گلیم و مناطق گلیم

گلیم و مناطق گلیم


 گلیم چیست؟

یکی از هنرهای اصیل ایرانی گلیم بافی است که از دیرباز در مناطق مختلف کشورمان انجام می‌شود. مهمترین ویژگی گلیم این است که از پشم بافته می‌شود و بر خلاف فرش الیاف ندارد. در این مطلب شما را با انواع گلیم و مناطقی که گلیم در آن بافته می‌شود آشنا می‌کنیم.

معرفی انواع گلیم

گلیم بافی هنری است که در بین اقوام مختلف ایرانی رواج دارد. هر کدام از قومیت‌ها طرح‌ها و رنگ‌های خاصی از گلیم را می‌بافند. به همین جهت تقسیم بندی گلیم‌ها بر اساس طرح و رنگ آن انجام می‌شود. انواع گلیم شامل موارد زیر است:

گلیم شاهسون

این گلیم توسط ایل شاهسون بافته می‌شود و به سوماک معروف است. برای بافت این گلیم‌ها از پشم زبر و خشک استفاده می‌شود. ویژگی ظاهری گلیم شاهسون این است که روی آن طرح‌ شکل‌های هندسی یا حیواناتی نظیر اسب، آهو و پرندگان بافته می‌شود.

گلیم لری

گلیم لری همانطور که از نام آن مشخص است در بین اقوام لر بافته می‌شود. این گلیم‌ها هم با اشکال هندسی و نقش حیوانات بافته می‌شود. البته لازم به ذکر است از گلیم‌های لری برای بافت خورجین‌های بزرگ استفاده می‌شود.

فرش نیاوران

فرش ایرانی در همه دنیا از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار است و کشور ما، قطب اصلی صادرات انواع فرش‌های دستباف و ماشینی به سراسر جهان به‌شمار می‌آید. اگر به تاریخ هم نگاه کنیم، فرش‌های محصول….

گلیم خمسه

نام گلیم خمسه برگرفته از پنج قوم شیرازی ترک و عرب و باصری زبان است که در شیراز زندگی می‌کنند. طرح این گلیم‌ها ستاره‌های موربی هستند که به شکل لوزی بافته می‌شوند.

گلیم بلوچی

رنگ گلیم‌های بلوچی تیره است و شامل طیف رنگ‌های جگری، آبی تیره، قهوه‌ای و شتری است. البته رنگ‌های روشن مانند قرمز و زرد و سبز هم در ترکیب رنگ‌های این گلیم به کار رفته است. طرح این گلیم‌ها راه راه است و در هر ردیفی طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی استفاده شده است.

گلیم هرسینی

گلیم هرسینی در هرسین کرمانشاه بافته می‌شود. طرح‌های حاشیه و داخل گلیم ریز نقش و پر هستند و جای خالی در گلیم پیدا نمی‌شود. ایم گلیم‌ها با پشم بز بافته می‌شوند.

گلیم قشقایی

گلیم‌های قشقایی نیز مانند انواع گلیم‌های دیگر با طرح‌های هندسی نظیر ستاره هشت پر یا هشت ضلعی یا تصاویر حیوانات بافته می‌شود.

گلیم و مناطق گلیم

گلیم ترکمن

اصلی‌ترین ویژگی گلیم ترکمن این است که رنگ آن قرمز روشن است و یک طرح خاص دارد. طرح گلیم‌های ترکمن بر اساس یک نقشه اصلی گل بافته و دسته بندی می‌شود.

گلیم افشاری

در گلیم افشاری ستاره، گل‌های ستاره‌دار به شکل لوزی در کنار هم به شکل مورب بافته می‌شود. همچنین در بافت آن از رنگ‌های مختلف تیره و روشن استفاده می‌شود.

گلیم در چه مناطقی بافته می‌شود؟

گلیم در شهرهای مختلف ایران توسط عشایر یا روستا نشینان بافته می‌شود و به عنوان یک هنر و منبع درآمد شناخته می‌شود. ایلات و عشایر استان خراسان، فارس، سیستان و بلوچستان، آذربایجان و کرمانشاه و کردستان انواع مختلفی از گلیم را در اندازه‌ها و طرح‌های مختلف می‌بافند.

قالیشویی بانو در کرج انواع خدمات تخصصی شستشوی فرش دستبافت و ماشینی و گلیم را با بهترین کیفیت و تضمین خدمات انجام می‌دهد. ثبت سفارش در این قالیشویی به صورت آنلاین و حضوری انجام می‌شود.

گلیمت کثیف شده؟ رای شستشو به بانو سر بزن!!!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *