چگونه شکستگی فرش را از بین ببریم؟

چگونه شکستگی فرش را از بین ببریم؟


شکستگی فرش مسئله ای است که بر اثر عوامل مختلفی که در این متن به آنها اشاره خواهیم کرد اتفاق می افتد. این مسئله مختص نوع خاصی از فرش نبوده و هم در مورد فرش های دستباف و هم فرش های ماشینی امکان رخداد آن وجود دارد، هر چند که فرش های ماشینی بیشتر دچار شکستگی می شوند.

چه عواملی باعث ایجاد شکستگی در فرش ها می شوند؟

– شانه و تراکم بالای فرش

اولین عامل در مورد شکستگی فرش های ماشینی شانه و تراکم بالای فرش است. به عبارتی وقتی شانه و تراکم فرشی بالاتر باشد یعنی آن فرش به اصطلاح سنگین باشد امکان شکستن آن بیشتر است. هر چند که این مسئله در مورد فرش های ماشینی با تراکم بالایی که در بافت آنها از کناف استفاده شده است کمتر اتفاق می افتد، زیرا این نوع فرش ها دارای مقاومت بیشتری هستند به خصوص اگر کناف های بکاررفته در آنها از نوع نرم باشند.
از طرف دیگر چون فرش های ماشینی با تراکم بالا گرانقیمت تر نیز هستند پس در صورت ایجاد شکستگی رفوگری آنها نیز هزینه بر است. پس برای جلوگیری از شکستگی فرش ماشینی با تراکم بالا چه کار باید کرد؟ برای دریافت پاسخ این سوال به ادامه متن توجه نمایید.

– بافت سست فرش

این عامل، عاملی است که در مورد شکستگی فرش های دستباف مطرح می شود. فرش های دستبافی که دارای بافت سستی هستند بیشتر دچار شکستگی می شوند. علت بافت سست یک فرش دستباف به چگونگی بافت بافنده آن فرش باز می گردد.

همچنین بخوانید....

نگهداری از فرش دست باف

پوسیدگی فرش به شرایطی گفته می شود که سبب شود تار و پود فرش سست شده و بافت فرش از هم پاشیده شود. دلایل مختلفی وجود دارند که سبب بروز این مشکل می شوند …

تا کردن فرش

– تا کردن فرش

عامل مهمی که هم در مورد فرشهای ماشینی و هم فرش های دستباف می تواند منجر به شکستگی شود، تا کردن فرش است. بیشتر قریب به اتفاق فرش هایی که نیاز به رفو در اثر شکستگی پیدا می کنند به صورت غیر اصولی جمع شده اند.
تا کردن فرش دقیقا جمع کردن آن همچون یک زیر انداز است که به شدت می تواند به الیاف فرش آسیب برساند. این مسئله هنگام جا به جایی فرش بیشتر اتفاق می افتد. پس برای جابجایی فرش آن را چگونه باید جمع کنیم؟ پاسخ سوال خود را در ادامه دریافت خواهید کرد.
البته تا کردن فرش تنها در زمان جا به جایی آن اتفاق نمی افتد و در برخی موارد بی توجهی ما هنگام پهن کردن فرش نیز می تواند به تا شدن و در نهایت شکستگی فرش منجر شود، زمانی که یک فرش با مساحتی بیشتر از مساحت اتاق را در آن پهن می کنیم و مجبور به تا کردن بخشی از فرش به سمت داخل می شویم در حقیقت باعث ایجاد شکستگی در آن در طولانی مدت می شویم.

راهکار عملی جلوگیری از شکستگی فرش

پس اولین راهکار عملی برای جلوگیری از ایجاد شکستگی در فرش ها به هنگام جابه جایی جمع کردن اصولی آنها است. برای این منظور می توانید فرش را به صورت استاندارد یعنی به صورت لول، جمع کرده و جابجا کنید. همچنین به رعایت تناسب در اندازه فرش و اندازه اتاق و محیطی که آن را پهن خواهید کرد دقت داشته باشید.
جبران شکستگی فرش و رفوی آن کاری تخصصی است و خود نمی توانید اقدام به ترمیم آن کنید. در صورت مواجه با این مشکل می توانید از خدمات یک قالیشویی معتبر استفاده نمایید.

رفع شکستگی انواع فرش ماشینی و دستبافت

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی تحصصی در حوزه ترمیم فرش آماده ارائه کلیه خدمات رفع شکستگی انواع فرش دستبافت و ماشینی د رکرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *