مواد اولیه مصرفی در فرش ماشینی - قالیشویی بانو

مواد اولیه مصرفی در فرش ماشینی


برای تولید هر نوع محصول در یک کارگاه تولیدی در وهله اول احتیاج به ماده اولیه برای ساخت آن است. کیفیت ماده اولیه به همراه رعایت کردن اصول و قوانین تولید محصول مهم‌ترین تأثیر را در کیفیت نهایی محصول ایفا می‌کند. تولید فرش ماشینی نیز از این قاعده جدا نیست. مواد اولیه مصرفی در فرش ماشینی نیز شامل الیاف تاروپود، الیاف نخ رنگ یا نخ خاب، ریشه فرش و همچنین ترکیب‌های به‌کاررفته در آهار پشت فرش است.

رایج‌ترین نوع تاروپود فرش ماشینی

تاروپود به نخ‌هایی گفته می‌شود که نخ رنگ فرش یا همان گره‌هایی که باعث ایجاد طرح فرش می‌شوند به دور آن‌ها بافته می‌شود. این نخ‌ها ممکن است از جنس‌های مختلفی مثل پلی‌استر، پنبه، ترکیب پنبه و پلی‌استر و جوت ساخته شود. متداول‌ترین نوع تاروپود در فرش ماشینی ترکیب ۸۵ درصد پلی‌استر و ۱۵ درصد پنبه است، این ترکیب علاوه بر مستحکم بودن به دلیل استفاده از پلی‌استر از شل شدن فرش پیشگیری می‌کند.
لازم به ذکر است که استفاده کردن از پنبه به‌تنهایی برای فرش‌های ماشینی که دارای تراکم کم‌تر از هزار شانه هستند باعث ایجاد مشکلاتی نظیر جمع شدن فرش می‌شود. همچنین استفاده از جوت در تاروپود فرش باعث آب رفتن فرش و کوچک شدن اندازه آن بعد از شست‌وشو می‌شود.

نخ خاب فرش ماشینی

ساخت فرش ماشینی با نخ خاب های مختلف مثل آکریلیک، پلی‌استر با ابریشم مصنوعی یا فیلامت، پلی‌استر، ترکیب پلی‌استر و آکریلیک انجام می‌شود. بهترین انتخاب برای فرش‌های ماشینی، آکریلیک است که به خاطر شباهت بالایی که به پشم طبیعی دارد از مزیت‌ها و ویژگی‌های آن نیز بهره‌مند‌است.

شستن فرش ماشینی با وایتکس

فرش به عنوان یکی از اجزای اصلی در دکوراسیون منازل است. هر فردی با توجه به سلیقه و رنگ دکوراسیون منزل خود از بین تنوع رنگی فرش دستبافت یا ماشینی رنگ مورد نظر خود را….

مواد اولیه مصرفی در فرش ماشینی

مواد اولیه مصرفی در فرش ماشینی دارای تنوع بالایی است و بسته به سلیقه، بودجه، هدف ساخت و دیگر مسائل از جنس‌های مختلفی برای ساخت فرش ماشینی استفاده می‌کنند. ازجمله آن‌ها می‌توان به پشم طبیعی، آکریلیک، پلی‌استر، پلی‌پروپیلن و غیره اشاره کرد. به‌کارگیری پشم در فرش ماشینی به علت گران بودن کنار گذاشته‌شده است و امروزه از پشم طبیعی فقط در فرش‌های دستبافت استفاده می‌کنند.
به خاطر شبیه بودن ظاهر الیاف آکریلیک و پشم تا الان از آکریلیک برای ساخت فرش‌های ماشینی کمک گرفته می‌شد اما به خاطر مسائلی مانند پرز دادن زیاد، حساس بودن الیاف، مشکل بودن تمیز کردن و شستشوی آن استفاده از این جنس در فرش‌های ماشینی توصیه نمی‌شود. اگرچه الیاف پلی‌استر یا ابریشم مصنوعی به دلایلی مانند ساختار یکدست و محکم، بدون پرز، عدم ایجاد حساسیت، شستشوی راحت، ثابت بودن رنگ و درخشش بالا موردتوجه زیادی قرارگرفته است و امروزه اکثر فرش‌های ماشینی با این جنس تولیدشده و به بازار عرضه می‌شوند.

مواد اولیه مصرفی در فرش ماشینی - قالیشویی بانو

سخن پایانی

فرش‌ها یا دستبافت هستند یا ماشینی و برای ساخت هرکدام از آن‌ها از ماده‌های اولیه خاصی استفاده می‌کنند. برای ساخت یک فرش ماشینی از ماده‌های اولیه مختلفی استفاده می‌کنند که هرکدام از آن‌ها مزایا و معایب خاص خود رادارند. اگر برای ساخت فرش‌های ماشینی از مواد اولیه مناسب و خوبی استفاده شود می‌توانند دارای کیفیت بالایی بوده و جزو مرغوب‌ترین فرش‌های ماشینی محسوب شوند، طول عمر این نوع فرش‌ها به بالای ۲۰ سال نیز ممکن است برسد. در این مقاله رایج‌ترین مواد اولیه مصرفی در فرش‌های ماشینی را بررسی کردیم از این‌که تا آخر مقاله با ما همراه بودیم نهایت قدردانی و تشکر را از شما داریم.

فرشت ماشینیه؟ نمیتونی بیشوری؟ یه سر به بانو بزن!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *