رفوگری چیست

رفوگری چیست


فرش‌ها را می‌توان پر استفاده‌ترین لوازم خانه دانست. زیرا ما هر روز بارها و بارها از روی آن‌ها راه می‌رویم، به روی آن‌ها می‌خوابیم و وسایلی مثل مبل و تخت را روی آن‌ها قرار می‌دهیم. بنابراین طبیعی است که شدیداً در معرض آسیب دیدگی قرار داشته باشند. به همین خاطر است که تخصص بسیار مهمی به نام رفوگری به وجود آمده است.

ترمیم فرش یا رفوگری چیست؟

رفوگری در واقع همان ترمیم فرش آسیب دیده شما است. یک فرش در دراز مدت یا بر اثر مراقبت نکردن دچار آسیب‌هایی می‌شود، الیاف آن صدمه می‌بینند و رنگ تار و پود آن دیگر مانند سابق نخواهد بود. اینجاست که یک رفوگر باتجربه وارد عمل می‌شود و وظیفه ترمیم فرش شما را بر عهده می‌گیرد. رفو کردن فرش مثل شستشوی ان چیزی نیست که در منزل و توسط خودتان انجام شود. لازمه این کار وسایل و لوازم مخصوص و علم و تجربه کافی است. چرا که نداشتن هر یک از این موارد فقط ناحیه آسیب دیده بزرگ‌تری را روی دست شما می‌گذارد.

اما واقعاً رفوگری چیست و یک رفوگر چه وظایفی دارد؟ رفوگری موارد متعددی را شامل می‌شود. تعمیر خود فرش از جمله ترمیم الیاف‌های آسیب دیده، تعمیر حاشیه‌ها و لبه‌ها، پیراسته کردن، بیدزدگی و ترمیم رنگ همگی جزوی از رفوگری است.

همچنین بخوانید....

نگهداری از فرش دست باف

پهن کردن فرش در رطوبت می تواند سلامت فرش را به خطر انداخته و به مرور زمان باعث پوسیدگی آن شود. در این متن قصد داریم تاثیرات پهن کردن فرش در رطوبت را مورد بررسی قرار داده و…

حاشیه‌ها و لبه‌های یک فرش فقط جنبه زیبایی ندارد، بلکه به عنوان پایه فرش شما عمل می‌کنند و می‌توانند از آسیب دیدگی و پارگی خود فرش جلوگیری کنند. بنابراین آسیب دیدن آن‌ها می‌تواند فرش شما را نابود کند. حاشیه بافی و حاشیه زنی، از جمله وظایف یک رفوگر است.
با توجه به اینکه فرش‌ها بر اثر استفاده و در طول زمان کهنه می‌شوند، با پارگی و سایش مواجه می‌شوند. اگر فرش‌تان را در بخشی از خانه که به اصطلاح پاخور زیادی دارد پهن کرده‌اید و اکنون آسیب دیده است، کافیست آن را به یک رفوگر بسپارید.
اگر فرش شما (چه الیاف طبیعی داشته باشد، چه مصنوعی و یا چه ترکیبی از این دو) دچار بیدزدگی شده است، یک رفوگر می‌تواند نقاط بیدزده را مجدداً ببافد. همچنین اگر رنگ فرش شما بر اثر تابش بیش از حد نور خورشید، نور فرابنفش و یا پاخوردگی زیاد دچار رنگ رفتگی شده است، رفوگرها می‌توانند با رنگ آمیزی فرش شما، آن را مثل روز اولش زیبا و باطراوت کنند.
رفوگری هم مانند هر شغل دیگری به ابزار مخصوصی نیاز دارد. یک رفوگر برای ترمیم فرش از ابزارهای مختلفی مانند قیچی و چاقو، سوزن، نخ، انگشتانه، خامه و غیره استفاده می‌کند. توصیه می‌کنیم اگر هیچ تخصصی در این زمینه ندارید و یا ابزارآلات مناسبی را در اختیار ندارید، حتماً آن را به یک کارشناس بسپارید و به هیچ عنوان خودتان فرش آسیب دیده را رفو نکنید. زیرا این کار باعث از بین رفتن آن می‌شود.

خدمات حرفه‌ای رفوگری بانو کرج

کارخانه قالیشویی بانو کرج ارائه کلیه خدمات تخصصی رفوگری انواع فرش‌های ماشینی و دستبافت توسط استادان با تجربه صنعت فرش.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *