نخ خامه و خصوصیات آن قالیشویی بانو

نخ خامه و خصوصیات آن


نخ خامه یا نخ فرش ماده اصلی تشکیل‌دهنده هر فرش است که از پشم گوسفند تهیه می‌شود. پشم نوعی لیف پروتئینی است که روی بدن گوسفند می‌روید و به‌صورت پرز و تار در صنعت قالیبافی کاربرد دارد. در واقع نخ خامه، پشم تابیده‌شده یا رشته‌شده است که خصوصیاتی نظیر انعطاف‌پذیری، قطر، طول، برگشت‌پذیری، شفافیت، بو و رنگ در کیفیت آن تأثیر به‌سزایی دارند.

نخ فرش قطرهای متفاوتی دارد که با استفاده از سیستم متریک نمره‌گذاری می‌شود. نخ خامه مورد استفاده در قالیبافی دو لا است و در دو دسته دولا تابیده و دولا موازی دسته‌بندی می‌شود. متریک نخ خامه مورد استفاده در قالی ایرانی ۲/۳، ۲/۴، ۲/۵، ۲/۶، ۲/۷، ۲/۸، ۲/۱۰، ۲/۱۱، ۲/۱۲، ۲/۱۴،۳/۱۶، ۲/۲۰، ۳/۲۰، ۴/۲۰، ۶/۲۰ و ۲/۲۴ است. در ادامه به خصوصیات نخ خامه می‌پردازیم.

خصوصیات نخ خامه

نخ خامه از پشم گوسفند تهیه می‌شود و نخ مرینوس یکی از باارش‌ترین و متداول‌ترین نوع نخ خامه است که در صنعت قالیبافی ایران کاربرد فراوانی دارد. این نخ از پشم گوسفند مرینوس تهیه می‌شود و دارای استحکام و مقاومت بالایی است. نخ مرینوس از نرمی و ظرافت زیادی برخوردار بوده و انعطاف‌پذیری خوبی دارد و در صورت شسته شدن، چین نمی‌خورد.

نخ مرینوس در برابر آتش مقاوم است. علاوه‌براین نخ خامه مرینوس قابلیت رنگ‌پذیری خوبی دارد و رنگ آن به مرور زمان از بین نمی‌رود. برای تهیه نخ خامه ابتدا باید پشم‌چینی، حلاجی و شستشو انجام شود، سپس پشم در کارخانجات ریسندگی به خامه یا نخ فرش تبدیل گردد. ریسندگی در کارخانجات با ماشین‌ کاردنیک صورت می‌گیرد. بعد از این مرحله، رنگرزی پشم انجام می‌شود. ترکیب و تثبیت رنگ‌ها جزو مراحل مهم رنگرزی هستند.

انواع نخ پود کدامند و ویژگی‌های آنها؟ -قالیشویی آوا

نخ پود در عرض فرش و مابین دو رج نخ خاب قرار می‌گیرد و در انواع جوت، پنبه‌ای…

خصوصیات نخ خامه عبارت است از:

 •  ظرافت و لطافت
 • وزن سبک
 •  انعطاف‌پذیری بالا
 •  مقاومت در برابر رطوبت و حرارت
 •  داشتن رنگ شفاف و درخشان
 •  ثبات رنگ
 •  استحکام و طول عمر بالا
 •  خاصیت ارتجاعی بالا
 •  خاصیت رنگ پذیری و ثبات رنگ خوب
 •  خاصیت ضدباکتریایی و ضدآلرژی
 •  مقاوم در برابر سایش
 •  مقاومت در برابر مواد شیمیایی
 •  عدم پرزدهی
نخ خامه و خصوصیات آن - قالیشویی بانو

انواع نخ فرش

در بافت فرش‌های ماشینی از نخ پلی‌استر و اکریلیک استفاده می‌شود. اکریلیک یکی از متدوال‌ترین انواع نخ فرش است که ویژگی‌هایی شبیه نخ پشمی دارد و از مقاومت بالایی در برابر رطوبت و مواد شیمیایی برخوردار است. اکریلیک علاوه‌بر مقرون‌به‌صرفه بودن، نرم و لطیف است و مقاومت خوبی در برابر آسیب حشرات به‌ویژه بید دارد.


نخ پلی‌استر نیز که برای بافت فرش‌های ماشینی استفاده می‌شود، دارای ویژگی‌های مهمی نظیر استحکام بالا، انعطاف‌پذیری و مقاومت در برابر سایش و پوسیدگی است. نخ پلی‌استر نرم و سبک است و فرش‌های بافته شده از آن به هیچ‌عنوان پرزدهی ندارند.ابریشم از جمله نخ‌هایی است که در بافت فرش دست‌باف استفاده می‌شود. فرش‌های ابریشم از ظرافت و زیبایی ویژه‌ای برخوردارند. نخ ابریشم نرم و لطیف است و رنگ‌پذیری خوبی دارد. فرش‌های بافته شده از نخ ابریشم نسبت به سایر فرش‌ها قیمت بالاتری دارند و نازک‌تر هستند.


نتیجه‌گیری

نخ خامه، ماده اصلی تشکیل‌دهنده فرش است که از پشم گوسفند و به‌صورت دولا تولید می‌شود. نخ خامه باید از ویژگی‌هایی مثل انعطاف‌پذیری، رنگ‌پذیری، ثبات رنگ، عدم پرزدهی، مقاومت و استحکام بالا، مقاومت در برابر سایش و رطوبت، خاصیت ضدباکتریایی و ظرافت و لطافت خوبی برخوردار باشد. هنگام شستشو فرش باید از مواد خاصی استفاده شود که نخ خامه آسیب نبیند. شما می‌توانید برای شستشو فرش‌های دست‌باف و ماشینی خود با قالیشویی بانو کرج تماس گرفته و در کمترین زمان از خدمات حرفه‌ای ما بهره‌مند شوید.

 

قالیشویی بانو متخصص در امر شستشوی انواع فرش!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *