رنگرزی فرش دستبافت در کرج

رنگرزی فرش دستبافت در کرج


رنگرزی فرش دستبافت به چه معناست؟

 فرش دستبافت یکی از هنرهای قدیمی و اصیل ایرانی است که در سطح جهانی نیز طرفداران خاص خود را دارد. در مواقعی که رنگ گل‌ها و ترنج فرش دستبافت به علت نگهداری نامناسب، قرار گرفتن در معرض آفتاب، استفاده از شوینده‌های نامناسب یا شیوه‌ی شستشوی غلط  دچار تغییر می‌شود فرش ظاهر پیشین خود را از دست می‌دهد. ممکن است این تغییر در همه‌ی فرش باشد یا فقط قسمتی از فرش دچار تغییر رنگ شده باشد. در هر حال با استفاده از هنر رنگرزی می‌توان به فرش دستبافت  رنگ و جلوه‌ای تازه داد و بر ارزش و قیمت آن افزود.

آشنایی با انواع رنگ رنگرزی فرش دستبافت

رنگ مورد استفاده در رنگرزی فرش دستبافت بر اساس کیفیت شیمیایی و موادی که از آن ساخته شده‌اند متفاوت است.  انواع رنگ‌ها شامل موارد زیر است.

همه چیز در مورد رنگرزی فرش دستبافت در تهران

ویژگی مهم فرش‌های دستبافت ترکیب هنرمندانه رنگ و طرح است. اما بنا به دلایلی ممکن است رنگ فرش دستبافت دچار تغییر شود.  هنر رنگرزی با ترمیم رنگ از دست رفته‌ی فرش از قالی و قالیچه و….

رنگ طبیعی رنگرزی فرش دستبافت

منشا رنگ‌ها طبیعی گیاهی و حیوانی است. این نوع رنگ‌ها به دلیل ترکیبات طبیعی آن بهترین جلوه و شفافیت را به فرش می‌دهند. در ضمن ثبات بالایی دارند و ماندگار هستند. ریشه و برگ و گل گیاهانی نظیر روناس، پوست گردو، نیل، پوست انار، برگ مو در تهیه‌ی رنگ رنگرزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما گروه دیگری از رنگ‌های طبیعی از رنگ‌های حشرات و صدف‌ها ساخته می‌شود. این رنگ‌ها نیز به دلیل طبیعی بودن بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد.

رنگ شیمیایی رنگرزی فرش دستبافت

رنگ آمیزی خامه برای فرش دستبافت با استفاده از رنگ‌های شیمیایی آکریلیکی و کرومی انجام می‌شود. اما این نوع رنگ به دلیل این‌که در مقابل آفتاب و سایش مقاومت بالایی ندارند مورد توجه قرار نمی‌گیرد. تنها مزیتی که رنگ‌های شیمیایی دارد قیمت پایین و به صرفه آن است. اما با توجه به این‌که از فرش دستبافت انتظار کیفیت و ارزش بالا داریم بهتر است استفاده از رنگ شیمیایی برای رنگرزی محدود شود.

رنگرزی فرش دستبافت در کرج

توانایی‌های یک رنگرز شامل چه مواردی است؟

 رفوگر یا رنگرز ماهر باید بتواند جنس الیاف فرش دستبافت را به خوبی تشخیص دهد و از رنگ مناسب با آن استفاده کند. همچنین  با رنگ‌های مختلف آشنا باشد و اطلاعات کافی در مورد ترکیب رنگ‌ها نیز داشته باشد. مثلا ممکن است برای رنگرزی بخشی از یک فرش نیاز به رنگی باشد که در بازار موجود نیست. در این شرایط رنگرز باید بتواند با ترکیب کردن رنگ مورد نظر را درست کند و از آن استفاده کند.

در مواردی هم که لکه‌ای روی فرش ایجاد می‌شود و با حلال از بین نمی‌رود با استفاده از رنگرزی می‌توان آن را برطرف کرد. فقط رنگرز باید با خنثی کردن مواد شیمیایی و اصول رنگ کردن لکه‌ها آگاه باشد.

برای رنگرزی فرش دستبافت در کرج می‌توانید به قالیشویی بانو اعتماد کنید زیرا این قالیشویی به پشتوانه کارشناسان با تجربه و متخصص در زمینه رنگرزی بهترین خدمات را در کمترین زمان به مشتریان ارائه می‌کند.

میخوایی رنگ فرشت نره؟ برای شستشو یه سر به بانو بزن!!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *