روش‌های شستشوی فرش دستبافت

روش‌های شستشوی فرش دستبافت


یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند باعث سالم و باطراوت ماندن فرش دستبافت شما شود، تمیز نگه داشتن آن و جلوگیری از ماندن هرگونه آلودگی روی آن است. اگر آلودگی‌ها برای مدت طولانی روی فرش دستبافت شما باقی بمانند، نه تنها جلوه‌ی زیبای فرش اصلی دستبافت اصیل ایرانی را زیر سوال می‌برند، بلکه باعث آسیب دیدن آن نیز می‌شوند. پس مهم است که همیشه فرش خود را تمیز نگه دارید و در صورت کثیف شدن، فوراً آن را پاک کنید.

اما گاهی اوقات شستشوی نامناسب نیز خود می‌تواند عاملی برای آسیب دیدن فرش شما باشد. روش شستشوی فرش دستبافت نیازمند رعایت کردن اصولی است که باید برای حفظ ویژگی‌های ظاهری آن به طور کامل رعایت شود. ضمناً هرچه زمینه‌ی فرش شما روشن‌تر باشد، باید شستشوی بیشتری انجام شود.

خاک گیری قبل از شستشو

در اصولی‌ترین روش شستشوی فرش دستبافت، پیش از مرحله‌ی اصلی شستشو ابتدا باید غبارهایی که به داخل پرز فرش نفوذ کرده‌اند را زدود. از آنجا که این غبارها موجب جذب رطوبت می‌شوند، در طول زمان به شکل لکه‌هایی چرکی روی فرش نمایان می‌شوند. بی‌توجهی به زدودن این غبارها می‌تواند باعث پوسیدگی فرش دستبافت شما شود. بنابراین واجب است که حتماً پیش از فرآیند شستشو، این غبارها به طور کامل از روی سطح فرش برداشته شود. این غبارگیری به دو صورت دستی و ماشینی انجام می‌شود. برای زدودن هرچه بهتر غبارها توصیه می‌شود از روش غبارگیری ماشینی استفاده کنید. به لطف پیشرفت فناوری، ماشین‌هایی مخصوص غبارگیری فرش‌ها طراحی شده است که قالیشویی‌های پیشرفته برای زدودن هرچه بهتر غبار از روی فرش‌های دستبافت از آن‌ها استفاده می‌کنند.

همچنین بخوانید....

فرش ماشینی شاید نه به اندازه‌ی یک فرش دستبافت اما به نوبه خود کالای بادوامی است. با این حال دوام بالا به این معنا نیست که به نگهداری و محافظت نیاز نداشته باشد.

شستشوی فرش های دستبافت

اکنون نوبت به شستشوی فرش می‌رسد. فرش‌ها را می‌توان به دو روش سنتی و ماشینی شست. در روش سنتی دستی، باید حتماً فرش را روی سطح مستحکم و شیب‌داری مانند زمین سیمانی یا موزاییکی قرار دهید. ضمناً آب داغ باعث از دست رفتن رنگ‌های فرش شما می‌شود؛ بنابراین توصیه می‌شود از آب ولرم برای شستشوی فرش خود استفاده کنید تا از هزینه‌ی رنگبرداری پس از آن در امان بمانید.

اما اصولی‌تر، شستشوی فرش دستبافت توسط ماشین آلات مخصوصی است که قالیشویی‌های مدرن از آن‌ها استفاده می‌کنند. این قالیشویی‌ها دارای دستگاه‌هایی با برس‌های بزرگ به شکل دایره هستند که با نیروی برقی به حرکت درخواهند آمد. این برس‌ها به آرامی روی سطح فرش کشیده می‌شوند و با حرکت کردن می‌توانند چرک‌ها و تیرگی‌های روی فرش را نابود کنند. سپس دوش‌های پخش کننده آب مخصوصی وجود دارد که به خوبی تمام سطح فرش شما را با فشار تنظیم شده‌ای آبکشی می‌کنند و مواد شوینده مخصوص فرش‌های دستبافت را به خوبی از روی آن پاک می‌کنند. در پایان هم فرآیند خشک کردن فرش به روشی اصولی انجام می‌شود تا هیچ رطوبتی در فرش باقی نماند.

شستشوی تخصصی انواع فرش دستبافت

کارخانه قالیشویی بانو کرجارائه دهنده خدمات اعلاء شویی و شور شویی انواع فرش‌های دستبافت ابریشم، پشمی، گل ابریشم و … توسط ماشین آلات تمام اتوماتیک و سرویس دهی سراسر کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *