هر اطلاعاتی که در مورد کاربرد دندانه در رنگرزی لازم است بدانید - قالیشویی بانو

هر اطلاعاتی که در مورد کاربرد دندانه در رنگرزی لازم است بدانید


شناخت و کاربرد دندانه‌ها در رنگرزی

صباغی یا رنگرزی به اقداماتی گفته می‌شود که پشم و ابریشم در محلولی از رنگ فرو می‌رود و رنگ آمیزی می‌شود. در انجام این اقدامات دندانه‌ها هم نقش با اهمیتی دارند. اگر می‌خواهید بدانید دندانه چیست و چه کاربردی دارد بهتر است این مطلب را تا آخر بخوانید.

دندانه در رنگرزی چیست؟

دندانه به ماده‌ای گفته می‌شود که از آن برای تثبیت رنگ الیاف استفاده می‌شود. شیوه انجام کار دندانه به این صورت است که منافذی در سطح الیاف ایجاد می‌شود و همین منافذ باعث می‌شود رنگ‌های مورد استفاده با سرعت بیشتری به داخل الیاف نفوذ کند.اگر در رنگرزی الیاف فرش از دندانه استفاده نشود، رنگ‌های استفاده شده پایداری و ثبات لازم را ندارند و نمی‌توانند رنگرز را از کیفیت رنگ آمیزی الیاف راضی نگاه دارند.

اطلاعات کامل و جامع در مورد علت استفاده از دندانه در رنگرزی - قالیشویی بانو

هنر رنگرزی نیاز به مهارت و دقت زیادی دارد و کسانی که این کار را انجام می‌دهند باید مهارت کافی داشته باشند. شاید نام دندانه در هنر رنگرزی فرش دستبافت به گوش شما خورده باشد. 

انواع دندانه‌ها در رنگرزی کدام است؟

دندانه‌هایی که در رنگرزی استفاده می‌شود به دو گروه کلی دندانه‌های معدنی و گیاهی تقسیم می‌شوند که لازم است با ویژگی‌ها و کاربردهای هر کدام از آن‌ها آشنا شویم.

  •  دندانه‌های گیاهی

همانطور که از نام دندانه‌های گیاهی مشخص است، آن‌ها را از قسمت‌های مختلف گیاهانی که حاوی تانن است جدا می‌کنند. تانن به صورت طبیعی در بسیاری از گیاهان وجود دارد یا اینکه در اثر نیش حشرات هم ایجاد می‌شوند که در این صورت به مازو گفته می‌شود و برای تسهیل رنگرزی فرش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  •  دندانه‌های معدنی

دندانه‌های معدنی از ترکیبات نمک فلزی که به صورت رنگ‌دار و بی‌رنگ هستند تشکیل می‌شود. دندانه‌های معدنی باعث نفوذ بهتر رنگ به الیاف و تثبیت رنگ آن می‌شوند. زاج یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین دندانه‌هایی که در برای رنگرزی الیاف فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد. دندانه‌های فلزی نظیر کروم، کبالت، مس، قلع، روی هم در رنگرزی و پایدار کردن رنگ‌ها استفاده می‌شوند.

آیا نحوه استفاده از دندانه‌ها یکسان است؟

دستورالعمل‌های استفاده از دندانه و رنگرزی ویژگی‌ها و دستورالعمل‌های خاصی دارد که معمولا استادکاران آن را در اختیار همه افراد قرار نمی‌دهند. همچنین مقدار ترکیب هر کدام از دندانه‌ها با دیگری متفاوت است و استادکار این نسبت‌ها را به خوبی می‌شناسد و بر اساس آن عمل می‌کند.

هر اطلاعاتی که در مورد کاربرد دندانه در رنگرزی لازم است بدانید - قالیشویی بانو

کدام قالیشویی را برای شستن فرش و موکت انتخاب کنیم؟

قالیشویی بانو کرج با بیش از ۵۰ سال سابقه انواع خدمات شستشوی فرش دستبافت و ماشینی، موکت و تابلو فرش را به مشتریان با تعرفه‌های مناسب به مشتریان و افراد ساکن در کرج و حومه ارائه می‌کند. همچنین درصورتی‌که قصد دارید مبلمان یا صندلی‌های ناهارخوری منزل یا رستوران، تشک خوشخواب تک نفره و دو نفره را شستشو و تمیز کنید، می‌توانید از خدمات این قالیشویی استفاده کنید.

چگونه سفارشات را در قالیشویی بانو ثبت کنیم؟

خط ویژه سراسر کرج به شماره ۰۲۶۳۴۱۱۸ و شماره‌های ۳۴۲۰۸۲۵۲ و ۳۲۷۲۸۱۷۲ آماده‌ی پاسخگویی و ثبت سفارشات در قالیشویی است. اگر می‌خواهید از تخفیف‌ ده درصدی قالیشویی استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم سفارشات خود را در وب سایت آنلاین قالیشویی ثبت کنید.

اطلاعاتت رو در مورد کاربرد دندانه در رنگرزی رو با کمک بانو بالا ببر !

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *