پنبه و مراحل تبدیل به نخ - قالیشویی بانو

پنبه و مراحل تبدیل به نخ


مراحل و فرآیندهای مختلفی برای تبدیل پنبه به نخ وجود دارد که به دلیل ظرافت و اهمیت بالایی که تمامی مرحله ها دارند می توان گفت که این روند و مراحل آن پیچیده محسوب می شود. در ادامه به صورت خلاصه و ساده سشما را با مراحل تبدیل پنبه به نخ آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

مراحل تبدیل پنبه به نخ 

تمیز کردن

در مرحله اول تمامی پنبه ها را پاک می کنند تا از همه آلودگی ها تمیز شود.

کاردینگ و شانه کردن

در شروع این مرحله با یک حجم در هم تنیده پنبه مواجه می شویم. بعد از آن الیاف پنبه را به دستگاه کارد انتقال می دهند تا از این طریق از تمامی ناخالصی و مواد اضافی خلاص شده و الیاف به صورت موازی چیده شوند.

تاباندن الیاف

در این مرحله الیاف پنیه را کشیده و می پیچند. این روند با اسم تابیدن شناخته می شود. هدف این مرحله این است رشته های به هم پیوسته نخ ایجاد شود.

همه چیز درباره الیاف طبیعی - قالیشویی بانو

الیاف جمع کلمه لیف است. در حالت کلی الیاف طبیعی از رشته های نازک با طول خاصی تشکیل می شوند که قابلیت انحنا و دوام کافی برای ریسندگی را دارند..

پیچیدن نخ روی بوبین

در مرحله بعدی نخ را روی بسته های استانداردی می بندند که برای بافت پارچه آماده شوند. بعد از آن رشته های نخ را از پایه چرخان به مخروط ها انتقال می دهند.

چله کشی

هنگامی که برای تولید پارچه از بافت استفاده می کنند. نخ های تا روی یک نورد یا اسنو قرار داده می شود. به این روند چله کشی می گویند.

آهار زنی

آهار زنی مرحله ای است که به روند الیاف پنبه کمک می کند. این روند برای کمک به بالا بردن استحکام و دوام در مقابل کشش در زمان بافت و پایین آوردن پارگی رشته های نخ انجام می شود.

پرز سوزی

این روند بر روی نخ انجام می شود تا از طریق سوزاندن الیاف بیرون زده باعث برابر شدن سطح شوند. این مرحله با عبور دادن الیاف نخ از ر وی شعله گاز یا صفحه های مسی گرم انجام می شود.

آهار گیری

موادی که در مرحله آهار زنی استفاده می شود باعث محکم شدن و سختی نخ می شود. این ماده ها باعث کاهش قابلیت جذب آب و وارد شدن رنگ به درون نخ می شود.

پنبه و مراحل تبدیل به نخ - قالیشویی بانو

تمیز کردن

در این مرحله الیاف پنبه با کمک ماده های شیمیایی خاص شستشو داده می شود تا تمامی ناخالصی های آن ها حذف شود.

مرسریزه کردن

در این مرحله برای بالا بردن مقاومت و درخشندگی الیاف و نخ های پنبه ماده های شیمیایی مخصوصی به آن ها اضافه می شود. از مزیت های مرسریزه کردن الیاف پنبه ای می توان به مواردی مثل بالا بردن مقاومت، بالا بردن مقاومت کششی، بالا بردن جذب آب، بالا بردن جذب رنگ، جمع شدگی و غیره اشاره کرد.

رنگرزی پارچه

مرحله رنگرزی را می توان در هر مرحله از تبدیل انجام داد. اما این کار در حالت عادی روی نخ های پنبه ای یا بافت های پارچه ای انجام می شود. اما برای بالا بردن کیفیت این کار در مراحل اولیه تبدیل پنبه به نخ انجام می شود.

عملیات تکمیلی

عملیات تکمیلی به ترفندهایی گفته می شود که روی الیاف پنبه ای انجام می شود تا بعضی از خصوصیات آن مثل ضد چین و چروک، ضد لک و غیره را ایجاد کرده یا افزایش دهند.

سخن پایانی

در این نوشتار شما را مراحل تبدیل پنبه به نخ آشنا کردیم. همان طور که می دانید برای تبدیل پنبه به نخ مراحل خاصی انجام می شود تا این کار به صورت صحیح و درست انجام شود. هرکدام از این مرحله ها اهمیت خاص خود را دارند و اجرای ناصحیح هرکدام از آن ها باعث کاهش کیفیت نخ پنبه ای خواهد شد.

 

مراحل تبدیل پنبه به نخ  رو نمیدونی؟ یه سر به بانو بزن!

کارخانه قالیشویی بانو کرج با تیمی متخصص، متعهد و آموزش دیده، بهترین و بزرگترین قالیشویی، مبل شویی و خدمات ترمیم فرش در کرج.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *