چسب زدن به ریشه فرش و صدمات آن

چسب زدن به ریشه فرش و صدمات آن


نگهداری از فرش دستبافت و ماشینی اهمیت زیادی دارد و باعث افزایش طول عمر آن می‌شود. اما این روزها برخی خانم‌های خانه‌دار برای جلوگیری از کثیف شدن ریشه‌های فرش روی آن چسب ۵ سانتی می‌زنند تا کثیف نشود و با این کار سعی می‌کنند از فرش محلفظت کنند در حالی‌که آسیب جدی به فرش وارد می‌کنند. در این مطلب شما را با صدمات چسب زدن به ریشه فرش آشنا می‌کنیم.

  • کنده شدن ریشه‌های فرش

یکی از صدماتی که با چسب زدن به ریشه‌ی فرش ایجاد می‌شود این است که موقع جدا کردن چسب ریشه‌ها کنده می‌شود. وقتی تعداد ریشه‌های کنده شده‌ی فرش زیاد شود ظاهر فرش خراب می‌شود و کیفیت خود را از دست می‌دهد. علاوه بر آن ممکن است با کنده شدن ریشه‌ها تار و پودهای فرش هم از هم باز شود.

  • باقی ماندن اثر چسب روی ریشه

یکی دیگر از آسیب‌هایی که به دنبال چسب زدن به ریشه فرش ایجاد می‌شود این است که جای چسب روی ریشه باقی می‌ماند. برخی مواقع با شستشو جای چسب پاک می‌شود و از بین می‌رود، اما در مواقعی دیگر ممکن است جای چسب باقی بماند و حتی با شستشو در قالیشوئی هم از بین نرود.

پارگی شیرازه فرش

یکی از مشکلاتی که برای فرش دستبافت ایجاد می‌شود این است که شیرازه فرش دچار پارگی می‌شود. این اتفاق باعث از دست رفتن کیفیت فرش و خراب شدن آن می‌شود. به همین دلیل…..

اما آسیب‌های چسب پهن فقط این موارد نیست. وقتی روی ریشه فرش چسب می‌زنید بر اثر رفت و آمد قدرت چسبندگی فرش از بین می‌رود و مجبور می‌شوید آن را تعویض کنید و طی همین تعویض‌ها عمر ریشه فرش کم می‌شود. همچنین در ساختار چسب مواد شیمیایی به کار رفته است که درصورتی باقی ماندن آن روی ریشه موجب صدم زدن به الیاف آن می‌شود.

جایگزین چسب زدن به ریشه فرش

با توجه به اینکه چسب زدن به ریشه فرش موجب خراب شدن ریشه و از بین رفتن آن می‌شود بهتر است از انجام این کار ممانعت کنید و یک روش جایگزین برای آن پیدا کنید. به طور مثال می‌توانید روی ریشه‌ها گره بزنید تا داخل هم فرو نروند و موجب جارو زدن هم شما را اذیت نکنند.

یکی دیگر از راه‌های محافظت از ریشه‌های فرش این است که با استفاده از کاور یا محافظ آن را بپوشانید. محافظ یا کاور ریشه باعث می‌شود لبه قالی محکم شود و آسیبی به ریشه‌های فرش وارد نشود. در تولید محافظ ریشه از مواد شیمیایی مضر برای ریشه استفاده نشده است و از طرف دیگر نیازی به کندن ندارد که ریشه را خراب کند.

چسب زدن به ریشه فرش و صدمات آن

قالیشوئی بانو در کرج بیش از ۵۰ سال سابقه در زمینه‌ی شستشوی فرش‌های دستبافت و ماشینی دارد. علاوه بر خدمات شستشوی فرش در این مرکز مبل‌شوئی و تعمیرات و بازسازی فرش هم انجام می‌شود. پرسنلی که در این مرکز فعالیت دارند متخصص و با تجربه هستند و می‌توانند کیفیت خدمات و سلامت محصولات شما را تضمین کنید.

چسب ریشه های فرشتو خراب کرده؟ ترمیمو بسپار به بانو!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *