نحوه شستشوی لکه خون از روی فرش

نحوه شستشوی لکه خون از روی فرش


برای شستشوی لکه خون از روی فرش راه حل­های خانگی بسیاری وجود دارد. در موارد حادتر نیز که مدت زمان زیادی از تثبیت لکه خون بر روی فرش می­گذرد باید کار لکه­بری را به متخصصین و کارشناسان صنایع دستی فرش بسپارید. به طور کلی بهترین زمان برای از بین بردن لکه خون از روی فرش بلافاصله بعد از آلودگی فرش به خون است و بهترین مواد شوینده نیز آب سرد و اندکی محلول شامپو فرش است. اما روش های دیگری هم برای شستوشوی لکه خون از روی فرش وجود دارد، که در ادامه مطلب به آن اشاره خواهیم کرد.

مراحل پاک کردن لکه خون از روی فرش

 کار لکه گیری را با یک پارچه تمیز یا حوله سفید آغاز کنید. به این صورت که پارچه یا حوله را چند بار بر روی محل لکه فشار دهید و بلند کنید تا خون مرطوب تا جایی که ممکن است بر روی حوله جمع شود. نکته مهم در این مرحله این است که هرگز با پارچه یا دستمال لکه را مالش ندهید، زیرا با این کار لکه بزرگتر خواهد شد و به بخش­های دیگر فرش خواهد رسید.

در مرحله بعد باید لکه را با آب سرد اسپری کنید و اجازه دهید تا لکه چند دقیقه به همین حالت باقی بماند. دقت داشته باشید که هدف از استفاده از اسپری در این مرحله آن است که لکه بیش از اندازه مرطوب نشود؛ بنابراین اگر در منزل اسپری ندارید به صورت قطه چکانی تا اندازه­ای محل لکه را مرطوب کنید. آب بیش از حد لکه را گسترش خواهد داد و یا در صورتی که فرش ظریف باشد به آن آسیب خواهد زد.

چگونه لکه بستنی را از روی فرش پاک کنیم؟

لکه بستنی بر روی فرش، از مشکلاتی است که ممکن است در خانه هر یک از ما پیشامد کند. به‌ویژه در خانواده‌هایی که کودکان خردسال داشته یا در هنگام پذیرایی از مهمانان، از بستنی استفاده می‌کنند…..

 هرگز از اب گرم یا داغ برای از بین بردن لکه استفاده نکنید؛ با این کار لکه خون برای همیشه در فرش خواهد ماند.

مراحل مرطوب کردن محل لکه و فشار دادن حوله یا پارچه را بر روی آن تا چند بار تکرار کنید تا تغییر محسوسی در غلظت و ماندگاری لکه خون به وجود آید. اگر در حین انجام این مراحل پارچه یا حوله تغییر رنگ داد، از پارچه یا حوله سفید رنگ دیگری استفاده کنید.

در صورتی که لکه کاملا از بین نرفت می توانید از خمیر نمک یا مایع شوینده رقیق نیز استفاده کنید.

استفاده از خمیر نمک

  نمک را در ظرف کوچک پر از آب سرد، بریزید. مخلوط آب سرد با نمک باید به اندازه­ای باشد که خمیر نازکی درست شود. خمیر نمک را بر روی لکه بریزید و اجازه بدهید تا چند دقیقه بماند. مانند مرحله قبل این خمیر را با پارچه سفید تا چند بار بر روی لکه به صورت فشاری اعمال کنید.

  بعد از اتمام مراحل و خشک شدن محل لکه ، برای آسب نرسیدن به الیاف فرش، فرش را با جاروبرقی تمیز کنید.

استفاده از مایع شوینده رقیق نیز مانند خمیر نمک است و تفاوتی ندارد.

نحوه شستشوی لکه خون از روی فرش

قالیشویی بانو

با تماس با کارشناسان قالیشویی بانو، اطلاعات کاملی در رابطه با انواع خدمات مانند، رفو، شستوشو، ترمیم رنگ، هزینه حمل و نقل و …. دریافت خواهید کرد. همچنین درهنگام جمع آوری فرش، نوع خدمات و قیمت هر کدام و همچنین خمات جانبی قالیشویی مرکزی، مانند ترمیم و رفو فرش گل ابریشم، در رسید به صورت شفاف قید می شود.

رو فرشت خون ریخته شستشو رو بسپار به بانو!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *