فرش لاکی ایرانی از گذشته تا امروز

فرش لاکی ایرانی از گذشته تا امروز


فرش لاکی از شناخته شده‌ترین اصطلاحات در بازار فرش ایرانی است. این اصطلاح را باید معرف فرش اصیل ایرانی و البته محبوب‌ترین نوع فرش ایرانی دانست. بسیاری از ما علاقه خاص و ویژه‌ای به ایتن نوع فرش داریم، چرا که اغلب در دوران کودکی خود روی فرش آن‌ها قدم گذاشته و بازی کرده‌ایم. اما وجه تسمیه فرش لاکی چیست؟ به چه فرشی، لاکی می‌گویند؟ آیا دوران این نوع فرش تمام شده است؟ با ما همراه باشید تا به پاسخ این سوالان دست یابیم.

فرش لاکی چیست؟

فرش لاکی به فرش‌های زمینه قرمز ایرانی گفته می‌شود. فرشی که با نخ به رنگ لاکی بافته می‌شود و طرح و نقش‌های فرش روی رنگ قرمز زمینه آن پخش می‌شوند. در گذشته، معمولا فرش‌های دستباف ایرانی را به رنگ لاکی می‌بافتند.

یکی از هنرهای اصیل ایرانی گلیم بافی است که از دیرباز در مناطق مختلف کشورمان انجام می‌شود. مهمترین ویژگی گلیم این است که از پشم بافته می‌شود و بر خلاف فرش الیاف ندارد…

. به‌ همین دلیل رنگ لاکی به‌نوعی نماد فرش ایرانی در دنیا محسوب می‌شود. ریشه رنگ لاکی به هندوستان بازمی‌گردد و به‌همین دلیل تا سال‌ها در خراسان و کاشان بافت فرش لاکی بیشتر مرسوم بوده است. گفته می‌شود این رنگ از رنگی که از ترشح نوعی صمغ خاص از سوی حشره‌ای عجیب بر روی شاخه‌های درخت انجیر هندی به دست می‌آید. امروزه شاهد بافت فرش لاکی به‌صورت دستباف و ماشینی هستیم و این رنگ فرش را با تنوع طرح و نقش بسیاری می‌بینیم. همین موضوع باعث شده است که فرش لاکی همچنان بسیار پرطرفدار و محبوب باشد و در انوع طراحی دکوراسیون مورد استفاده قرار گیرد.

انواع رنگ لاکی

فرش‌های لاکی امروزه براساس درجه رنگ خود به سه گروه تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

  •  رنگ لاکی کم‎رنگ
  • رنگ لاکی پررنگ
  •  رنگ لاکی دونه اناری

همین موضوع باعث شده است که بهتر بتوان این رنگ فرش را در دکوراسیون‌های مختلف مورد استفاده قرار داد. نکته دیگر اینکه رنگ لاکی تنها به‌عنوان رنگ زمینه فرش به‌کار نمی‌رود و ممکن است روی زمینه‌ای دیگر و در بین طرح و نقش‌های فرش خودنمایی کند. درهر حال، رنگ لاکی عضوی جداناشدنی از فرش ایرانی است. ضمن اینکه رنگ لاکی رنگی میانه رنگ‌ها گرم و سرد است و این موضوع قابلت هماهنگی با طیف وسیعی از رنگ‌ها را به آن می‌دهد.

فرش لاکی ایرانی از گذشته تا امروز

فرش لاکی از سنتی تا مدرن

پس از حضور پررنگ‌تر فرش‌های ماسینی و استفاده از نخ‌هایی با رنگ شیمیایی، شاهد ورود طیف وسیعی از رنگ‌ها به حوزه فرش ایرانی بودیم. همین موضوع باعث شد تا از حدود ۲۰ سال پیش، محبوبیت فرش‌های لاکی کم‌رنگ‌تر شده و تمایل عموم به‌سمت فرش‌های کرم و بژ و روشن‌تر سوق پیدا کند. اما پس از گذشت چند سال، قابلیت‌های فرش‌های لاکی و رنگ های مشابه آن مانند فرش روناسی باعث شد تا این فرش مجدد محبوبت خود را پیدا کرده و در اوج قرار گیرد. همین موضوع باعث شد تا تولید فرش‌های ماشینی لاکی با طرح و نقش‌های مختلف نیز رونق پیدا کند و تنوع فرش لاکی ماشینی نیز بیش از پیش شود. درنتیجه استفاده از فرش‌های زمینه قرمز مجدد رواج پیدا کرده و طراحان دکوراسیون به‌خوبی انواع فرش لاکی را در دکورهای تلفیقی، کلاسیک و گاهی حتی مدرن هماهنگ می‌کنند.

فرش لاکی داری ؟ برای شستشو یه سر به بانو بزن!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *