار می‌شود، بلکه احتمال اسیب به بافت و الیاف فرش هم بیشتر خواهد شد!

پس اولین توصیه ما را بپذیرید و اگر این اتفاق افتاد، آن را در اولین فرصت ممکن پاک کنید!

روش صحیح پاک کردن بستنی از روی فرش!

پاک کردن لکه بستنی اگر تازه باشد، در اولین وهله با قاشق و اگر نرم شده باشد با دستمال انجام می‌شود. در این مرحله، اسپری‌های پاک کننده مناسبی برای این کار وجود دارد. اما بهتر است ابتدا مقدار کمی از این مواد را بر روی یک گوشه مخفی از فرش آزمایش کنید تا از عدم بروز مشکل با فرش در صورت کاربرد آن، مطمئن شوید.

باید در نظر داشت که بسته به سفید یا رنگی بودن لکه بستنی، نوع ماده سفید کننده یا لکه‌بر برای این منظور، متفاوت خواهد بود.

چرا باید لکه‌های روی فرش را بلافاصله پاک کنیم؟

آماده شده‌اید تا به سر کار بروید که ناگهان لیوان شیر از دست کودک‌تان می‌افتد و شیر روی فرش می‌ریزد یا در حال میل کردن غذا هستید که مقداری از آن روی فرش می‌ریزد ولی ناگهان زنگ در خانه به صد….

کدام محلول پاک کننده برای لکه کدام بستنی مناسب است؟

تنوع محلول‌های لکه‌بر فرش در ۳ نوع A، D و C کاربرد تخصصی از آنها را آسان نموده است. نوع A در حالت اول و بلافاصله پس از برداشتن بستنی از روی فرش کاربرد دارد. این محلول را به‌شکل ترکیب با نصف لیوان آب ولرم با دستمال آغشته نموده و بری پاک کردن لکه، محکم روی فرش بکشید و ادامه دهید تا کاملا پاک شود.

برای بستنی رنگی، در مرحله اول محلول C را کاملا روی لکه پخش کرده و روی آن را با پارچه مرطوب می‌پوشانیم و کمی روی فرش فشار می‌دهیم تا بستنی را به خود جذب نماید.

سپس محلول D را در نصف استکان اب ولرم حل نموده و این بار همان مراحل را با این محلول تا پاک شدن کامل لکه انجام می‌دهیم.

در میان بستنی‌های رنگی، لکه نوع شکلاتی را می‌توان با محلول پروکساید هیدروژن و امونیاک نیز رفع کرد. این کار با چکاندن چند قطره از هر یک از این دو بر روی لکه و ضربه زدن انجام می‌شود.

سایر روش‌ها برای پاک کردن فرش از لکه بستنی

در سایر روش‌ها می‌توان از دستمال مرطوب با آب یا آب گازدار استفاده کرد. هم‌چنین با کمک خمیر ریش نیز می‌توان این کار را با کمک مسواک یا برس مناسب انجام داده و پس از آن کاملا آبکشی نمایید.

چگونه لکه بستنی را از روی فرش پاک کنیم؟

و در پایان...

گرچه همواره بهترین راه حل، پیشگیری از بروز مشکلات است، اما اتفاق هم همواره در کمین است.

اگر برای شما هم اتفاق افتاد و فرش زیبای منزل با بستنی لکه شد، بدون آنکه خود و دیگران را نگران یا ناراحت کنید با هر یک از شیوه‌های گفته شده در این مطلب نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

اما اگر زمان یا حوصله انجام این عملیات را ندارید، می‌توانید از یک قالیشویی معتبر و شناخته شده برای رفع این مشکل و شستشو و لکه‌گیری فرش خود کمک بگیرید.

رو فرشت بستنی ریخته پاک کردنشو بسپار به بانو!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *