فرش چهل‌تکه چیست؟

فرش چهل‌تکه چیست؟


تکه‌دوزی هنری است که در آن قطعات مختلف از فرش‌های متفاوت در طرح و رنگ‌های یکسان یا مختلف جداسازی و برای تولید یک فرش در کنار هم به عنوان کلاژ، بافته می‌شوند.

به‌طور‌کلی فرش چهل‌تکه در نتیجه‌ی کنار هم قرار دادن ۴۰ تکه‌ی مستطیلی یا به شکل مربع تولید می‌شود. علاوه بر این‌که طرح و رنگ این ۴۰ تکه بسیار در نتیجه‌ی نهایی موثر است، طرز قرار گرفتن تکه‌ها در کنار هم از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

تکه‌های فرش چهل‌تکه می‌توانند از فرش‌های مشابه یا کاملاً متفاوت تهیه شده باشند و یک پازل از تضاد‌ها را ایجاد کنند.

فرش چهل‌تکه در هزار طرح و رنگ

عاشق انواع طرح و رنگ شدن، امری طبیعی است خصوصاً اگر موضوع فرش‌های ایرانی باشد. به همین دلیل است که این روز‌‌ها هیچ کس مجبور نیست که یک طرح و رنگ فرش را برای اتاق نشیمن، غذاخوری یا اتاق خواب خود انتخاب کند چرا که فرش‌های چهل‌تکه می‌توانند مجموعه‌ای از چند طرح و رنگ را به معرض نمایش بگذارند. فرش‌های چند‌تکه، خواه تک‌رنگ یا چند‌رنگ باشند، بدون‌این‌که در اصالت فرش ایرانی سنت شکنی کنند، مجموعه‌ای متفاوت را به ارمغان می‌آورند.

فرش چهل‌تکه چیست؟

فرش چهل‌تکه ماشینی در برابر فرش چهل‌تکه دست‌باف

فرش چهل‌تکه ماشینی در برابر فرش چهل‌تکه دست‌باف

فرش چهل‌تکه هم به صورت دست‌بافت و هم ماشینی وجود دارد که البته این دو تفاوت‌های بسیار زیادی با هم دارند که شامل موارد زیر است:

تنوع طرح و رنگ در فرش چهل‌تکه‌ی ماشینی

اگرچه ارزش فرش دست‌باف از ماشینی بسیار بیشتر است اما معمولاً تنوع طرح و رنگ در فرش چهل‌تکه‌ی ماشینی بیشتر است.

استفاده از دستگاه دوخت و الیاف پلاستیکی در فرش چهل‌تکه‌ی ماشینی

یکی از مواردی که باعث افزایش قیمت فرش دست‌باف می شود این است که در مراحل تولید آن از هیچ ماشین دوخت، الیاف پلاستیکی و رنگ غیر‌طبیعی استفاده نمی‌شود در حالی که در تولید اکثر فرش‌های چهل تکه ماشینی از دستگاه دوخت و الیاف پلاستیکی استفاده می‌شود.

فرش جزوی مهم در دکوراسیون خانه همه ما می باشد. فرش ها باید هر چند هر روز جارو شوند، سالانه یا حداکثر هر ۱۸ ماه یک بار نیاز به شست و شو دارند. نظافت مرتب فرش‌ ها عمر آن ها را افزایش می‌ دهد….

تفاوت قیمت فرش چهل‌تکه‌ی ماشینی و دست‌باف

اگر‌چه فرش چهل‌تکه‌ی دست‌باف قیمت بسیار بیشتری در مقایسه با فرش چهل‌تکه‌ی ماشینی دارد اما بسیاری از افراد هستند که ترجیح می‌دهند فرش خود را در دوره‌های کوتاه‌مدت تعویض کنند و از این طریق تنوع را در دکوراسیون منزل یا محل کارشان ایجاد نمایند.

انواع مختلفی از فرش‌های ماشینی و دست‌باف چهل‌تکه وجود دارند بنابراین این شما هستید که با توجه به این‌که فرش را برای چه هدفی می‌خرید و چقدر می‌توانید برای خرید آن هزینه کنید، از بین طرح‌ها، رنگ‌ها و الیاف به کار برده شده در این فرش‌ها، انتخاب می‌کنید.

فرش چهل‌تکه چیست؟

فرش چهل تکه خیلی سریع توانسته است جای خود را در قلب‌ها باز کند زیرا تنوع طرح و رنگ در این فرش‌ها بسیار زیاد است و می‌تواند توجه هر سلیقه ای را به خود جلب کند.

ضمن این‌که فرش های چهل تکه می‌توانند تجلی هنر در صنعت فرش‌بافی باشند زیرا نحوه‌ی چینش تکه‌ها در کنار هم و استفاده از تناژ‌های رنگی، علمی است که این روز‌ها با هنر آمیخته و بسیار به آن توجه می‌شود. پس اگر قصد خرید فرش چهل‌تکه را دارید، خودتان را برای یک سفر مهیج در رنگ‌ها و طرح‌ها آماده کنید.

میخوایی موقع شستشو فرشت پاره نشه؟ شستشورو بسپار به بانو!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *