شستن گلیم در خانه

شستن گلیم در خانه


روش‌های شستشوی گلیم در خانه

گلیم  با اندازه‌های متفاوت به عنوان یکی از کف پوش‌های منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد. ‌ممکن است در اثر ریختن خوراکی یا نشستن گرد و غبار کثیف شود و نیاز به شستشو داشته باشد.  لکه برداری و تمیز کردن گلیم کار سختی نیست و به راحتی می‌توانید آن را در منزل انجام دهید. در این مطلب شیوه‌های مختلف شستشوی گلیم را بیان می‌کنیم.

لکه‌زدایی از روی گلیم

وقتی مواد غذایی یا آبمیوه و شکلات روی گلیم می‌ریزد و باعث تغییر رنگ و خراب شدن قسمتی از آن می‌شود اولین اقدام برای تمیز کردن آن لکه‌برداری است. اگر چیزی که روی گلیم ریخته زیاد است ابتدا آن را با قاشق جمع کنید و سپس با یک دستمال تمیز آن قسمت را پاک کنید. بهتر است از پارچه‌ی سفید استفاده کنید که رنگ آن روی الیاف گلیم باقی نماند.

برای اینکه رنگ لکه به خوبی پاک شود می‌توانید دستمال را به سرکه سفید یا به کمی شامپو فرش آغشته کنید و چند بار روی فرش بکشید. با این کار لکه‌ی ایجاد شده به خوبی پاک می‌شود.

گلیم و مناطق گلیم

یکی از هنرهای اصیل ایرانی گلیم بافی است که از دیرباز در مناطق مختلف کشورمان انجام می‌شود. مهمترین ویژگی گلیم این است که از پشم بافته می‌شود و بر خلاف فرش الیاف ندارد……

شیوه‌ی صحیح شستشوی گلیم

برای شستن گلیم در خانه باید آن را روی یک سطح صاف یا شیبدار پهن کنید و با آب خیس کنید. مقداری شامپو فرش را داخل یک سطل آب بریزید و یک اسفنج را به این محلول آغشته کنید و روی تمام سطوح گلیم بکشید تا گرد و غبار یا سایر آلودگی‌ها از روی آن پاک شود. بعد از اینکه تمام قسمت‌های گلیم را تمیز کردید باید آن را با آب شستشو کنید تا مواد شوینده‌ از گلیم خارج شود.

شیوه‌ی خشک کردن گلیم در خانه

اگر گلیم را روی سطح شیب‌دار پهن کرده باشید مواد شوینده به راحتی از آن جدا می‌شود و گلیم تمیز می‌شود. بعد از اینکه آبکشی گلیم تمام شد آن را روی طناب پهن کنید تا خشک شود. همچنین می‌توانید گلیم را روی سطح زمین پهن کنید. برای اینکه مطمئن شوید تمام قسمت‌های گلیم خشک می‌شود هر چند ساعت یک بار آن را برگردانید. همچنین تا زمانی که  گلیم به طور کامل خشک نشده است چیزی روی آن قرار ندهید یا راه نروید.   البته به خطر داشته باشید اگر گلیم به مدت طولانی زیر نور مستقیم خورشید بماند رنگ آن تغییر می‌کند و الیاف ان هم خراب می‌شود.

شستن گلیم در خانه

بهترین شوینده برای شستشوی گلیم

برای شستشوی گلیم می‌توانید از شوینده‌های معمولی که در خانه دارید مانند مایع ظرفشویی یا شامپوفرش استفاده کنید. اما به هیچ‌جه از وایتکس یا شوینده‌ای که رنگ الیاف گلیم را خراب می‌کند استفاده نکنید.

قالیشویی بانو در کرج بیش از ۵۰ سال سابقه‌ی فعالیت در زمینه‌ی قالیشویی دارد و قیمت خدمات را بر اساس نرخنامه اتحادیه قالیشویی از مشتریان دریافت می‌کند. برای ارتباط با این مرکز می‌توانید با ده خط ویژه ۳۴۲۰۸۲۵۲ یا ۳۲۷۲۸۱۷۲ تماس بگیرید. یک خط ویژه به شماره‌ی ۳۴۱۱۸-۰۲۶ برای سراسر کرج نیز در اختیار مشتریان قرار دارد.

گلیمت کثیف شده؟ رای شستشو به بانو سر بزن!!!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *